Bilmek istediğin her şeye ulaş

Wikileaks belgelerinden birinde, ABD Ankara Büyükelçiliği tarafından CHP'nin, Deniz Baykal zamanında bir avuç gürültücü elitistten oluştuğu ve alışılmış sızlanmalar yaptığı söyleniyor. Sizce ne kadar haklı ?

Bence haklılık payı çok yüksek ... Birde baş muhalefet partisi olma adına ülkeyi satabilecek bir ruh halinde olduklarını yaz-salarmış tam olurmuş : ) Şaka bir yana aslında şaka değil kişisel görüşüm : ) Ama şunu da belirtmek istiyorum yeni genel başkan ile birlikte tüm bu eleştiriler çöpe atılacak gibi duruyor ki şimdiden birçok düşünce değişti . . . .
  • Paylaş
CHP çok uzun süredir halktan kopmuş bir partidir ve üzerinde yükseldiği siyasi tanım yani "sosyal demokrasi" de lümpen bir tanımdır. Zira sosyal demokrasi komünizm ve sosyalizm korkusunun (bu ne demekse artık?) yaygın olduğu bir dönemde, sözde sosyalizm ve demokrasiyi bir araya getirerek daha yumuşak (yani burjuva) bir ideoloji yaratmak amacıyla oluşturulmuştur. Bunun en büyük kanıtı bugün CHP'ye oy veren kesimdir:
Orta tabakadan daha yukarda (veya sonradan görme) , birer araba ve ev sahibi olan, asla dolmuşa, belediye otobüsüne binmeyen, sürekli olarak ev ve arabasından bahseden kesimdir. En güzel örnek Ankara'dır buna. CHP'ye oy veren Çankaya yukarıdaki tabaka tanımına uyar, CHP'ye oy vermeyen Ulus'a indiğinizde ise tam tersi bir tabaka/sınıf görüntüsü hakim olur. Dolayısıyla bu da sosyalizm değildir zaten. Dolmuşa, belediye otobüsüne binmeyen birinden nasıl sosyalist olmasını beklersiniz. Aksine artık CHP elitist/aristokrat bir partidir ve halktan (varoşlardan, orta tabakadan vs.) oy alamadığı için de iktidar olamamaktadır. . .
  • Paylaş
1

Özge Can Balaban, :)) güzel bir yazı :)) çok değer verdiğim birinin de bir sözü vardır 'zengin olmayan adamın sosyalistliğine inanmam'; bu adam kalbur üstü bir aileden gelmiş hiç dolmuşa ve otobüse binmemiş bir kişi zaman için de sistemin getirdiği yolsuzluk-vergi kaçırma-işçisinin hakkını yeme gibi davranış modellerini benimsemediği için rekabet gücünü kaybediyor, işini küçültüyor ve şu an emekli. Hiçbir zaman sosyalist olarak tanıtmamış kendisini, kuralcı - devlet koruma ve kontrolü altında gerçek gelişim ve ilerleme için serbest piyasanın olması gerektiğini savunuyor. Kendi deyimiyle atatürk devletçisi :) Şunu demek istiyorum; bir dönem insanları bu kavrama gerçekten inandılar... Hiç gerçekleştiğini göremedikleri bir ütopyaydı onlar için :) Birde süper arkadaşları vardır bu zattın, milliyetçisinden komünistine :) Senede 1-2 bir araya gelirler geliriz hatta. Süper diyalogları olur. Hiç unutmam birkaç sene önce komünist olan amca bu amcaya laf attı liberal diye :), tek bir cümle: senin gibi işçileri sömüren bir komünist olacağıma sömürmemek adına para kaybetmeyi göze alan bir liberal omayı tercih ederim :)) Bu 60 kuşağı çok renklidir, incelemek gerekir gerçekten. Hala deli gibi sosyalizmi savunan ve buna uygun davrananlarda var içlerinde parayı bulup şirket sahibi olunca sigortasız işçi çalıştıran sosyalistlerde ... Şimdi tanıdığım 60kuşaklarına bakınca bende şöyle bir genelleme yapabilirim; gençken parası olup sosyalist olanlar hiç değişmiyorlar - inatla sosyalizmi savunuyorlar; ama gençken zar zor okuyup sonradan parayı bulanların sadece ağzında kalıyor sosyalizm ... Çok yanlış bir genelleme oldu değil mi :))) ? Demem o ki bazı şeyleri söylemek çok kolay :)

Çok..
  • Paylaş
Ne kadar haksız?
  • Paylaş
chp taraftarı olan insanlara görede baykal sadece kuru gürültü yapıyordu bunu yakın çevremden duyuyordum ki bana göre öyle. ama bu belgeler ortaya çıktığında chp lideri kemal kılıçdaroğlu bu belgeler tayyip erdogan ile ilgili haberlere katıldı ve başbakanı suçladı bence bu hareketi halkın gözünde kötü yorum aldı ama mhp lideri bahçeli "bunlar sadece ülkemizi bölücü hareketlerdir" diyerek yabancu ülkelere karşı birliğimizi gösterdi ki tayyip erdoğanın ne bir banka hesabı nede öyle bir parası ortaya çıktı isviçre bankalarından. burda ne mhp ne chp ne akp yi savundum sadece bir değerlendirmemi sundum.
  • Paylaş
Dışardan objektif bakınca,işin aslını daha net görmüşler :)
tebrik ediyorum doğrusu.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

751 Görüntülenme7 Takipçi6 Yanıt