Bilmek istediğin her şeye ulaş

Windows açılırken sistem dosyası hatası alıyorum ve bilgisayar açılmıyor. Sorun nasıl çözülebilir?

Bilgisayar açılırken bu hatayı veriyor C:\Windows\system32\config\system dosyası hatası ve tüm modlarda(güvenli mod,win normal başlat,bilinen son iyi yapılandırma....) açmayı denediğimde bilgisayar açılmıyor. Formatta atamıyorum çünkü Cd'si yok. Ne yapabilirim ?Düzenle
Windows'da karşılaştığımız bu tip sorunlar bizi hep formata götürür ama bilgisayarı açamadığımız için de yedekleme işlemlerini yapamayacağımız için endişe ederiz.

Böyle bir durumda yapılacak en güzel şey bir usb belleğe linux işletim sistemi yüklemek ve problemli bilgisayarınızı bu usb ile başlatıp açmak. Almanız gereken yedek dosyaları alıp sonra sistemi yeniden kurmaktır.

Tavsiye edeceğim portable linux işletim sistemi Slax Linux.
slax.org

Usb belleğinize slax kurduktan sonra bilgisayarınızı bu usb ile başlatabilirsiniz. Bunun için BIOS ayarlarından bilgisayarınızın usb ile boot olmasını ayarlamalısınız.

Dosyalarınıza erişmiş olursunuz ve DVD'ye ya da harici diske alacağınız yedeklerle öncelikli olarak dosyalarınızı kurtarmış olursunuz.

Sonra bir sistem CD'si ile işletim sistemini yeniden yükleyebilirsiniz.
  • Paylaş
Bilinçli bir bilgisayar kullanıcısının makinesinde en azından ikinci bir sanal sürücü bulunur, dosyalar da oraya depolanır, belki sizde de öyledir, yedekleme gibi bir ihtiyaç hiçbir zaman olmaz. Formatlamak zorunlu görünüyor, onar seçeneği de kurtarabilir tabii sistemi. CD yoksa İnternet'den indirirsiniz. Sahip olduğunuz versiyonu kurarsınız ve bilgisayarınızın muhtemelen arkasında satın almış olduğunuz versiyonun CD anahtarı yazıyor olacaktır. Dolayısıyla kırık kurmak zorunda da kalmazsınız. Eğer anahtarı bulamıyorsanız bilgisayarı aldığınız yeri arayıp bir tane talep edebilirsiniz. Bir de bir çok bilgisayarda bir recovery partisyonu mevcut olur, zaten sadece C: sürücünüz var ve CD'niz yoksa muhtemelen bir recovery partisyonunuz var demektir. Bilgisayarınızın marka ve modeline göre sistemi nasıl geri yükleyeceğinizi İnternet'den öğrenebilirsiniz, mesela HP'lerde açılışta F11, Toshiba'da açılışta bipleyene kadar 0'a basılı tutmak gibi yöntemlerle açılıyor recovery programları. Ardından ekrandaki talimatlara göre gidersiniz. Google'a bilgisayarın markasını yazın yanına da "recovery donanım haber" yazın, muhtemelen Google'da zaten ilk çıkan sayfa işinizi görecektir. Bulamazsanız bilgisayarınızın markasıyla beraber buraya da bir soru sorabilirsiniz. Yalnız bu recovery kurulumları bilgisayarınızdaki tüm dosyaları sileceğinden sayın Emre Kıyak (@emrekiyak) 'ın açıklamış olduğu seyyar linux kurulumuyla yedekleme işlemlerini yapmanız zorunlu olacaktır.
  • Paylaş
F8 ile komut sisteminde aç daha sonra chkdsk /r komut satırına gir kesin çözüm.
  • Paylaş