Bilmek istediğin her şeye ulaş

Windows 10'a geçenlerin ilk görüşleri ve şimdilik bu versiyona geçip geçmeme konusundaki düşünceleri nedir?

Tahminimce Windows 8 den iyi olduğudur ama eski düzen win7 kullanıcıları buna pek sıcak bakar mı bilmiyorum bu çok zorlu bir tercih win 8 ya da 8.1 kullananlar bunu daha cok seveceklerdir.
  • Paylaş
Geçiş sorunsuz oluyor,
yaklaşık 2 saat içinde yükleniyor,
dilerseniz geri dönme imkanı tanıyor (denedim tavsiye etmiyorum bazı program ve sürücüleri orijinal haline getiremiyor)
w8.1 e göre daha kullanışlı hız ise aşağı yukarı aynı
w8 ile gelen interaktif özellikler aynen var ama ben zaten onları kullanmıyorum gereksiz uygulamalar devam ediyor

yüklemeden sonra snap touchpad (vaio için ) sürücüsü zarar gördü galiba artık çalışmıyor w 8.1 e geri döndüm yine çalışmadı tekrar w10 yükledim ...

genel olarak başarılı ve geçilmeli diye düşünüyorum ...

touchpad ölmeseydi iyiydi :) servis yolu gözüküyor. . .
  • Paylaş
Ben W8.1 den geçtim. Microsoft'un sunucuları şu an ne durumda bilmiyorum ama ilk iki hafta resmen rezaletti bence, çünkü indirmesi acayip uzun sürdü. 4 saatten fazla indirme süresi geçti, internet hızımdan kaynaklandığını düşünmüyorum. İndirme tamamlandıktan sonra yükleme işlemleri tabiki daha kısa sürdü. Yine de 1 gün uğraşmış oldum nerdeyse.

Başıma gelen 2. Sorun windows 8.1 de özel tema kullandğım için yükseltme yaparken de ayarlarımı sakla özelliğini seçtiğim için sanırım yükseltme bittiğinde bilgisayar donarak açıldı. Ekran yanıp yanıp sönüyordu :) o kadar bekledikten sonra başka bir sorunla karşılaşmam beni acayip sitrese sokmuştu. Şifre ekranında şifreyi yazıyorum giriş diyorum ekran yanıp sönüyor ve tekrar ekran koruyucuya atıyor, tekrar şifre istiyor. Türk mantığı bir kaç kere kapat aç yaptıktan sonra masaüstüne ulaşabildim ve tüm ayarları sıfırlayarak kullanılabilir bir pc ye geçmiş oldum.

Karşılaştığım 3. Hata ise çok sık karşılaşılan TouchPad tanımama durumu. Bu konuda çok fazla konu açıldı internette , güncel driver yüklü ise fare ayarlarından etkinleştirince sorun çözülüyor.

Windows mağazasındaki bazı uygulamalarda ( çok fazla uygulama kullanmadığım için emin değilim ) bildirimlerde sıkıntılar olabiliyor. Muhtemelen windows 10'dan değil uygulamadan kaynaklandığını düşünüyorum ama emin değilim. Bildirimler bazen geliyor bazen gelmiyor. E-Posta, Twitter , Face vs. tam performans vermediğini düşünüyorum.

Karşılaştığım sorunları yazıyorum ki herkesin yere göğe sığdıramadığı bir işletim sistemi olsa da sorunlar çıkabilir, sorunlar her zaman olacaktır ve bu sorunlar giderilmeye çalışılacaktır.

Gelelim geçmeli miyim sorusuna ?
Ben teknolojiyle iç içe biri olduğum için hemen geçmek istedim. Benim için teknolojide yeni her zaman daha kullanışlı ve daha iyidir, öyle olmalıdır. Alışma aşaması sorun değildir 1 hafta 10 gün kullandıktan sonra fazla sıkıntı çekmem. Ama bu herkes için geçerli değil ki Windows XP kullanan bile varken günümüzde :) alışkanlıklarından kolay vazgeçmeyenler de var. Yinede Windows 10 bana kullanılabilirlik bakımından windows 7 ye daha yakın geldi. Yani yukarıda bir kaç sorun yazdım fakat bir şekilde bu sorunların üstesinden geldim. Şu anda da kullanımı baltalayan bir sorunla karşılaşmadım. Özellikle uyuymluluk konusunda çıkardı sorunlar , ama şimdiye kadar öyle bir sorunla karşılaşmadım. ( Daemontools eski sürümünün uyumlu olmadığını söylüyor o hariç :) )
Uzun bir yazı oldu benim için umarım tutarsızlık yapmamışımdır,sonuç olarak bence windows 10' a geçilmeli, hatta windows 7 kullanıcılarının daha kolay adapte olacağını düşünüyorum. Tablet modu açmadıktan sonra çok fazla kafa karıştıracak bir durum yok. Ayarlar menülerine ve bildirim ekranına alıştıktan sonra ballandıra ballandıra anlatılan bütün özellikleri de zaten günlük bir kullanıcıya hitap etmiyor. Bu arada cortana kullanamıyor olmamızda üzücü tabi . . .
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

99 Görüntülenme9 Takipçi3 Yanıt