Bilmek istediğin her şeye ulaş

Windows 7 işletim sistemi ile Windows 8 işletim sistemi arasındaki farklar nelerdir?

Yeni Dokunmatik Ekran

Bambaşka bir deneyim sunacağı söylenen Windows 8, yepyeni bir kullanıcı arayüzünü de beraberinde getiriyor
. Windows Phone’da olduğu gibi Metro arayüzünü sunan Windows 8, Windows 7′de de bulunan dokunmatik ekran desteğinden çok farklı. Metro arayüzü sayesinde menü derdi ortadan kalkıyor ve menülerin yerini döşemeler alıyor.

Microsoft Windows


Başlat Menüsü ve Masaüstü

Windows 8′deki Metro arayüzünü görenler masaüstü nerde diyebilir
. Korkmaya gerek yok Windows 8′de masaüstü arayüzünü kullanabiliyorsunuz. Tabiki bir kaç değişiklik yine görülüyor. Başlat butonundaki ufak değişiklik dışında fazla bir değişiklik olmadığı görülüyor.

Microsoft Windows

Klasör yapısı biraz değiştirilmiş ve geliştirilmiş. Tek bir tıklama ile klasör işlemlerinizi yapabiliyorsunuz. Bir kaç işlem yapmanıza gerek kalmıyor.


Windows 8 Çoklu Monitör

Windows 8′i hangi bilgisayarlar kullanabilecek sorunusun cevabı ise çok basit. Windows 7 işletim sistemini çalıştırabilen bütün bilgisayarlara Windows 8 kurulabilecek. Ayrıca Window 8 sadece Intel değil ARM gibi farklı yonga setlerine de kurulabilecek.

Microsoft Windows

Yukarıdaki resimde Windows 8′de görebileceğiniz çoklu monitör bulunuyor.

Mobil Uygulama Geliştirin

Son zamanların en popüler alanlarından birisi de mobil uygulama geliştirme alanıdır. Microsoft’ta bunu düşünecek olmalı ki uygulama geliştirmenin önünü açıyor. Bir uygulama geliştiricisi Microsoft’un vermiş olduğu bu imkan ile hem masaüstü kullanıcılarına, hem tablet kullanıcılarına hemde dizüstü bilgisayar kullanıcılarına ulaşmasını sağlıyor.Bu da geliştiricinin uygulamasından para kazanma imkanını da artırmış oluyor.

Aşağıdaki pencerede uygulama geliştiricilerinin göreceği arayüz yer alıyor.

Microsoft Windows

Geliştirdiğiniz uygulama Windows 8 kullanan bütün cihazlar tarafından indirilebiliyor. Ayrıca geliştirdiğiniz uygulamanın indirilme ve satılma gibi istatistiklerini de detaylı olarak incelemeniz mümkün.


Basit Bir Kontrol Paneli

Denetim masası içerisinde kaybolan kullanıcıların gözü aydın diyebiliriz. Metro arabirimi çok basit ve sadece bir denetim masasını da karşınıza getiriyor. Artık yanlışlık bazı işlemleri yapmanız tarih olacak.

Microsoft Windows

Diğer Yenilikler ve Farklar

“Charms”:
MS’un Charms olarak adlandırdığı yeni özellik ile uygulamalar, cihazlar ve ayarlar arasında arama ve paylaşma özelliği geliştiriliyor.
Arama:
Başlat menüsünü kaldırılması ile artık sadece Search Charm içerisinden değil, başlangıç ekranından da arama yapabiliyorsunuz.
ARM desteği:
ARM altyapısı ile çalışabilecek olan Windows 8, birçok farklı cihaz üzerinde bizlere sunulacak.
Windows Store:
Şu anki önizleme sürümünde bulunmasa da Windows Store, Windows 8′in önemli bir parçası olacak ve masaüstü uygulamalar sunacak. Bu, geliştiriciler için yeni bir ekosistem anlamına geliyor.
Bulut entegrasyonu:
Uygulamalarınızı, ayarlarınızı ve verilerinizi farklı PC’lerde kullanmak üzere çevrimiçi olarak eşitleyebileceksiniz.

  • Paylaş
Temelleri tam oturmasa da görsellik bakımından çok ileri bir işletim sistemi yazılımı. Chrome kullanırken mesela youtube'da müzik dinliyorsunuz masaüstüne geldiğinizde müzik sesi kısılıyor.
  • Paylaş

Arasındaki tek fark arayüzden ibaret.

  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1258 Görüntülenme9 Takipçi3 Yanıt