Bilmek istediğin her şeye ulaş

Windows 8'deki yenilikler nelerdir?

 1. Windows 8 tabletten bilgisayarlara kadar bir çok cihazda çalışabiliyor.
 2. Metro arayüzüyle menülerle uğraşmak yerine döşemelerle programlara daha rahat erişilebilecek.
 3. Windows 8 ekran görüntüsünü diskinize kaydedebiliyor.
 4. Yeni file history ile dosyaları yeni konumuna ya da sabit konuma yedekleyebiliyorsunuz.
 5. Windows 8 Ribbon ara yüzünü de içeriyor.
 • Paylaş

Bana göre en büyük yenilik Bulut Entegrasyonu. Profiliniz çevrimiçi olacağı için, gittiğiniz yerlerdeki windows 8 üzerinde kendi profilinizi kullanabiliyorsunuz. Ayrıca veri aktarım hızı artmış gibi görünüyor. İşletim sistemi dokunmatik ekran kullanıcıları hitap edecek tarzda yapılmış. bir de app store yapmışlar. şu anda çok zengin sayılmaz ama gün geçtikçe sayıları artmakta.

Şu anda bana denk gelmiş 2 kusuru var. 14GB'lık bir dosyayı indirmeye kalktığımda birkaç dakika sonra hata verip reset atıyor. Ayrıca 64bit Windows 7 üzerine upgrade yaptım, desktop çaktı. Bunlar da windows 8 ile gelen yeniliklerden sayılabilir :)

 • Paylaş
                   İşletim Sistemleri

 • 1366x768 çözünürlüğünde ekranı bölen uygulamaları kullanmak mümkün hale gelecek. Daha geleneksel bir windows 8 kullanılabilecek
 • Windows 8'deki Yenile özelliği ise sistem çöktüğünde ve açılmadığında cihazınızı birkaç dakika içinde fabrika ayarlarınıza döndürmenizi sağlayacak.
 • İki arayüzü bulunacak. Metro ara yüzü; eğlence ve içerik tüketimini esas alırken, Pro ara yüzü; verimlilik ve iş amaçlarıyla kullanılacak
 • Masaüstü ise sadece bir uygulama olarak yer alacak ve istenildiğinde çalıştırılabilecek.
 • Paylaş
Windows 8 ile beraber SmartScreen, işletim sistemine entegre ediliyor ve hangi tarayıcıyı kullanırsanız kullanın indirdiğiniz dosyanın bilinen bir zararlı olup olmadığı kontrol ediliyor. Ekran görüntünüzü diske kaydediyor. Windows 7'den birkaç kat daha hızlı açılıyor (boot süreci). Sayfa donduğunda yenilemek çok daha kolay.
 • Paylaş
Son SP (Service Pack)'lerle Windows 7 de bu hali almıştı zaten... Windows 8'in tek farkı şu bence, Görsellik-Yeni Effect'ler-Hüsran-Hayal Kırıklığı.

Windows XP gibi bir işletim sistemi yapabilen bir şirketin Windows 8 gibi bir şeyle insanların karşısına çıkmaları büyük hayal kırıklığı oldu bence...(MCSE+CCNA+CEH)
 • Paylaş