Bilmek istediğin her şeye ulaş

Windows Azure nedir?

Kardes bilgisayar bilimi ne diye sormus gibi oldun. Yani cok genel bisey sordun. Bu sekilde kimseden net bibl cevap alamassin. Azure biraz arastir. Bilesenlerini ogren. Mesela soyle sor sorunu: azure depolama nedir? Ole daha net cevaplar alirsin. Ama sordugun soruya yine bildigim kadariyla cevap vereyim. Azure demek bilgisayar namina bildigin cogu seyin toplandigi yer demek. Bunada bulut diolar. Bulut nedir dersen, bulacagin tanimda sudur: tek bir tanimi olmayan ve bir cok sey demek olan bir sistemdir. Herkesin kendine gore buldugu bisey vardir. O yuzden herkes kendine gore tanim yapar. Hatta eski bakanlardan birininde kendine gore bi tanimi var, buyrun izleyin:


Videodaki trajedinin aksine milyarlarca dolar tasarruf saglayan ve gelecegin bunun uzerine kurulu oldugu bulut teknolijisinin microsoft versiyonuna azure denir. Bunun bide amazon versiyonu var oda amazon S3 dur. Belki duymamisindir ama amazon bu konuda azure u tokatlar. Neyse cok konustum. Milletin catur cutur teknoloji urettigi, apple gibi bi sirketin Turkiye gibi bi ulkeden daha cok para kazandigi bi ortamdaki; teknoloji körlügumuz ve TEMBELLIGIMIZ çenemi dusuruyor.
Allah askina veya neye inaniyosaniz onun askina, su yaziyi okuyan olursa eger adam gibi calisip biseyler yapin, ozellikle bilgisayar bilimiyle ilgilenen arkadaslar. Gelecek sizin parmaklarinizin ucunda. Allah yardimciniz olsun.
Unutmuşum şunuda ekleyeyim de Amerika-Türkiye arasındaki fark rahat görelim. Uyumayalım, çalışalım. Ne para, ne teknoji, ne silah!!! İş zihniyette bitiyor, zihniyetini değiştirirsen diğerleri kendiliğinden gelir zaten :
  • Paylaş
Kısaca özetlemek gerekirse, Microsoft'un 2008'de duyurduğu web üzerinden çalışan bir işletim sistemidir, yani bir bulut bilişim (cloud computing) hizmetidir. Bulut tabanlı uygulamaları depolama,hesaplama ve ağ altyapısı ile birleştirir.
  • Paylaş
WebOS'a geçiş için atılan en önemli adım olan bulut bilişim'de Microsoft'un tabiri caizse "bulut işletim sistemi" dir. Bkz: windowsazure.com
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1016 Görüntülenme9 Takipçi3 Yanıt