Bilmek istediğin her şeye ulaş

Windows derecelendirme puanını nasıl belirleniyor?

Windows derecelendirme sistemi ya da Windows Deneyim Indeksi olarak geçer ve bilgisayarınızın genel performansına bir puan verir.Düzenle
En zayıf parçaya göre.
Microsoft Windows

Microsoft Windows

Başlat'a derecelendir yaz ve Enter, bu ikinci pencere gelecek burada bilgisayarındaki parçaların performanslarını Windows puanlarıyla görebilirsin. Gördüğün gibi bendeki en zayıf parça sabit diskim, dolayısıyla Windows puanım 5,9.
  • Paylaş
12

Ünsüz Düşünür, mesela bende i5 işlemci var leptop da ama masaüstünde çift çekirde 3,40 var eski tip yani masaüstü puan olarak 3,6 aldı leptop i5 3,4 aldı :/ bu konuda bir bilginiz varmı ?

Şaman, Cevabı düzenledim.

Şaman, Kusura bakma okunabilirliği önemli olan ilk resim okunamıyor. Altyorum yerine yorum yazıp resim yükle özelliğini kullanırsan resimleri düzgün bir çözünürlükte yükleyebilirsin.

Sevgiseli, Başlat'a derecelendir yazınca öyle bir şey çıkmadı. :S

Şaman, Eğer Windows 7 kullanıyorsan bu puanlar var. Başlat'dan açamadıysan bilgisayarım'a sağ tıkla ve özelliklerine gir, derecelendirmen orada çıkacaktır. Eğer detaylı puanları da görmek istiyorsan puanının sağındaki "Windows derecelendirme dizini" bağlantısına tıkla.. :)

Sevgiseli, Niye başına "Windows 7 sürümü için" diye yazmıyor beni uğraştırıyorsunuz. :P

Şaman, Ah hocam ah ne olacak azıcık uğraştıysanız, kim bilir bu esnada neler keşfetmişsinizdir. Hani üst resmin üstünde Windows 7 Ultimate yazıyor ya ;) Bakın en azından böyle bir puanlandırmanın XP'de olmadığını öğrendiniz. Azıcık pozitif tarafından bakın :) Ufak bir yan bilgi daha vereyim, netbook'ların puanlarına bakmak o makinelerin kullanım amaçları gereği oldukça moral bozucu olabilir. :D
@ismgokce, @Sevgiseli bence bilgisayarlarda uyumsuzluk ya da bir parçanın hafif arızalı olup yine de çalışıyor olması ihtimalini hiç bir zaman göz ardı etmemeli. Herhangi bir parça yerine tam takılmamış bile olabilir. Dünyada en hızlı ve en çok zayiatla üretilen parçalar bilgisayar parçalarıdır. Aklıma gelmişken, internetten mesela "PassMark Prformance Tesi"i (passmark.com/products/pt.htm) indirip bilgisayarının parçalarının dünyadaki tüm bilgisayar parçalarıyla karşılaştırmasına bakıp parçalarının performansının olması gerektiği gibi olup olmadığına bakabilirsin. Bu testler ayrıca XP işletim sisteminde de kullanılabilir.

Sevgiseli, O kadar uğraşamam. :)

Ünsüz Düşünür, Sagolasın dostum ben bir deneyeyim zaten yarın aldıgım yerden de bir bilgi alacagım bakalım ne cıkacak merak ediyorum.

Redeye, Bende de sonuç 5.9

4

Şaman, Çok ilginç, Microsoft şöyle açıklıyor:

Windows Deneyimi Dizini nedir?

Windows Deneyimi Dizini, bilgisayarınızın donanım ve yazılım yapılandırmasının özelliklerini ölçer ve bu ölçüyü temel puan adlı bir sayıyla gösterir. Temel puanınız yüksekse, bilgisayarınız özellikle ileri düzeyde ve kaynak tüketen görevleri yerine getirirken temel puanı düşük bilgisayarlara göre genellikle daha iyi ve daha hızlı çalışır.

Her donanım bileşeninin ayrı bir alt puanı vardır. Bilgisayarınızın temel puanı en düşük alt puanla belirlenir. Örneğin, bir donanım bileşeninin en düşük alt puanı 2.6 ise, temel puan da 2.6'dır. Temel puan çeşitli alt puanların bir ortalaması değildir. Buna karşın, alt puanlar gerçekleştireceğiniz hangi bileşenlerin en önemlileri olduğu görünümünü sağlayabilir ve hangi bileşenleri yükselteceğinize karar vermenize yardımcı olabilir.

Bilgisayarınızın temel puanına uygun program ve yazılımları satın almak için temel puan özelliğini kullanabilirsiniz. Örneğin, bilgisayarınızın temel puanı 3.3 olursa, bu Windows sürümü için tasarlanmış olan ve temel puanı 3 veya daha düşük olan bilgisayarları gerektiren yazılımları satın alabilirsiniz.

Temel puanlar şu an için 1,0 - 7,9 arasıdır. Windows Deneyimi Dizini, bilgisayar teknolojisindeki gelişmeleri dikkate alacak şekilde tasarlanmıştır. Donanım hızı ve performans arttıkça daha yüksek temel puan aralıkları etkinleştirilecektir. Dizinin her düzeyinin standartları genellikle aynı kalır. Ancak bazı durumlarda düşük puanlar verebilecek yeni sınamalar geliştirilebilir.

Şaman, Neden Sabit diskin ve RAM'lerin 1 küsür puanlıyken bilgisayarının puanı 3,4 olabiliyor ben de anlamıyorum. Zaten o parçalar nasıl 1 küsür puan alır onu da anlamıyorum. Benim bilgisayarım gördüğün gibi bir önceki nesilden ve puanları çok daha yüksek. Benim ilk aklıma gelen bir hardware uyuşmazlığı. Ben olsam önce aynı model bilgisayarın Windows puanlarını internetten bulmaya çalışırım, bulamazsam aldığım yere gider mümkünse orada bu puanları bana aynı model bir bilgisayar üstünde göstermelerini isterim, yanıma da bilgisayarımı alıp oradaki teknik destek ekibine gösteririrm. Oraya gitmeden önce formatlamak da durumu düzeltebilir. Ben de olsam o puanlara takardım ama bir de bilgisayar düzgün çalışıyorsa belki puanları unuturdum...

Ünsüz Düşünür, hmm gerçekten yorum ve bilgi için teşekkür ederim.
Ben şuan daha yeni yani 1 haftalk pc bir sorun ile karşılaşmadım ama gerekli yerlere mail attım cevap bekliyorum olmadı telefon ile merkez le görüşüp bilgi alacagım bakalım ne diyecekler.
uyuşmazlık olsa ki bu modeli cıkartmazlardı diye düşünüyorum ama bakalım ben bir danışayım servis e bakalım ne diyecekler teşekkürler.

Ünsüz Düşünür, Dostum yaptım bir bakarmısın resim yükledim


img2.ressim.net/out.php/i5560859_pc-test-jpg

Chamacon sonuca nerden vardigini soylemis, windows donanimin kapasitesi, verimliligi ve calisma hizini goz onunde bulundurup derecelendiriyor. zaten sonuc sayfasinda da kalem kalem gosteriyor.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

3219 Görüntülenme8 Takipçi3 Yanıt