Bilmek istediğin her şeye ulaş

Windows ile Mac'i kendi kullanım deneyimlerinize göre karşılaştırır mısınız?

Bu oldukça geniş kapsamlı bir soru olmuş. Bilgisayarlar bile kullanım deneyimlerine göre oldukça farklıdır.

Atıyorum bir yazar için 1GB ram yeterli olurken grafiker için ise 1GB ram ölüm demektir. (OSX harici)


Kullanım deneyiminden kastınız eğer uygulamalar ise;

Office paket programları (Word, excel, vs.) microsoft tarafından mac sürümleride üretiliyor microsoft.com/mac/products

Biliyor muydunuz? Bill Gates işletim sistemi derlemeden önce Apple için program yazıyordu.

Messenger ve Skype sıkıntınız varsa eğer ki bunlarda osx için kendileri tarafından üretilen mevcut uygulamalardır.


Biraz soru cevap yapalım mı?

Hocam ben grafikerim photoshop, illustrator, fireworks vs. kullanıyorum macte çalışır mı?

Bahsi geçen uygulamalar adobe tarafından yazılıyor ve öncelikli olarak osx için üretilmeye başlandı. Windowstan daha kararlı bir şekilde çalışacaktır.

Ben oyun oynamak istiyorum onu ne yapacağız?

Steam'in mac versiyonu ile oyun satabilirsiniz. (Muhtamel düşünceniz ve ifadeniz cl.ly/j2qd) Bu sayede bir çok popüler oyunu rahatlıkla oynayabilirsiniz. i5 4GB macbook pro bilgisayarım ile oynadığım oyunlar cl.ly/j22d

Peki ya video düzenlemek istersem onu ne yapacağız var mı böyle moviemaker gibi bir şey?

Moviemaker gibi değil de çok daha üstünü olan aldığınız apple bilgisayar ile birlikte gelen iLife paketi içerisinde bulunan iMovie var elimizde. Gerçekten profesyonel videolar oluşturmanızı sağlar.

Gitar aldım ama çalmayı bilmiyorum?

Windows bunun için bir müzik öğretmeni tutmanı söyler. OSX bunun için müzik öğretmenini çoktan ayarlamıştır. Aldığınız apple bilgisayar ile birlikte gelen iLife paketi içerisinde bulunan Garageband isimli uygulama yapıyor bu dediklerimizi. Görsel ile ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız. cl.ly/j39n

..

Şimdilik bu kadar sorunuz olursa zevkle cevaplayabilirim.

  • Paylaş
Bir bilgisayar ile herkesin yaptığı şeyleri yaparım diyorsan yani internete girerim, film izlerim, büyük oyun firmalarının (EA, Blizzards vs.) yaptığı oyunları oynarım, resim video arşivimi saklarım gibi çok da fark etmez Mac ya da PC seçimin. Mac'e daha çok para verirsin, daha şık durur çalışma odanda daha az problem (göçtüydü, virüs bulaştıydı gibi) yaşarsın, PC'ye daha az para verirsin daha çabuk yerine yenisini alabilirsin.

Mac'in doğuştan üstün olduğu noktalarla ilgileniyorsan tabii ki Mac'e yönelebilirsin fakat bence günümüzün gerçeği şudur ki, PC bir Mac'in yaptığı her şeyi ve çok daha fazlasını yapabilir. Mac kendi yaptıklarını daha stil sahibi ve daha problemsiz olarak yapsa da eğer her türlü bilgisayar ile alakalı işe gireceğim, en kıyıda köşede kalmış uygulamaları bile kullanmam gerekir, bazen öyle çok da kişinin aklına gelmemiş olabilecek işleri "dur bir bakayım bunun için bir uygulama var mıymış" diyeceksen seni ancak bir PC paklar.

Yakın zamandan kendimden bir örnek vermek gerekirse DRM korumasını desteklemeyen Kindel'ıma D&R'dan aldığım DRM korumalı bir e-kitabı aktarmak için DRM korumasını kaldıran bir uygulamaya ihtiyacım olmuştu ve tabii ki Mac'e değil PC'ye gitmek zorunda kaldım. Ya da param da var hiçbir şeyim de eksik kalmasın diyorsan, o zaman şık bir iMac alıp üzerine "Parallels" uygulaması kurup hem zarafetin ve kolaylığın tadını çıkarırsın, hem de istediğin zaman Mac'inin içinde seni bekleyen bir Windows'un olur.
  • Paylaş
Windows işletim sistemi yüklü bir PC alırsınız, 2 sene sonra sancılı arayış dönemi başlar. Bir MAC alırsınız 5-6 sene sonra bile sizden daha sağlıklıdır sırf keyfe keder değişim yaparsınız. Örneğim aynı konfigurasyona sahip bir PC ve MAC için de geçerlidir.
  • Paylaş