Bilmek istediğin her şeye ulaş

Windows, Macintosh ve Linux haricinde bilgisayarlar için geliştirilmiş işletim sistemleri var mı?

Amiga OS (1985)
Amiga'nın çok trajik bir hikayesi vardır: 1985 yılında Commodore tarafından üretilen Amiga 1000, zamanının çok ötesinde bir bilgisayardı. Workbench'in renkli masa üstü görüntüsü, kısa süre sonra yayınlanan Windows'dan çok daha iyi görünüyordu. Yıllar geçtikçe Amiga OS daha da geliştirildi ve Amiga'nın kişisel bilgisayar piyasasında sağlam bir konum elde etmesini sağladı. Bu emektar işletim sistemi bugün bile önemli bir hayran kitlesine sahip: Sistemin kullanıcılar tarafından geliştirilen 4.1 sürüm Eylül 2008'de yayınlandı.

İşletim Sistemleri

BeOS (1991)
BeOS, büyük umutlarla tasarlanmış bir işletim sistemiydi. Tam bir çoklu ortam çılgınlığının yaşandığı 90'lı yılların başında geliştirilen sistemin geleceğini belirleyen olay 1995'de yaşandı: Can havliyle yeni bir işletim sistemi aramakta olan Apple BeOS için 125 milyon dolar teklif etti. Ancak firma 200 milyondan aşağısını kabul etmeyeceğini açıkladı. Bunun üzerine Apple NEXTStep'i satın aldı ve Steve Jobs eski firmasına geri döndü. Daha sonra neler olduğunu zaten biliyorsunuz.

İşletim Sistemleri

Zeta (2004)
BeOS temelli bir işletim sistemi olan Zeta, virüslerden hiç etkilenmediği iddiasıyla piyasaya sürülmüştü. Yıllar geçtikçe firmanın ne kadar haklı olduğu anlaşıldı: Kimselerin kullanmadığı sistem için virüs yazan da yok!
İşletim Sistemleri

Darwin (2000)
Apple, NEXTStep'i satın aldığı gibi hemen yeni işletim sistemi Mac OS X üzerinde çalışmaya başlamıştı. Ancak sistemin ne zaman hazır olacağı bilinmediğinden firma 2000 yılında Darwin'i kullanıma sundu. 1997 yılında geliştirilmiş olan Rhapsody'i temel alan sistem bugün bile belirli bir hayran kitlesine sahip.
İşletim Sistemleri

BSD (1977)
Kimilerine göre BSD bir Unix türevinden ibaret; Başkalarına göreyse açık kaynak kodlu işletim sistemlerinin taçsız kralı. Şu an FreeBSD adı altında güncellenmeye devam eden sistemin 9.1 sürümü 2012 sonlarında kullanıma sunuldu.
İşletim Sistemleri

GNU (1983)
Ücretsiz bir işletim sistemi olan GNU, Unix benzeri bir mimariye sahip. Aslında hiçbir zaman çok fazla yaygınlaşmamış olan sistemin kararlı bir takipçi kitlesi var. Sistemin kullandığı neredeyse tüm yazılımlar ücretsiz.

İşletim Sistemleri

NeXTSTEP (1989)
Steve Jobs Apple'dan kovulduktan sonra NEXT'i kurdu. Çok üst seviye bilgisayarlar üreten ufak bir firma olan NEXT, işletim sistemi olarak Unix temelli NeXTStep'i kullanıyordu. Jobs Apple'a döndükten sonra Mac OS X geliştirildi. Bugün NeXTStep'i ufak bir hayran kitlesi dışında kullanan kimse kalmamış olabilir ama sistem çoktan tarihteki yerini aldı: World Wide Web'in mucidi olarak tanınan Tim Berners-Lee, ilk internet gezinti aracını NeXTStep için geliştirmişti.

İşletim Sistemleri

OS/2 (1987)
IBM tamamen metin temelli komut satırı sistemine dayanan işletim sistemini yayınladıktan bir süre sonra Microsoft'la işbirliğinde bir grafik arabirimi geliştirdi. Yeni arabirim Windows'a çok benziyordu.Microsoft ile birlikteliği sona erince IBM, işletim sistemini geliştirmeye tek başına devam etti. Sonuçta ortaya "Workplace" adında yepyeni bir kullanıcı arabirimi çıktı. İlk 32 bit işletim sistemi olan OS/2 ne kadar iyi olursa olsun Windows karşısında tutunamadı. IBM tarafından halen güncellemekte olan sistemin belirli bir kullanıcı kitlesi var.

İşletim Sistemleri

Inferno (1995)
Inferno, yaklaşık 10 yıldır var olan bir proje ve bazı alanlarda hala diğer işletim sistemlerinden önde görünüyor. Inferno, dağıtık işletim sistemi olarak tasarlanmış. Yani inferno kullanan bilgisayarlar sistem kaynaklarını birbiri arasında paylaşabiliyor. Styx adı verilen bir protokol kullanan Inferno, donanımları ve ağ kaynaklarını kusursuz bir şekilde paylaşabiliyor. Örneğin A bilgisayarı, B bilgisayarının diskinde depolanan dosyalara, yerel diskteymiş gibi erişebiliyor. Inferno'daki programlar ise, Limbo adı verilen bir dilde yazılmış.
İşletim Sistemleri
  • Paylaş
youtube.com/user/osfirsttimerbirçok işletim sisteminin videosu için
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1250 Görüntülenme3 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları

Eş Anlamlı Soru Ekle

  • Popüler olmayan bilgisayar işletim sistemleri hangileridir?

  • Amiga OS nasıl bir işletim sistemidir?

  • BeOS nasıl bir işletim sistemidir?

  • Şu anda kullanılmayan işletim sistemleri hangileridir?