Bilmek istediğin her şeye ulaş

Windows Phone işletim sistemi nasıldır? Diğer işletim sistemlerine göre artı ve eksileri nelerdir? Yeni olduğu için karşılaştırmak pek doğru olmayabilir ama Android ile arasında çok büyük farklar var mıdır?

Kısacası Nokia Lumia istiyorum ama windows phone beni korkutuyor :D Bilgi verirseniz teşekkürler..Düzenle
Windows Phone işletim sistemi, görünüm, kullanım ve his olarak Windows'un yeni Metro UI arayüzünü baz almıştır. Bu arayüz kullanım açısından Android'e oranla bence çok daha iyi. Belirli bir süre kullandıktan ve iyice aşina olduktan sonra dokunmatik ekranda ne kadar yararlı olduğunu siz de anlayacaksınız. Ancak kullanım alışkanlıkları ile doğru orantılı olarak ilk başlarda farklı gelebilir. Bence gidip cep telefonu mağazasında normal telefon kullanımınızda yaptığınız eylemlerin çoğunu en az birer kez denemeniz. Genelde bu eylemler şu şekildedir:
 • Mesaj gönderme
 • Mesaja yanıt verme
 • Sosyal ağ güncellemelerini kontrol etme
 • Twitter, vs.
 • Birini arama ve arama yanıtlama
 • Uygulama yükleme
Bu size ilk fikri sağlayacaktır. Her ikisini de kullanmış birisi olarak Windows Phone belirli bir süreden sonra Android'i unutturuyor diyebilirim. Her ne kadar Windows Phone uygulama havuzunun daha da büyümesi gerekse de.
 • Paylaş
Htc 8x kullanıyorum. Windows phone 8 in kısaca aklıma gelen eksileri

-Store şu an android ve iphone için olanlara göre çok fakir.
-Internet explorer flash desteklemiyor.
-Sadece store'dan app yükleyebilirsin. Store dışından app yüklemene izin vermiyor. (+Ama bu sebeple aynı zamanda güvenli bir sistem) -Dosya sistemine telefondan ulaşamazsın. Ve bazı dosyaları açmak için internetten yüklemek zorundasın. (örneğin . Pdf uzantılı dosyaları sadece internetten indirerek açabilirsin)

+Kullanımı kolaydır.
+Arayüzü oldukça güzel.
+Store ne kadar fakir de olsa çok kullanılan uygulamalar var.
+Her uygulama kendi hafızasına sahiptir bir uygulama başka bir uygulamayı etkileyemez. (güvenlik için)

Aklıma gelenler bunlar şu ana kadar bir sorun çıkarmadı telefonum ve oldukça memnunum : )
 • Paylaş
Android ile arasındaki en büyük fark tasarımı dışında, Android'in uygulama zenginliğinin 10da1'i windows phone'da yok şu an.
 • Paylaş
Windows Phone 7'den beri kullanıyorum. Diğer işletim sistemlerinde çok fazla tecrübem olmadı açıkçası sebebi de elime alır almaz çok kısa sürede hem iphoneu hem androidi bıraktım. Bu yüzden kıyas yapamıyorum : ) Ancak şunu söyleyebilirim. Uzun zaman android ve iphone kullanmış bir kişi windows phone'u kullanmaya başladığında onunla devam etmeyecek olsa da hakkında olumsuz bir şey söyleyemez. O kadar güzel bir arayüz ve erişilebilirlik sunuyor.
 • Paylaş
İki yıldır WP kullanıyorum. Diğer işletim sistemlerinden geçiş yapanlar arayüze hemen alışmaya bilirler. Ancak bir süre kullandıktan sonra seveceksiniz. İlk bakışta çok sade gibi görünse de, özellikle WP 8.1 ile birlikte çok iyi yenilikler oldu. Live Tile (Canlı Kutucuklar) en sevdiğim özelliklerin başında geliyor. Uygulama mağazası geçmiş yıllara göre çok iyi durumda, bir kaç oyun dışında tüm uygulamalar mevcut. Olmayan bazı oyunlarında alternatifleri mevcut. (Clash of Clans yok, Age of Empires var.)
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR