Bilmek istediğin her şeye ulaş

Windows uygulamaları MAC bilgisayarlarda nasıl çalıştırılır?

Windows programlarının çalıştırılması için gerekli kütüphanelerin (.dll) işletim sisteminden çağrılması gerekir. MAC normalde bu kütüphanelere sahip değildir çünkü Windows’un kodları gizlidir ve kütüphanelerin içeriğini Microsoft’tan başkası bilmez. Bir grup açık kaynak kodlu yazılım geliştiricisi Windows’un kütüphanelerini MAC/Linux için baştan yazarak Windows programlarının Linux/MAC üzerinde çalışmasını sağlamışlardır.

Bu amaç için kullanabileceğiniz yazılım WineHQ. Yazılımı buradan indirebilirsiniz: winehq.org/site/download

WineHQ kullanılarak MAC'te açılmış bazı yazılımlar:
Microsoft Windows

Microsoft Windows

Microsoft Windows

Microsoft Windows

Microsoft Windows

Microsoft Windows

Microsoft Windows
  • Paylaş
Windows uygulamalarını mac bilgisayarlar çalıştırmıyor. Bir mac kullanıcısı olarak uygun değil hatası alıyorum. Yani çalıştırmayı bırakın yüklemez bile. Ancak neredeyse her uygulamanın mac versiyonu var. İndireceğiniz uygulamayı sonuna for mac yazarak aratırsanız rahatça indirip kurarsınız ve windows uygulamaları ile uğraşmazsınız. Bunun haricinde Mac cihazlara windows işletim sistemi kurulup programlar kullanılabilir ancak tavsiye etmem zira Mac'in esprisi işletim sisteminden geliyor.
  • Paylaş
Merhaba Arkadaşlar Evet belki de yerinde bir soru olmuş fakat: Apple ile Microsoft'un geçmişini araştıran var mı ? Bu sistemler birbirlerine yakın olmayan ilk etapta lisa nın kopyası olarak ifade edilen msdos ve windows işletim sistemleri birbirinin dünyalarına girmeyen iki farklı canlı gibi ne biliyim pilin + ve - kutbu gibi çok farklılar bu yüzden evet 3rd Party Yazılımlarla bu mümkün olabiliyor her iki taraf için de yalnız şöyle bir husus var. İkisininde Karnelleri farklı ikisininde topolojileri farklı ki görsellerinden bile bu fark anlaşılabiliyor. Eğer bir Apple ile Windows platformunda çalışan önemli bir uygulama çalıştıracaksanız bu duruma güvenmeyin... Ki aynı şey bir diğer taraf için geçerli olan Windows içinde aynı işin kısacası şöyle ilk önce kişisel bilgisayarınız size ne anlam ifade edecekse neler yapabilmesini istiyorsanız bunu araştırın ve kişisel bilgisayarınızı o platform üzerinde alın hayal kırıklığına uğramamanız işlerinizin düzenli gitmesi sebebiyle... :) (MCSE+CCNA+CEH)
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

993 Görüntülenme4 Takipçi3 Yanıt