Bilmek istediğin her şeye ulaş

Windows'ta seçilen sistem geri yükleme noktalarını saklamanın yolu nedir?

Sorunun açıklamasını yanıt olarak yazdım. Lütfen önce yanıtımı okuyun, ben bir çok yol biliyorum bilgisayarla ilgili. Basit bir sorun olsaydı zaten çözerdim, hatta Google'a yazıp da bulabilirim ama bu değerli bilginin burada olmasını istiyorum.Düzenle
Ömer Abanoz (@omerabanoz) Yanıtınız için teşekkür ederim.

Sistem geri yükleme noktası bayağı yer kaplayan bir şey. Benim sistemimde parça başı 800MB kadar.

Dün Windows'u kurdum, bir geri yükleme noktası oluşturdum, ardından sürücüleri kurdum ve yeni nokta oluşturdum, ardından iş yazılımlarımı kurdum ve yeni nokta oluşturdum, ardından gerekli bulduğum tüm yazılımları kurup yeni bir nokta oluşturdum. Tümünü de elle oluşturdum. Yalnız bu arada Windows da yüzlerce kritik güncelleme yaparak benim noktaları sildi.

Bunun da bir nedeni var. Başlat/Sistem Geri Yükleme Noktası Oluştur, ardından da Sistem Koruması tabına girerseniz orada Yapılandır Tuşu ile sistem geri yüklemeye ne kadar bellek atfettiğinizi ayarlayabiliyorsunuz.

Microsoft Windows

Ben zaten biraz büyüterek 5 GB (%5) bellek ayırıyorum. Dikkat bunu sistem diskinizden (C:'den) ayırıyorsunuz.

Microsoft Windows

Bu 5GB bellek de şekilde görülen kadar (6 adet) geri yükleme noktası kaydetmeme yetiyor:

Microsoft Windows

Bu demektir ki Windows kritik güncellemeleri geldikçe benim son geri yükleme noktamı da silinecek.

Şimdi burada Microsoft yazılımcısının sallamış olduğunu görüyoruz. Ben bir mühendisim ve tedbir ala ala yürümeyi seviyorum. Windows ne hakla benim elle oluşturduğum noktaları siler, yani silsin tabii de önce sorsun, hafıza yetmiyor, hangisini sileyim diye. Windows kadar ileri bir yazılımdan bir mühendis olarak işimi berbat edeceğine bunu sormasını, buna dikkat etmesini beklerim. Sahi Microsofta'da sadece programcılar mı çalışıyor, yok mu ürünü test edecek, sınırlarını deşecek mühendisleri? (Retorik değil o nedenle soru işareti var, yanıtını bilen lütfen yazsın.)

Mesela yukarıda gördüğünüz resimdeki tek "El ile" yapılmış (yaptığım son nokta, henüz silinmedi, diğerleri silindi) geri yükleme noktasını başka bir yere kaydedip, istediğim herhangi bir anda geri yükleme imkanım nasıl olur diye sormuştum.

Şimdi Windows, 5 güncelleme daha yaptıktan sonra elle oluşturduğum son noktayı da silecek. Bunu engellemenin yolunu bilen var mı? Daha fazla harddisk alanı ayırmak da istemiyorum, çünkü ne güncellemelerin ne de ayrılan alanın sonu olmayacak.

Güncellemeleri herhangi bir programcının vb. tavsiyesiyle kapatmayacağım, üstüne fazladan para ödeyerek aldığım Profesyonel Windows'umun performansından memnunum ve Microsoft'un beyan ettiği üzere güncellemeler güvenlik açıklarının kapatılması için gerekli.

Bir de anımı yazayım araya. XP dönemleriydi, 90'lı yılların sonu. Service Pack 1 yeniydi ve onun da güvenlik için olduğunu beyan etmişlerdi. Dolayısıyla önce Windows'umuzu ardından Service Pack'imizi kurmamız gerekiyordu. Bir gün ben Windows'u yanlışlıkla İnternet'e (Kablo İnternet kullanıyordum) bağlı olarak kurdum ve daha Service Pack CD'sini yerine takamadan masa üstüne linkler yağmıştı. onuçta kabloyu çıkartıp baştan kurum, ardından da Service Pack'i. Siz siz olun herhangi biri otomatik güncellemeleri kapatın dedi diye kapatmayın. Herhangi biri derken de Microsoft yazılımcısı olmayan herhangi biri demek istiyorum, yani deyyub bile dese kapatmayacaksınız...

Bir de şu var, güncellenmemiş Windows'la işlemcim 6,8 puan alabilirken güncellenmişiyle 7,2 puan alabiliyor. Güncellemelerin işletim sisteminin donanımınızla iletişimi açısından çok önemi var. Aman diyorum ortalıkta güncelleştirmeleri cool bulmayan yazılımcılar dolanıyor, siz onlara kanmayın, sonuçta güncellemeleri elzem bulan Microsoft yazılımcıları da var ki güvenecekseniz en azından uzmanlığı ispatlı olana güvenin.

Sonuçta gerekenler:
 • El ile kaydedilen noktanın dosyası bulunmalı (Windows içinde herhangi bir yerde) ve o ayrıca saklanmalı (kopyalayıp başka bir sürücüye yapıştırıyoruz, sadece saklama amaçlı, turşusunu falan kurmayacağız, olduğu gibi kaydedip, geri yükleme ihtiyacı olduğunda gereken yere kopyalayıp kullanmayı düşünüyoruz) çünkü yazılımcı uyumuş, silerken sormuyor.
 • Sonradan o dosya yeniden gereken yere kopyalanmalı ve sistem geri yüklenmeli.
 • O ayrı bir dosya mıdır?
 • Nerededir?
 • Adı nedir?
 • Kopyalarsam ve geri kopyalarsam yukarıdaki listede görülür olur mu?

Toplamda 5GB olan tüm klasörü bile yedekleyebilirim, ama o klasörün hangisi olduğu ve bir önceki cümlede yazdıklarımı soruyorum.

!!!!!!!!!!!!! Dikkat, herhangi bir şey tavsiye etmeden kendi bilgisayarınızda bir durumu !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! kontrol edin, bu soruların yanıtı sizde gerçekten var mı, !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!bu soru bir uzman sorusu...!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Keşke siz de açıp baksaydınız, ne zamana kadar geri yükleyebildiğinize. Zahmet etmenize gerek kalmazdı.
 • Paylaş
9

Ömer Abanoz, Ayrıntılı anlatımınız için teşekkürler, arkadaşa daha faydalı olacak görsel bilgiler aktarmışsınız.

Şaman, Arkadaş benim

Şaman, Soruyu soran benim, yukarıda da sadece problemi açık bir şekilde anlattım. Çözüm hala yok. Son dört paragrafı da şimdi ekledim.

Ömer Abanoz, Ayrıca birşey daha belirtmek istiyorum. Windows güncellemeyi pek tavsiye etmiyorum yüklenilen yeni dosyaların sistemin çalışma performansını düşürmekte ve yukarıda belirttiğiniz gibi bazı yapıları bozarak veya silmeye kadar yol açmaktadır. Tabi bu benim şahsi görüşüm herkes böyle düşünmeyebilir.

Ömer Abanoz, Anladım kusura bakmayın soruyu soranı tam olarak inploid'de keşfetmiş değilim bu yüzden bir problem oldu :) tekrar bir değerlendirme ile size şunu belirteyim. Yukarıda belirtmişsiniz anladığım kadarıyla birden fazla geri yükleme noktası belirtmişsiniz. Bunları yapmanız tabiki sistemde büyük yer kaplayacak çünkü defalarca aynı programları hafızaya alacaksınız. Tüm programlarınızı kurduktan sonra tek bir tane yükleme noktası oluşturmanız boyut açısından size fayda sağlayacaktır.

Şaman, O konuda size katılmıyorum güncellemelerden önce 6,8 Windows Deneyimi İşlemci Puanım, Güncellemelerden sonra 7,2'ye çıkıyor. Kaldı ki Windows her zaman güvenlik açıklarını kaptıyor ki, delikleri hackerlar buluyor microsoft kapatıyor. İşletim sistemi üreticisi bunu beyan ediyorsa inanmamız lazım ki doğrudur da. İlk bir kaç güncelleme mutlaka yama şeklinde hataları düzeltiyordur ama 1000 güncelleme de hata düzeltmez.

Ömer Abanoz, Güncelleme olayı windows 7 de tavisye ederim ancak win 8 ve 9 da sanmıyorum ki windows 7 den sonra benim için bitti sayılır. Hala win 7 kullanmaktayım güncellemeleri gayet sağlıklı win 8'de bir çok güncelleme denedim i7 bilgisayarımı aşırı derece performans düşüklüğüne uğrattı. Şunuda belirteyim SQL server ve yazılım programları kullandığım için güncelleme konusu benim için önemli w8 w9 dışında :)

Şaman, Bir şey fark etmeyecek son dört paragrafta açıkladığım gibi o da bir Windows güncellemesiyle silinecek. El ile kaydedilen noktanın dosyası bulunmalı ve o ayrıca saklanmalı çünkü yazılımcı uyumuş, silerken sormuyor. Sonradan o dosya yeniden gereken yere kopyalanmalı ve sistem geri yüklenmeli. O ayrı bir dosya mıdır? Nerededir? Adı nedir? Kopyalarsam ve geri kopyalarsam yukarıdaki listede görülür olur mu? Toplamda 5GB olan tüm klasörü bile yedekleyebilirim, ama o klasörün hangisi olduğu ve bir önceki cümlede yazdıklarımı soruyorum. Ben 47 yaşımdayım ve 17 yaşımda FORTRAN programlayarak başladım bilgisayara, kendim de bir sürü iş yazılımımı kendim yazıyorum. Yani bu soru uzman sorusu...

Ömer Abanoz, Yeni eklediğiniz maddeleri gözden geçirdim. Dediğiniz gibi bu durumda haklısınız yazılımsal olarak bir hata ve size büyük kayıba yol açmış, bu konuyu takip edeceğim büyük bir sorun ki, sistem geri yükleme noktaları bende yapıyorum şuana kadar bir sorun yaşamadım.

Yanlış anımsamıyorsam, windows 7 ve sonrasında olan yedekleme ve geri yükleme seçeneği altından bilgisayarınızın image(sistem görüntüsünü) alıp, daha sonra basitçe geri yükleyebiliyorsunuz. Böylece geri yükleme noktasını bizzat siz kendi ellerinizle belirlemiş oluyorsunuz. Benim çok severek kullandığım bir özellik, aşağıdaki linkten daha detaylı inceleyebilirsiniz.

cozumpark.com/blogs/windows_7/archive/2. . .
 • Paylaş
4

Şaman, Teşekkürler ama yanlış anlıyorsunuz. Windows içinde yaratılan sistem geri yükleme noktasını saklamanın yolu nedir? sorusunda bu kadar anlaşılmaz ne var onu da anlamıyorum, yine de soruyu bilgisayar programcılarının da anlayabilecekleri şekilde oldukça detaylı bir yanıt olarak yazdım. Ben 25GB imaj saklamak istemiyorum, zaten o zaman Acronis kullanır hallederdim ki onunla da kötü tecrübelerim oldu. Ben 800MB boyutlarında olan Windows'un yarattığı sistem geri yükleme noktası dosyasını saklamak istiyorum.
Windows'un güvenlik güncellemelerinin hepsini yapacağım ama bir tane noktayı saklamak (yedeklemek, bacuplamak, ne derseniz deyin) ondan yapmak istiyorum.

Sonuçta gerekenler:
El ile kaydedilen noktanın dosyası bulunmalı (Windows içinde herhangi bir yerde, lütfen adresini bilenler yazsın) ve o ayrıca saklanmalı (kopyalayıp başka bir sürücüye yapıştırıyoruz, sadece saklama amaçlı, turşusunu falan kurmayacağız, olduğu gibi kaydedip, geri yükleme ihtiyacı olduğunda gereken yere kopyalayıp kullanmayı düşünüyoruz) çünkü yazılımcı uyumuş, Windows noktayı silerken sormuyor.
Sonradan o dosya yeniden gereken yere kopyalanmalı ve sistem geri yüklenmeli.
O ayrı bir dosya mıdır?
Nerededir?
Adı nedir?
Kopyalarsam ve geri kopyalarsam yukarıdaki listede görülür ve çalışır olur mu?

Şaman, Şimdi yedekliyorum ama Acronis bu işi 20-25GB dosya boyutuyla halledebilirken, Windows 77GB lazım diyor. Buna mühendislik diyemiyor anca beceriksiz programcılık diyebiliyorum...

Birkan Aydin, Yanlış anlamıyorsam değil, yanlış anımsamıyorsam diyerek söze başlamıştım. Ayrıca, bilgisayar programcılarının, anlama ile alakalı herhangi bir sorunu yoktur. Bilal'e anlatır gibi anlatmanıza gerek yoktur. Bende İnşaat Mühendislerinin anlayacağı şekilde anlatayım size. Bahsi geçen sistem geri yükleme dosyaları xml formatında saklanmaktadır. (Virüsler kendilerini orayada yazarlar.) System volume information klasörü altında bulunmaktadır.(aratarak bulabilirsiniz.) Klasör, erişeme engellidir ama sizin için bulmak zor olmasa gerek klasör seçeneklerinden ayarlayabilirsiniz. Dosyaları yedekledikten sonra, harici bir yere kopyalayıp, geçen zaman zarfında tekrar geriye koydunuğunuzda çalışıp çalışmayacağı ile alakalı herhangi bir şey diyemiyorum zira hiç denemedim. Bir mühendis olarak bunu google 'da nasıl bulamadığınıza gerçekten çok şaşırdım. Çok genel geçer bir bilgidir hatta inanmazsınız, bilgisayar programcıları dahi bunu bilir.

Şaman, Doğru akıllı olan bilgisayarcılar da var :) (Site sahipleri ve buradan tanıdığım birkaç kişi, sizi henüz tanımyorum) Yanıtımın altındaki yorumları okursanız ne demek istediğimi anlayacaksınız. "Bilal'e anlatır gibi" yi tuttum ama dün gece adını vermeyeyim bir programcı arkadaşa Bilal'e anlatır gibi anlatmak zorunda kaldım. :) Tabii ki Google'da da bulabilirdim burada bu sorunun yanıtının olmasını istemek gibi sapıkça bir fikre kapılmasaydım.

Saklamanın yolu derken tam olarak bir açıklama yapmadığınız için sorudan yola çıkarak genel bir yanıt vereyim. Bilgisayarınızın ilk kurulumundan sonra yani tüm driver ve programlarını kurduktan sonra yapmanız gereken sistem geri yüklemeyi açarak daha sonra istediğiniz bir isimde bulunduğunuz tarihe sistem geri yükleme noktası oluşturabilirsiniz. Bilgisayar bunu kendi hafızasında format atmadığınız sürece tutacaktır. Daha detaylı bilgi için ve detaylı sistem geri yükleme noktası oluşturmak için Microsoft'un kendi sitesinin link : windows.microsoft.com/tr-tr/windows7/cre... tıklayarak bu konuda gerekli bilgiye sahip olabilirsiniz.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

522 Görüntülenme5 Takipçi3 Yanıt

Eş Anlamlı Soru Ekle

 • Windows'da sistem geri yükleme noktaları silinmekten nasıl korunabilir?

 • Windows'da sistem geri yükleme noktasının önemi nedir?

 • Windows'da sistem geri yüklemeyi imaj almaya alternatif olarak kullanabilir miyiz?

 • İmaj almak ve sistem geri yükleme noktası oluşturmak arasındaki fark nedir?

 • Windows'da el ile oluşturduğumuz sistem geri yükleme noktalarının silnmemesini nasıl sağlarız?

 • Windows güncellemeleri sistemimiz için gerekli midir?