Bilmek istediğin her şeye ulaş

Windows.Old klasörü nedir? Silinmesi bilgisayara zarar verir mi?

Özel yükleme yoluyla Windows 7 yüklüyorsanız ve yükleme işlemi sırasında bölümü biçimlendirmiyorsanız, daha önceki Windows sürümünüzde kullanılan dosyalar Windows.old klasöründe depolanır. Bu klasördeki dosya türleri bilgisayarınıza bağlıdır. Bir süre, örneğin bir iki hafta Windows 7 kullandıktan ve dosyalarınızın ve ayarlarınızın olmasını istediğiniz yerde olduğundan emin olduktan sonra, Disk Temizleme'yi kullanıp Windows.old klasörünü silebilirsiniz.
  • Paylaş
Windows.Old klasörünüz varsa bir süre önce kurulu olan Windows İşletim Sistemi'nizi güncellemiş ya da eskisinin üzerine yeniden kurmuşsunuz demektir.

Windows 7 yapısı ile beraber gelen bir özellik ile eski bir Windows 7'ye yükseltildiğinde veya Windows 7 işletim sistemi yeniden kurulduğunda, bilgisayarda bulunan "Windows", "Belgelerim", "Masaüstü" gibi klasörler Windows.Old klasörünün içine taşınır ve yeni kurulan işletim sistemi Windows klasöründe bulunmaya devam eder. Yani Windows sizin yerinize yedekleme işleminizi yapıyor diyebiliriz kısaca. Bu durum yeni bir işletim sistemi kurulumu yaparken diski formatlamadığınız sürece bu şekilde işler.

Windows.Old klasörünün içinde bulunan dosyalar, sizin yedeklemek isteyeceğiniz türden dosyalardır genellikle. O sebeple bence klasöre gidin ve içinden belgeler ve masaüstü gibi önemli bilgilerin bulunduğu veriyi alıp gerekli her şeyi taşıdığınızdan emin olduktan sonra bu klasörü silin.

Windows bu kurulum yöntemini çok daha uzun süre önce gerçekleştirmeliydi benim fikrimi sorarsanız ama 7 ile beraber gelebildi ancak.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1031 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt