Bilmek istediğin her şeye ulaş

Windows'ta açılan bir dosyanın oluşturmuş olduğum exe'yi tetiklemesini nasıl sağlayabilirim? USB belleklerde kullanılan autorun.inf benzeri bir yapı windows file için de bulunmakta mıdır?

Bunu dosyayı açmak için tıkladığınız klasör simgesinin kendisini BAT şeklinde tasarlayarak yapabilirsiniz. Bu BAT çalıştırıldığında hem klasörü açar hem de sözünü ettiğiniz diğer EXE dosyasını açar.

Öncelikle yeni bir metin belgesi oluşturup içerisine şunları yazmalısınız.

@ECHO off
EXPLORER C:\"Program Files"\"Steam"
START C:\"Program Files"\"Unity"\"DigerDosya.exe"
EXIT

Kaydedip kapattıktan sonra metin belgesinin dosya adını dosya uzantısıyla birlikte "KlasorAdi.BAT" şeklinde değiştirmeniz gerekiyor.

Bu dosyayı klasör gibi göstermek için simgesini "klasör simgesi" ne dönüştürebilirsiniz.
Bunun için dosyaya sağ tıklayıp "Kısayol Oluştur" seçeneğine tıkladıktan sonra oluşan bu kısayolun sağ tıklayınca açılan özellikler menüsünden simgesini değiştirebilirsiniz.

KlasorAdi.BAT olarak görünen orjinal dosyayıysa yine özellikler kısmından "Gizli Dosya" olarak işaretlerseniz sanırım istediğinizi yapmış olacaksınız.
  • Paylaş
Bir exe dosyasını servis olarak çalıştırmak için şuradaki yönergeler işinizi görecektir:howtogeek.com/50786/using-srvstart-to-ru...
  • Paylaş
5

Birkan Aydin, Teşekkürler, Aradığım tam olarak bu sanırım :)

Bora Kasap, Ben soruyu biraz eksik anlamışım anlaşılan :)

Serkan Köse, Sorun değil sizin yanıtınız da tamamlayıcı oldu bence bu konuda... :)

Bora Kasap, Evet soruyu yanlış anlayanlara doğru bir cevap benimki :) :D

Yardımcı olmayı çok isterdim Birkan ama maalesef bilmiyorum. Uzun zamandır windows kullanmıyorum neler değişti bir bilgim yok.
  • Paylaş
2

Birkan Aydin, Serkan Bey, epey yardımcı oldu. İlgin için ayrıca teşekkür ederim. Diğer işletim sistemleri ile ilgilide sorularım olacaktır. Aklımdasın :)

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

113 Görüntülenme5 Takipçi3 Yanıt