Bilmek istediğin her şeye ulaş

Windows'ta bir program için nasıl klavye kısayolu oluşturulur?

Bunun için Kısayol oluşturmanız gerekli.
 • Önce istediğiniz bir klasöre veya masaüstüne sağ tıklayın ve Yeni> Kısayol seçeneklerini seçin.
  Microsoft Windows
 • Gözat butonuyla programı seçin ve kısayolu oluşturun.
 • Daha sonra oluşan kısayolun üzerine sağ tıklayın ve Özellikler'i seçin.
 • Mevcut sekmeden Kısayol yazısının yanındaki kutuya tıklayın ve kısayol olarak belirlemek istediğiniz tuşa basın.
  Microsoft Windows
 • Programa Ctrl+Alt+(belirlediğiniz tuş) kombinasyonuyla ulaşabilirsiniz.
 • Paylaş
Her yazılım için bu işlem farklı olmakla beraber
 • Word için:
Microsoft Windows


Klavye kısayollarını Klavye Özelleştir iletişim kutusundan ayarlayın.
 1. Kategoriyi seçin.
 2. Komutu seçin.
 3. Atanmış tuşlar olup olmadığını kontrol edin.
 4. Yeni kısayol tuşlarına basın.
 5. Değişikliklerin nereye kaydedileceğine karar verin.
 6. Ata düğmesini tıklatın.

Karışıklığı önlemek için, bu bölümde, bir klavye kısayoluyla başlatılan her işlem için "eylem" sözcüğü kullanılacaktır. Dolayısıyla, söz konusu eylem bir komut, yazı tipi, makro, Otomatik Metin, stil veya simge olabilir.

Kendi klavye kısayollarınızı oluşturma işlemi, Özelleştir iletişim kutusunda (Araçlar menüsü) KlavyeMicrosoft Windows düğmesi tıklatıldığında açılan Klavye Özelleştir iletişim kutusundan yapılır.

Soldaki şekilde gördüğünüz gibi tüm kullanılabilir eylemler kategorilere ayrılmıştır. Örneğin, metin biçimlendirmeyle ilgili tüm eylemler Biçimlendirme kategorisinde yer alır. Kısayol oluşturmak istediğiniz eylemin kategorisini seçin ve sonra da eylemin kendisini seçin. Ardından, eyleme bir tuş bileşimi atayın. İletişim kutusunda, ilgili kısayolun daha önce bir eyleme atanıp atanmadığını gösteren bir ileti belirir. Tüm bunlar size biraz karmaşık geliyorsa endişe etmeyin. Konunun sonundaki alıştırma oturumunda bu süreç adım adım izlenecektir.

Bir eylem seçtiğinizde, Geçerli tuşlar iletişim kutusunda söz konusu eyleme önceden atanmış tuş bileşimleri gösterilir. Bununla birlikte, zaten kullanılan tuş bileşimine yeni bir eylem atamanız halinde varolan kısayolun üzerine yazılır. Bu nedenle, iletişim kutusundan bakarak veya klavye kısayollarının tam bir listesini edinerek (listeyi Yardım konuları arasında bulabilirsiniz) kısayolun atanmış olup olmadığını denetlemenizi öneririz.

 • Excel için makro kaydetmeli ya da VB ile makroyu yazmalısınız.
 • Bir çok program da ekranın belirli bölgelerinde sağ tuşla erişebileceğiniz içerik menüsünde özelleştir seçeneğine sahiptir.
 • Hemen tüm programlarda Seçenekler altında özelleştir seçeneğinizi de bulacaksınızdır. Word'dekine benzer şekilde klavye kısayollarınızı yaratabilir ya da değiştirebilirsiniz.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

239 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt