Bilmek istediğin her şeye ulaş

Windows'ta USB kurturma diski nasıl oluşturulur?

 1. USB kurtarma çubuğunuzu oluşturmadan önce bir kurtarma diski oluşturmanız gerekiyor. Bunu iki yoldan yapabilirsiniz. Birincisi Windows'daki ilgili aracı kullanarak diski gerçekten yazmak. Başlat düğmesine basın, Onarım yazın, sistem onarım diski seçeneğini seçin. Boş bir disk yerleştirin. İşlem birkaç dakika sürebilir.
 2. Hangi yöntemi seçerseniz seçin, bir ISO disk imajı indirmeniz gerekiyor. neosmart.net/blog/2009/windows-7-system-repair-discsadresine gidin ve sisteminize uygun imaj dosyasını indirin. ISO dosyasını indirmek için bir torrent uygulamasına ihtiyacınız olacak.
 3. Sıra CD imajını USB belleğe yazmaya geldi. Öncelikle biçimlendirmeye hazır bir USB belleğe ihtiyacınız var. ISO dosyası 100MB olduğundan sıradan 512 MB'lık bir USB bellek yeterli olacaktır.
 4. USB belleği PC'nize bağlayın, 'Başlat'a basın ve arama kutusuna cmd yazın. Sonuçlar arasından cmd.exe'ye sağ tıklayın ve "Yönetici olarak çalıştır"ı seçin.
 5. Şimdi USB sürücünüzü bölümleyerek güçlü bir kurtarma diski haline getireceğiz. Komut satırı açıldığında, diskpart yazın ve Enter'a basın.
 6. Şimdi list disk yazarak mevcut disklerin bir listesini görüntüleyin. Diskler sayısal sırada, her bölümü, CD, USB bağlantısı, eSATA disklerini göstercek şekilde listelenecektir.
 7. Boyut sütununa bakarak hangisinin USB belleğiniz olduğunu bulun ve diskin numarasını aklınızda tutun. disk # yazarak diski seçin (# işaretini disk numarası ile değiştirin). Sonraki adımda diski biçimlendireceğiz, böylece Windows onu boot edebilir bir disk olarak görebilecek.
 8. Bunun için komut satırında clean yazın ve Enter'a basın. Şimdi create partition primary yazın ve Enter'a basın, ardından select partition 1 yazın ve Enter'a basın.
 9. Şimdi format fs=ntfs yazarak USB sürücünüzdeki dosya sistemini sonlandırın. Bu işlemin tamamlanması birkaç saniye sürebilir. Şimdi ASSIGN ve EXIT yazarak işlemi tamamlayın. USB diskiniz hazır olduğunda diski önceden yazdıysanız, sürücünüze yerleştirin ve içeriğine göz atın.
 10. CD'de üç klasör göreceksiniz. Bunları CD'den USB sürücüye sürükleyin ve ardından güvenli bir şekilde çıkartın. ISO dosyası indirmeyi seçtiyseniz, bu dosyayı açmanız gerekiyor. Bunun için 7-Zip veya WinRAR'ı kullanarak klasörleri makinenizdeki yeni bir klasöre kaydedebilirsiniz.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

373 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt