Bilmek istediğin her şeye ulaş

Wolfram Alpha Apple'ın Siri uygulamasının altyapısında kullanılıyormuş. Wolfram Alpha hangi kısmında kullanılıyor ve nasıl çalışıyor?

Wolfram Alpha ilk çıktığında inanılmaz bir lansman ile Google'ı yerle bir edeceği yönündeki açıklamalar ile gündeme gelmişti ancak gereken ivmeyi yakalayamadı. W.A.'nın arkasında çok ciddi teknik çalışmalar var ve malesef daha çok matematik ile ilgili kısımları ön plana çıktığı için birçok kişi adını bile duyamadı. Oysa ki Siri'nin de kullandığı 'Şu an Boston'da hava nasıl?' gibi spesifik sorulara internetteki belirli mecraları tarayarak belirli seviyede düzgün sonuçlar getirmekte. Siri'nin altyapısında kullanılacak en uygun kısım burası belki de ama Siri'nin matematiksel hesap içeren kısımlardan başlayıp sorulara direkt yanıt veren algoritmasına kadar kullandığı tüm altyapının neredeyse tamamı Wolfram Alpha sayesinde işletiliyor.

Apple'ın Siri uygulamasındaki asıl sihiri ise Speech to Text ve Text to Speech algoritmalarında yatıyor. Apple bu kısmı İngilizce için bir adım öteye taşımış durumda ve daha da geliştilecek bir yapının sinyallerini veriyor. Şu anda dünyanın dört bir yanından insanlar bu uygulamayı kullandıkça Apple da para ile satın alınamayacak kadar değerli bir öğrenme verisini Siri sunucularına çekmiş oluyor.

Siri'nin sadece 4S'lerde kullanılması ve her komutun mutlaka Apple Siri sunucularından geçerek işlenmesinin de en önemli nedenlerinden biri budur. Farklı söylemlerle konuyu donanıma,.vb. şeylere getirseler de asıl neden bence bu değerli eğitim datası sayesinde Apple'ın gelecekte birçok firmadan daha uygulanabilir algoritmalar çıkarabilmesine yardımcı olacak olmasıdır.

Güncelleme: gizmodo.com/5869247/siri-is-just-the-warm+up-act-for-what-apple-has-coming
  • Paylaş
Siri'yi geçenlerde deneme fırsatım oldu ama bende hayal kırıklığı yarattı. internette gördüğüm akıllı insan benzeri cevaplar bir yana speech to text kısmında da başarısız geldi. Ayrıca çok yavaş. Neyse asıl merak ettiğim konu şu, dünya üzerindenki tüm siri kullanıcılarının verilerini kullanarak bir algoritma çalıştırıyorlar ama hatırladığım kadarıyla kişi bazında da bir veritabanı oluşturup kişiye özel iyileştirme de söz konusu. 

Acaba kişi telefonu kullandıkça sesi algılayabilmesi kişiye özel olarak gelişiyor mu ? 
  • Paylaş
1

Serkan Köse, Nuance firmasının Dragon Naturally Speaking yazılımıdaki sistemin aynısı kullanılıyor ve kişiye özel olarak da öğreniyor bildiğim kadarı ile.. Bu video öğrenmiş hali ile ilgili bilgi verebilir :)

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

853 Görüntülenme5 Takipçi2 Yanıt