Bilmek istediğin her şeye ulaş

Wordpress'te tema Türkçeleştirme nasıl yapılır?

Wordpress'te İngilizce bir temayı Türkçe'ye çevirmek için . Po ve . mo uzantılı dosyalar kullanılır. . po uzantısı Wordpress temalarında dil dosyasının ham halidir. Bu dosyayı düzenlemek için de PoEdit programı gerekli poedit.net/download.php
  1. .po ve .mo uzantılı dosyalar temanızın /languages dizininde yer alır. .po uzantılı dosyayı (genelde bu dosya en_US. po ismindedir) PoEdit programında açın.
  2. Aşağıdaki resimdeki gibi bir görüntü karşınıza çıkacak. Sol tarafta İngilizce ifadelerin üzerine çift tıklayın ve bunların Türkçe'lerini yazın. Wordpress
  3. Bütün ifadeleri çevirdikten sonra dosya adı tr_TR şeklinde kaydedin. Kaydettikten sonra tr_TR. po ve tr_TR. mo adında iki dosya oluşacak. Bu dosyaları temanın languages dizinine atın. Tema Türkçe olacak.
  • Paylaş
Temasina gore degisir. Bazi temalarda dil dosyalari vardir acarsin kolayca ingilizceyse ingilizce olan kisimlari turkce yaparsin. Bazi temalarda dil dosyalari yoktur tema dosyalarini acip tek tek terimleri bulup istediginiz dile cevirmeniz gerekiyor. Cok zaman alan marifet gerektiren bi is degil, cevirmek istediginiz ve cevireceginiz dili biliyorsaniz olay bitmistir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

556 Görüntülenme3 Takipçi2 Yanıt