Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bir sosyal ağ yapmak istiyorum. Amaç stada giden taraftarların çektiği videoları ve fotoğrafları yüklemesini sağlayarak gidemeyen taraftarların tribünü ve maçı izleyebileceği bir sosyal ağ yaratmak. Nereden başlamalıyım?

Teknik olarak görüntü alacak en az 5 kamera (yüksek kayıt yapabilecek) ve daha iyi veri aktarımı sağlayabilecek alt yapı 5g bile o kadar yoğun bir kalabalığın içinde gereken veri aktarım hızını sağlayamaz. 100 kişi bile aynı noktadan veri alıp yollamak isterse sıkıntı çıkar. Binlerce kişiyi nasıl desteklesin 3g alt yapısı bile yetersizken düşündürüyor. Görüntüleri siteye yüklerken en fazla 2 dk gecikmeli olarak çalışmak lazım. Özünde iyi fikir taktir ettim. Ama birde dijitürk var temelde yayın hakkı onun yasal olarak parasını verdi aldı.
  • Paylaş
Canlı yayın aşamasına gelmeden önce sıfırdan başladığını varsayaraktan;
• Wordpressi öğren (Ücretsiz)
• Wordpress de üye kayıt sistemini araştır (Ücretsiz)
• CDN'i araştır, Wordpress de nasıl kullanabileceğin hakkında araştırmalar yap
• CDN himetini satın al (Ücretli)
• Wordpress içinde CDN'i üyelere kullandırabilecek denemeler yap
graphpaperpress.com/themes/instamate/#d... Bunun gibi bi tema edin (Bu Ücretli)
• Kendi siteni hacklamaya çalış
• Domaini insanlara aç (CDN sana baya yardımcı olacaktır)

Beğenilirse, gelecek vaadettiğini düşündüğün an aynı sistemi bir php framework ile ve aynı temanın html halini edinerek yeniden geliştirme planlamarına başlayabilirsin.
Üstte bahsettiğim adımların her biri mümkün ise dişini sıkarsan iki haftaya çıkarabileceğini düşünüyorum. Doğrudan 2. Adım üzerinden yürümek istiyorum dersen, tek başına olduğunu varsayarsak yukarıdaki adımlarla aynı seviyede bi proje çıkartmak altı aydani fazla bir süreni alacaktır. (Wordpress de güncellemeleri yaparsan ve başka sitelerininde kullandığı ortak ftp ye koymazsan) elle yazdığın sistemin muhtemelen güvenliği wp ye oranla daha düşük olacak.
  • Paylaş
4

Serdar, aslında çok doğru diyorsun wordpress i biliyom yaptığım siteler var wordpressde gözüm yükseklere değiil bi gelir elde etsem yeterli deiklerini yapacağım sağol orhan tutum bey

Orhan Tutum, Lafı bile olmaz, işine yararsa ne mutlu.

Serdar, üyelik sistemi oluşturup giriş yapıldığında video fotoğraf paylaşımı ve birbiriyle mesajlaşma yapabilsin yeterlidir.

Orhan Tutum, Anladım, güzel. Yalnız CDN işin içine girince zorluk seviyesi baya bi artacak onu da belirteyim. :)
Projeye başlarsan, kolay gelsin dileklerimi sunayım şimdiden.

Telif problemi olacaktır.
  • Paylaş
4

Serdartaraftarkamerasi.com u aldım kendi adıma tescilli

Hakan, Yayın tarafında telif doğacağını söylemek istedim. LİGTV tarafından olaya bakmak lazım.

Serdar, olmaz çünkü tribünden çekenler sosyal ağa yükleyecekler mesela facebook da canlı yayın var stada gidenler canlı yayın veriyor ligtv ona bişey demiyor

Hakan, O halde kolay gelsin. . .

m.ligtv.com.tr/haber/internet-korsanlari... yinede Bir okuyun derim bu linki.

Şimdi buradan başlamışsın işte Yarın Şehitler için dua yerine Maç olacak Vodafone Arenada o saate kadar yetiştirebilir misin? 20 de olacakmış herkes gidebilsin eğlenebilsin diye 20 de yapmışlar... Biliyosunuzdur insanlar işlerinden çıkacak oraya gitmek için köprülerden geçecekler e yeni bide yer altı tüneli açıldı pardon su altı Para kazanmak lazım değilmi sizde yetiştirirseniz anneler oley oley diye bağırırken video falan çekerler onları yükleyecek yer lazım şimdi :( yazık bize yazık Türk demek başka bir şeydi... Ailemi hatırlıyorum mahallemize şehit geldiğinde televizyon seyretmezdik biz ... Garip bi yer olduk... Allah sonumuzu hayır etsin... Soruyu soran arkadaşım ben sana yardımcı olurdumda sorun tamda sinir olduğum bir durum üzerine karşıma çıktı... :(
  • Paylaş
Eğer kendine göre güzel olduğunu düşündüğün fikirlerin varsa, bu fikirlerini çok detaylarını vermeden paylaşmalısın. Bu tavsiyeden başlayabilirsin mesela =)

Mesela bu örnekte, hedef kullanıcı kitlesini belirtmeden açıklaman iyi olurdu. Aramızda fikir hırsızlığı yapan kullanıcılar olduğundan felan değil. Ancak yazdıkların tamamen dünyaya açık sonuçta.. Herkes okuyabiliyor.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

143 Görüntülenme6 Takipçi5 Yanıt

Konu Başlıkları