Bilmek istediğin her şeye ulaş

XML nedir ve ne işe yarar?

Sitede ve internette birçok yazı okumama rağmen pek birşey anlamış değilim. Anlatma konusunda yetenekli arkadaşları sabırsızlıkla bekliyorum :) 1. Xml eski ile yeni iletişim modelleri arasındaki güçlügü kaldırarak iletişimde performans saglar. (Gibi bir yazıda okudum bununda ne anlama geldiğini belirtirseniz sevinirim)Düzenle
XML (Extensible Markup Language) bir dosya formatıdır. Online mecralarda bulunan sitelerin birbiri ile haberleşmesini kolaylaştırmak için geliştirilmiş bir döküman oluşturma standardıdır. Hem insanlar hem de herhangi bir proram vasıtası ile 2 mecra arasında XML türünden bir dosya içerik verisi taşınarak, bu dosyayı isteyen taraf xml verilerini kendi tarafında kolaylıkla okur. Okunması kolay bir yapıda olduğu için tercih edilmektedir. XML dosya içeriği bir ağaç yapısındadır ve her düğüm kendine ait veriyi içererek bir ağacın dalları gibi birbirine bağlıdır. Örnek bir XML dosyası:

<muhendisler>
<muhendis id="1">
<ad>Ahmet</ad>
<soyad>Berke</soyad>
</muhendis >
<muhendis id="2">
<ad>C</ad>
<soyad>D</soyad>
</muhendis >
<muhendis id="5">
<ad>E</ad>
<soyad>F</soyad>
</muhendis >
<muhendis id="8">
<ad>G</ad>
<soyad>H</soyad>
</muhendis >
</muhendisler>


Yukarıdaki örnekte görüldüğü gibi kullanıcılar ana düğümüne bağlı kullanıcı alt düğümleri vardır. Her bir alt düğüme bağlı Ad ve Soyad düğümleri mevcuttur. Bu hiyerarşik yapı ile bir çok veriyi kolaylıkla ve okunur seviyede taşıyabilirsiniz.

Her ana düğüm <düğüm adı> ile başlar ve </düğüm adı> ile biter. Bu şekilde bu 2 karakter seti arasının bir dal olduğunu anlayabilirsiniz.

Şu an siteler arası haberleşme için XML aktif olarak kullanılıyor ancak veritabanı gibi rasgele erişim ve sorgu tabanlı işlemler için hız ve yapı olarak uygun olmadığını da ekleyeyim :)

  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

728 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt