Bilmek istediğin her şeye ulaş

XML ve HTML arasındaki farklar nelerdir?

Programlama Dilleri
Üç temel fark vardır:
 1. HTML Doküman türlerinden yalnızca birisidir. Belgelerdeki başlıkların, değişik yazı türlerinin, listelerin, şekillerin ve resimlerin formatlanması için kullanılır. XML ise özellikle verilerin tanımlanması, tarif edilmesi ve farklı ortamlar arasında gönderilmesini sağlamak için geliştirilmiştir. Diğer bir deyişle veri tanımlama özellikleriyle HTML'nin tamamlayıcısıdır.
 2. XML de HTML gibi bir işaretleme dilidir. Ancak HTML gibi veriyi görüntülemek için değil, veriyi tanımlamak için geliştirilmiştir. Kuruluşlar arasında veri alışverişini sağlar.
 3. HTML bir sözcüğü etiketler arasına alarak koyu ya da italik yazılmasını sağlar. Oysa XML ise yapısal verilerin etiketlenmesi için bir iskelet sağlar.

Kullanım açısından farkları;
 • XML de çalışırken etiketlerin büyük küçük harflere karşı duyarlılığı bulunmaktadır.
 • XML'de oluşturulan etiketler gelişi güzel değil, düzgün bir sıra ile kapatılmalıdır.
 • XML'de yorum satırlarına boşluk karakteri tanımlanır.
Programlama Dilleri
 • Paylaş
XML (Extensible Markup Language):
XML, HTML ile birçok noktada benzerlik gösteren bir markup dilidir. Aradaki en ayırt edici özellik ise, XML verinin kendisiyle ilgilenir daha çok, verinin alınması, taşınması, iletilmesi gibi durumlar için geliştirilmiş bir dildir. XML'de kullanılacak tag'lar HTML'de ki gibi önceden tanımlı değildir, yani XML dosyasının yapısı tamamen kullanıcı tarafından oluşturulur. 
HTML (HyperText Markup Language):
HTML ise XML'den farklı olarak verilerin görüntü olarak nasıl sunulacağı ile ilgilidir daha çok. Verilerin hangi renkte olacağı, yazı tiplerinin belirlenmesi, punto'ların belirlenmesi gibi kullanıcıların sayfada göreceği arayüzü dizayn etme görevini üslenir. Bunun yanı sıra multi-medya araçlarının (video, resim vs.) kullanılmasına imkan sağlar.
 • Paylaş
XML de, HTML de verileri işaretlerler. XML kullanıcıya kendi tag yapısını oluşturmasına izin verir. Şöyle ki;

<kitap>
    <ad>Kitap Adı</ad>
    <yazar>Yazar Adı</yazar>
    <fiyat>10.50</fiyat>
</kitap>

Burada verinin taşınması daha önemli olduğundan XML dosyası ya geçerlidir ya da hatalıdır. HTML kodlarında hata olabilir ama XML dosyaları hatasız olmak zorundadır, çünkü parse edilecektir. Tarayıcı bozuk HTML kodlarını en uygun şekilde göstermeye çalışır ama XML dosyasında hata alınır.

XML dosyaları da stil verilerek gösterim için kullanılabilir ama ben kullanıldığına çok tanık olmadım.XSL olayı var onun için.
 • Paylaş
Gündüz Ayar (@applesafari)'nin verdiği görsel aslında herşeyi anlatıyor ama biraz açmak isterim. xml dosyalarında açılan tagler kapatılmak zorundadır. html 4.1(xhtml) den önce böyle bir zorumluluk yoktu. html yapı olarak xml'e benzese de önceki versiyonları tam olarak bir xml değildi. bu yüzden browserlar saçma sapan yorumlayabiliyordu. ama xtml'den sonra html tam bir xml yapısına dönüştü. bu yüzden parse edilmesi kolaylaştı. parse edilmesi kolay olduğu için daha düşük kaynağa sahip cihazlarda da kullanılabilmeyi kolaylaştırdı. şu an için html için kullanılan standart xhtml'dir. html 5 de xhtml'dir.
 • Paylaş
1

Gökhan Çancılar, Bence XHTML olayı tam bir başarısızlık. W3C XHTML 2.0'a niyetlenirken Whatwg adıyla birleşen sektör liderleri kendi standartlarını oluşturmaya başladı ve W3C de buna katılmak durumunda kaldı. Sonuçta HTML5 tanımlaması altında hala gelişen bir standartlar dizisi var.

XHTML'de hr, br, link self closed oldu da ne oldu? Saçma sapan kurallara uyduk gittik. Divlerle site oluşturma dedik. Buna iman ettik neredeyse ama sonuçta yine anlamsız bir tag olan div'i kullandık. HTML5 özellikle yapısal etiketleri ile öne çıkıyor. section, article, main, footer, nav, header gibi. Eğer veri anlamlandırma varsa HTML5 ve yapısal etiketlerinde var. XHTML hiçbir şeyi düzeltmedi, bir süreliğine anlamsız kurallara uymamızı sağladı. Tablodan kurtardı, divlere mahkum etti.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2878 Görüntülenme11 Takipçi4 Yanıt