Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ya nedir bu Allah'la dinle derdiniz arkadaşlar... İnanmıyorsanız inanmayın ama inanmak isteyenlerden, inananlardan ne istiyosunuz? Kimse sizi inanın diye zorluyo mu!

Lisede Atatürk rozeti takan ve komünistlikle!? suçlanan bir arkadaşı 40 kişi dövmüştü. Oruç tutmuyor diye dayak yiyeni de gördüm ama namaz kılıyor diye dayak yiyen ya da oruç tutuyor diye baskı gören görmedim. İnançsızların tek yaptığı fikirlerini söylemek ya da dalga geçmek eğer şiddet uygulamıyorlarsa bu fikirler ya da bu makaraya alma durumu seni niye rahatsız ediyor ki? Örneğin karikatür krizinde inanlarının inançlarında ne oldu ki bu kadar gürültü çıkarıldı?.. Yoksa amaç başka mı? Mesela medeniyetler çatışmasını okudun mu? Öngörülen bir savaşın başlama ihtimali hakkında bir fikrin var mı? İsrail'e eminim karşısındır Tevrat ile Kuran arasında ne kadar fark var biliyor musun? Nuh tufanı hakkında ne kadar şey biliyorsun? Birinin cariyesi ya da 4. karısı olmak nasıl bir şeydir sence?..
 • Paylaş
bence, Allah'a ve dine yönelik eleştirilerinin arka plânında, inanmaya meyilli oluşları yatıyor. Yani kendilerince deliller elde edip -tereddütte oldukları konularda- kesin inanç sahibi olacaklar :) ben şahsen hakaret ve küfür etmedikleri müddetçe onlarla tartışmaktan memnunum...
 • Paylaş
evet
 • Paylaş
Zorluyor. Misal Bayburt'ta veya Erzurum'da Ramazan günü sokakta sigara içmek, simit yemek istiyoruz. Dayak yemek değil..
 • Paylaş
İyi de fatma o bir kaç bağnaz inan ki kafa göz kırarken bütün inananlar adına kırıyor:))) Yıllar önce Kayseri'de bir arkadaşım yemekhanede yemek yerken (ramazan da) 50 kadar masum inanan tarafından kafa gözü kırılmıştı. Hatta o olayın le figaro'da haber, yorum olarak çıkması bizim o arkadaşla "leyn bilsem ben de le figaro'da haber olacam her ramazan dayak yerim" diye epey geyik yapmamıza neden olmuştu. Lakin kimse kafasını kuma gömerek kendini kandırmasın. Hatta hatırlar mısınız Sivas'da 2 temmuz 1990'da bir kaç inananın (takriben 30-40 bin) tekbir nidalarıyla inanmayan ya da daha az inanan 37 aydınımızı çıtır çıtır yakılmıştı.. Bilmem yeterli mi...
 • Paylaş
Sen niye bana saldırıyorsun ki şimdi?.. Bu yorumun anlamı nedir yani?.. Ben çok fazla tanrı var mı, varlığını nasıl kanıtlarsınız gibi soruları okumaktan sıkıldım ve böyle bir şey yazdım!.. İnanmasın bana ne ama benim inanmama da karışmasın bunu demek istiyorum... Seni ne rahatsız etti ve benim ne bilip bilmediğim ya da yaşadıklarım hakkında nasıl yorum yapabilirsin ki sen?..
 • Paylaş
Arkadaşlar. İnsan biraz dürüst olur da şöyle bir çevresine bakar. Kafa göz kıran 4-5 tane olaydan ibarettir. Ama sorsan her gün yaşanıyor derler. Diğer taraftan namaz kılmıyor diye işe alınmayan, tesettürlü bayanları içeri sokmayan, okutmayan, sakal bırakmasına izin vermeyen, onları sosyal asimülasyona tabi tutanları görmezden gelmenize anlam veremiyorum.
 • Paylaş
bu konuya en iyi örnek ve cevap kafirun suresi.
 • Paylaş
Yorum budur... destekliyorum.
 • Paylaş
Kimsenin kimse ile bir derdi yok burası bir nevi tartışma yeri de olduğu için insanlar belli başlı konularda tartışabilme amaçı ile bazı konular açıyorlar. Bunun bir kısmı dine inanmayanlardan olduğu gibi bir kısımda cemaatçiler tarafından açılıyor yani kimse kimseyi zorlamıyor kimse kimseden bir şey istemiyor.
 • Paylaş
Cemaatçi derken?.. Kim cemaatçi ve dine inanmayanların karşılığı cemaatçi olmak mı?..
 • Paylaş
Hayır tabiki de dine inanmayanların karşılığı kesinlikle cemaatçi olmak değildir. Ben burda açılan Nur Cemaatini destekler başlıkların yanında bu tarz başlıkların da olmasının bir sakıncası olacağını düşünmüyorum. Kimse kimseyi zorlamak amacı ile başlık açmıyor düşünmek ve sohbet amacı ile açılan başlıklar bunlar kötü niyet yok yani bence.
 • Paylaş
williamroy arkadaşım amaç inanmak veya inanmamak değil. İnanmayan zaten seçimini yapmış reklam yapmaya ne gerek var ki? Veya ben inanmıyorum siz niye inanıyorsunuz hadi beni döndürün havalarına girmek manasız ve itici. Aynı şeyleri inanan yaparsada itici. Kimin neye inandığı nasıl inandığı bu konular Allah ile kul arasındadır. Zaten inanmıyan insan araştırıp seçimini yapmıştır. Ona cevap vermek bile gereksizdir.
 • Paylaş
Ben bu şekilde düşünmüyorum burda bir tartışma platformu varsa eğer her konu her düşünce hakkında konular açılır ve içinde insanlar fikir paylaşımında bulunur. Bu bir reklam olayı değildir karşındaki insanın görüşünü merak etmek ve eğer olursa bilmediğin bir şeyi öğrenebilme imkanıdır. İticilik boyutuna iş nasıl geliyor bazen gereksiz gerilmeler e atışmalar oluyor yoksa onun dışında bence fikir paylaşımı itici bir şey değildir her ne konuda olursa olsun.
 • Paylaş
Kimse bu konular hakkında adam akıllı konuşamıyor ama bilmem fark ettin mi hemen hakaretler yağmaya başlıyor karşılıklı ve bir şey daha; inanmıyorum diyenlerin inanıyorum diyenlerden daha ısrarcı ve baskıcı olduğunu düşünüyorum okuduğum yorumlarda... Neyse ben sadece çok sıkıldım bu konunun sürekli olarak dönmesinden ve tepkimi gösterdim...
 • Paylaş
Ama dikkat edersen fikirler paylaşılmıyor, daha çok dayatmalar yaşanıyor. Adam yazmış inandırın beni diye. Ama inanmak istemiyor ki. İnanmak isteyene açıklama yaparsın da, istemeyene ne anlatsan da boş.
 • Paylaş
Sen istediğin kadar anlat, önemli olan senin ne anlattığın değil ki, karşındakinin ne kadar anladığıdır.:)
 • Paylaş
1
Haklısın tabi tepkini gösterebilirsin. Ben şu ana kadar ikili konuşmalarda hakaretlere kadar olan bir konuşma yaşamadım tam tersine güzelce konuştum en azından kendi ettiklerimde; şahit olduklarım da var tabi, hakaretlere kadar giden konuşmalara her iki tarafın da sinirlerinin bozulmasından sonra bunlar doğru değil. Keşke herkes sakin konuşsa tabi ama her zaman olmuyor tabi bu.
 • Paylaş
1

Fatma Cengiz, keşke sakin konuşulsa dediğin gibi ama bazı konular var ki mümkün olmuyo işte!! taraflar bunu güç savaşına döndürüyo..

Neden bu tarz geyikler insanları içine çeker diye düşünürüm oldum olası..
 • Paylaş
Bu her konu için geçerli sadece bu konu için değil. Her konuda bu sıkıntı yaratır.
 • Paylaş
sosyal hayatı etkilediği için tartışmaya açıktır.
 • Paylaş
Teşekkürler
 • Paylaş
arkadaş ne demek istemiş tam anlamadım
 • Paylaş
Bu dünyanın ilk yaratıldığından beri olan bir şey. ALLAH inancı olan inancından taviz vermemeye inancı olmayan insan da dinden çıkarmak için şeytana uymaya devam edecek, anlayacağın tek dert bu ve bunların hepsini KURAN okuyanın daha iyi anlayacağını düşünüyorum.
 • Paylaş
Evet zorluyor. Maalesef "inancıma saygı" diyen insanlar, inançlarını yaşayabilmek için bizim de onların inançları doğrultusunda yaşamamız gerektiğine inanarak bizi zorluyor.
 • Paylaş
Bir kaç bağnazla bütün inananları aynı kefeye koyamazsınız arkadaşlar yapmayın!..
 • Paylaş
evet haklısın ama bu yapılanlara kim iyi ki yapılmış yada iyi olmuş diyo? herkes kınıyo bunu yapanları. ve bana sorarsan bu tarz olayların altında farklı güçler yatıyo. din olayın maske boyutu maalesef.. ve bu şekilde insanların aklına kazıyolar işte sonra her dindarım inanıyorum diyeni senin gibi aynı kefeye koyduruyolar. her kürdüm diyene terörist muamelesi yapmak gibi bişey bu..
 • Paylaş
hayir .benim tum ailem yakinlarimin icinde benden baska inancsiz yok.lakin,Turkiye`de yasanan bu bagnazlik devam ettikce benim gibiler de her zaman muhalefet olmaya devam edecektir.sen sanirim batida yasiyorsun.Istersen ankara nin dogusuna nir uzan da gor gercegi..
 • Paylaş
ben istanbulda doğdum büyüdüm ama aslen urfalıyım ve oraları da biliyorum merak etme.. sen görmek istediğin açıdan görüyosun olayları şuan. ben de öyle.. bardağın boş tarafı dolu tarafı gibi.. o yüzden bu konuşma bi yere varmaz..
 • Paylaş
varmaz urfa yildizi:))
 • Paylaş
5

Fatma Cengiz, o ne demek :)

Arsen Lumen, ya kizma da baya meshur bir yaris atiydi zamaninda.pek oynamazdim ama arkadalar oynarken onlarla takilir ortak kuponlara para verirdim.ordan aklimda kalmis..

Fatma Cengiz, sağol ya ilk defa yarış atı ismiyle hitap etti biri bana !! :p

Arsen Lumen, ama guzzel isim ole deme.sutcu beygiri degil yaris ati.Emin ol ki bircogu insan dan degerlidir,(hem madden hem manen)

Fatma Cengiz, sen şuan bu yazdıklarınla iltifat mı ediyosun hakaret mi inan anlamıyorum !! :/

bu yakarış çok yersiz bu zamana kadar dinime karışan olmadı tersine inanmayanlara karşı olan baskı daha çok
 • Paylaş
yorum yapmadım sadece senin sorduğun gibi soru sordum cevap alınmıştır herkes dağılabilir
 • Paylaş
1

Fatma Cengiz, sen soru sormadın suçlamada bulundun !!!!

fatma bugun senin kotu gunun galiba gelen gecen sana saldiriyor,Aslinda cok iyi niyetlisin ama nedense seni hedef oruyo bugun ki kullanicilar. aslinda sorusun da hakli ama bir sorun var.bugun ne yazik ki Turkiye teokratik bir duzene dogru kosar adimlarla gidiyor.ve insanlarin bir kismi(benim gibi) buna tepki gostermek istiyor.Sanirim tepkiyi yanlis insana gosteriyoruz.
 • Paylaş
ben herkese cevap verebilirim garga sorun değil.. sadece konuşmak varken anlamsız çıkışlar olmasına kızıyorum ben o kadar..
 • Paylaş
Bizler insanlar yaptıkları şeylerden düşüncelerinden ötürü başlarına birşey gelsin demiyoruz. Ama ne yazık ki güzel ülkemde her iki düşünce yapısıda birbirine saygı duymuyor. Bu da böyle bir kaosu ortaya çıkarıyor. Şimdi dayak yiyeni örnek verirken objektif olup diğer taraftan da örnek verip nasıl doğruya ulaşacağımızı söylemek gerekir. Herkes kendi fikrine göre bir başkasının aynen öyle düşünmesini isteyemez...
 • Paylaş
Bu arada İslamiyet içinde zorlama hiç bir konuda olmaz ve zarar vermek hiçbir evrede düşünülemez. Eğer seni zorlayan ve ya zarar veren biri varsa o kişinin mutlak İslam inancından bir aksaklık var demektir. Şimdi İslam inancı eksik olan bir kişi veya kişiler yüzünden İslamiyete çamur atmak hiç yakışık almaz. Zaten doğruda olmaz. Ben yüzlerce binlerce örnek veririm.
 • Paylaş
tabi tabi munferit sekilde 37 kisi canli canli yakildi 40 bin kisi tarafindan Sivas ta..4-5 olay..
 • Paylaş
1

Goqsheen, Türk milleti aptaldır dersen sende yanarsın :) Hem aziz nesin ordan kurtuldu ama benim ianancıma göre sonsuza kadar yanacağı bir cehenneme gitti. Allah rahmmet etmedsin :)

 acaba inananlarmı empoze etmeye çalışıyor baskı oluşturuyor inanmayanlarmı?
 • Paylaş