Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yabancı dil öğrenmenın en kolay yolu nedir?

Öncelikle kendine zaman ver. Acele etme. Doğduğun ve yaşadığın ülkenin dilini doğru bir şekilde konuşana kadar en az 6 yılını verdin unutma.
Dil mi öğreniyorsun? Amacın ne? O sınavları geçmek bir dili öğrenmek sayılmaz. İnanılmaz paralar harcayıp o kurumlara gidiyorsunuz ve genelde tek bildiginiz test teknikleri oluyor. O zaman da tatmin olmuyorsunuz çünkü gerçek hayat çok farklıdır.
Bir kere o dili kullanacaksın, bunun yolu bu. Şimdi teknoloji var, başka ülkelere gitmek daha kolay, dünyanın herhangi bir uerinden biriyle konuşmak çok kolay, binlerce kaynak var, git istersen Komançice öğren. Bunca fırsat varken o dili kullan işte. Okumayı bırak. Gözlerinden çok kulaklarına güven. Önce dinlersin, sonra konuşursun, okuma-yazmayı en son öğrenirsin gerçekte. Hiç bir şey yapamıyorsan saçmala, aynada kendinle konuş, gerekirse içinden o dilde konuşmaya zorla kendini. Konuşanları dinle. Çeviri yapmaya değil dili anlamaya çalış.
 • Paylaş
3

Mesut Şener, Kendimden örneklemek isterim.
Alanım ingilizce gerektiriyor fakat mesleki olarak ingilizcemin olduğunu düşünerek pek önemsemedim. Bir metni okuyamaz ya da türkçe'ye çeviremem ama anlayabiliyorum ezber davrandığımı da düşünüyorum. Her neyse döküman ihtiyacım olduğunda Türkçe kaynak bulmak çok zor bende pdf video metin veya makaleleri kayıt ederek başladım daha sonra ingilizce öğrenmek için bir kaç kaynak baktım. Niye diye düşünmeden eskiden niye zorlandığımı ya da neden öğrenmediğimi düşünerek pişmanlık yaşıyorum. Hatta 1 dönem ders bıraktım II.ÖT Uzem I.İngilizce bırakmamın farklı sebebi olsada ya da uzem'i sevmediğimden de olabilir. Sonra ne mi yaptım ? sağlam ucuz bir eğitim yeri buldum. 1 haftadır selamlaşmayı tekrarlıyorum bilsem de hem konuşarak hem yazarak öğrenmeye devam ediyorum kendi güvenci olmayan biri olarak başaracağıma inanmam bana bile tuaf geliyor belki başaramayacağım bir yere kadar gideceğim...

Ece Naz Sonat, Bence bu kadar karamsar olma dedigim gibi kendine zaman ver. Ezberlemene gerek yok. Kullandigin kaynaklari anlayabiliyorsan bu yeterli. Zaten bir dili biliyor olmak demek tamamen cevirebiliyor olmaktir diye bir sey yok. Sen kendine yetecek bir sekilde kullanabiliyorsan bunu daha da gelistirebilirsin.

Mesut Şener, Çok sağol'un Ece hanım inşallah olacak diyorum. Çünkü eskiden hem sevmez hem anlamam diyordum. Şimdi bu şıkları elediğim için aklımda beni olumsuz etkileyecek bir durum yok diyorum hayırlısı saygılar...

Kolay yol diye bir şey yok önce bunu unuttun. Bir işte başarılı olmak istiyorsanız çok zaman ayıracaksınız. 10 bin saat kuralı vardır bir işte uzman olmak için günde en az 5 saat o işe vakit ayıracaksınız başka yolu yok.
Biz tembel bir toplumuz ( kendimden biliyorum 😉) . Eğitim dilim ingilizce ve çinceyi ingilizce ile öğreniyorum ve ingilizcem hala çok iyi değil. Bilmediğim bir dili yarım bildiğim bir dille öğreniyorum ( Ben neymişim be) ama ısrarla ingilizce için bişey yapmıyorum. Umuyorum ki birgün çok akıcı ingilizce konuşacağım.
 • Paylaş
Sosyal sitelerde yabancı arkadaslıklar edinmeye çalış yazısmalra türkçe değil o dilde yanıt ver mesela bu yabancı dil öğrenmeni kolaylastırır benim fikrim
 • Paylaş
2

Bahadır Şentürk, oda olabilir mantıklı yabancı arkadaşlar edinilebilir sohbet ede ede gelişir :)

Erdem Güvercin, İNGİLİZCE YAZIŞARAK ÖĞRENİLMEZ CANIM
İNGİLİZCE KONUŞARAK ÖĞRENİLİR

Rukiye Koksal (@hindiba_1) 'ın verdiği cevaba ek olarak; bir dili öğrenmenin kolay yolu olmadığı düşüncesine katılıyorum. Süreç hızlandırılabilir ama hiç bir zaman kolay değildir. İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenenler için en üst seviye olan C2 seviyesine çıkmakla da iş bitmiyor, yani "OOO ben öğrendim ya bitti. " demek yok. Yabancı dil kalleştir. İki ay konuşulmasın, pratik yapılmasın kekelemeler, kelime bulamamalar başlar.
Yurtdışına gitme olayına gelir isek; hiç bir altyapı olmadan yurtdışına çıkayım öğreneyim derseniz "nah" kolay öğrenirsiniz desem yeridir. (Rainman'deki gibi bir durum yoksa tabi) Hiç bir şey bilmeden yurtdışına gittiğinizde aldığınız input'un yüzde beşini anladın anladın. Ha ben demiyorum ki yurtdışına gitmek etkili değil, tabii ki de etkili. Ama insanın başını çaresine bakacak kadar -ki bence bu en az B1-B2 seviyesi arası bir yer.- İngilizce bilmesi lazım. Ha o seviyeye kadar da artık kendiniz mi çalışırsınız, kursa mı gidersiniz, özel ders mi alırsınız ben bilemem.
 • Paylaş
1. Yabancı dil dersinin yapıldığı sınıfta Türkçe konuşmak yasak olmalı
2. Türkçe alt yazılı filmler izlenmeli
3. Önce basit hikayelerden başlayarak yabancı dilde yazılmış kitaplar okunmalı.
 • Paylaş
3

Emre Uğurcan, Ben İngilizce filmi, yine İngilizce alt yazı ile izlenmesini tavsiye ederim. Daha yararlı oluyor.

Bahadır Şentürk, mantıklı yani ben ingilizceyi bitirdim şuan ispanyolcaya adım attım bakalım inşallah onuda öğrenicem :)

Portakallı Ördek, Türkçeden çok İngilizce alt yazı daha faydalıdır aslında. En azından A1-A2 seviyesinden sonra

O dilin konuşulduğu bir ülkede en az 3-5 ay geçirmek olabilir mesela
 • Paylaş
Tabii ki en kolay yol dilin en temiz konuşulduğu ülkede kendi kendine (bir kitap vb, sistemle) ya da bir kursta öğrenmektir.
 • Paylaş
Yabancı altyazılı dizi izlenilmeli :)
 • Paylaş
3

Hakan, Aslında izlenmemeli. Çünkü göz ve beyin bildiği dile konsantre olunca asıl sesi duyup anlamak zorlaşır. Mümkünse anlamasanız bile alt yazısız izlenen filmler o dili öğrenmeyi kolay hale getirir anlama ve fonetik açısından. .

Portakallı Ördek, Aslında altyazılı izlemek çok faydalıdır; fakat kendi dilimizde değil de öğrenmeye çalıştığımız dilde olmak kaydıyla. Zira bir kelimenin nasıl yazıldığını sadece dinleyerek çıkaramayız, yanlış çıkarımda bulunabiliriz. İngilizce bir şey izlerken, İngilizce altyazıyla izlemek en güzeli. Ama tabii bunun için sözcük dağarcığının geniş olması lazım. O zamana kadar da ya çifte altyazı ya da sözlük desteği iş görür.

Hakan, Orijinal dilin altyazısı ile dinlenmesi iyidir bencede

Yabancı dilde özellikle macera oyunları oynamak oldukça başarılı şekilde tüm yabancı dil özelliklerini geliştiriyor. Çünkü orada ifadeler artık bağımsız kelimeler yerine bir hikaye eşliğinde size bir şey anlatmaya başlıyor. Böylece kelime kelime değil cümle cümle öğreniyorsunuz. Bu da sizi konuşmada ve yazmada özellikle avantajlı kılıyor.

Bir başka cevap ise yabancı dilde ders dinlemek. Örneğin Coursera, Udemy ve edX gibi platformlardan İngilizcenizi çok iyi geliştirebilirsiniz.
 • Paylaş
İlk olarak bir kursu veya online bir kursu tamamlamalısın (duolingo, busuu, rosetta stone) tamamladıktan sonra, o dildeki dizileri-filmleri izlemelisin (altyazılı izlemeni tavsiye etmem çünkü diziye kapılıp çalışma yaptığını unutursun, altyazı okurken dinlemeyi ihmal edersin), o dildeki hikaye tabanlı oyunları ve o dilin konuşulduğu server'da online oyunları oynayabilirsin, interpals gibi uluslararası iletişim sitelerinden o dili konuşan insanlarla sohbet edebilirsin. Kendini geliştirdikten sonra o dilde kitaplar okuyup, o dili konuşan insanlarla yüz yüze sohbet edebilirsin. Bu şekilde dile tam anlamıyla hakim olursun.

Fakat şunu da unutmamak gerekir; dili bilmek ve dili konuşmak farklı şeylerdir. Hedefini belirlemelisin ilk önce. Eğer sadece çeviri yapabilmek ve okuyup yazarak yanıt vermek istiyorsan o dili konuşan insanlarla iletişime geçmene gerek yok. Fakat o dile tam anlamıyla hakim olup akıcı şekilde konuşup, sohbet etmek istiyorsan o dili konuşan insanlarla iletişim kurman şart.
 • Paylaş
O dili surekli konusmak ve o dili konusanlarin ortaminda bulunmak.
 • Paylaş
Dili ülkesinde toprağında öğrenmek. Ve hele de hiç bilmeden gidiyorsanız daha şanslısınız. En azından sıfırdan başlayıp o dilde düşünmeye başlarsınız
 • Paylaş
4

Portakallı Ördek, Tam tersine hiç altyapı olmadan gitmek öğrenmeyi daha zor yapar.

Mehmet Akif, Evet Öğrenme srecini uzatır lakin öğrenmenin kalitsinide arttırır.

Portakallı Ördek, Altyapı yoksa kalite yine düşer.:)

Mehmet Akif, şahsen 3 aylık bir sürecte yurtdışında abd de dil okuluna gitme imkanım oldu :) baya faydası da oldu ve alyapımda vardı gayet yeterince. lakin sıfırdan gelen arkadaslarımda vardı onların dil öğrenme sureci uzadı ama dili kullanmaları daha kaliteli oldu. :) tabii kişiden kişiyede değişir orda yabancı hocalarda bu duruma fikri olarak katılıyorlardı ama dediğim gibi kişiden kişiye değişir herksin öğrenme tarzı bir değil :)

Surekli ogrenilmek istenen dilde yayinlar okumak ve dinleme yapmak.gramerden cok bu ikisine agirlik vermek. Yabanci dizileri takip etmek. Gerekirse ayni hikaye kitaplarını defalarca okumak. Gerekmedikce sozluk kullanmamak. Kullanacaksan ingilizceden ingilizceye sozluk kullanmak. Bu sekilde lise sonda beginner seviyede olan ingilizcemi advance seviyeye getirebildim.
 • Paylaş
Sürekli yabancı filmler ve yabancı kanallar izlemek ve dinlemek
 • Paylaş
Türkçedeki fazla kalın olmayan biçimdeki hikaye vb. kitapları ingilizceye çevirmeye çalış eksiklerini giderirsin
 • Paylaş
EN KOLAY YOLU NEDİR BİLİYORMUSUN ALICAN BİLETİNİ 10 BIN DOLAR PARA GİDİCEN 6 AY AMERİKADA YAŞAYACAN BAK BAKIYM NASIL TIKIR TIKIR KONUŞUYOSUN

TÜRKİYEDE İNGİLİZCE ÖĞRENİLMEZ
ÖĞRENDİĞİNİ ZANNEDEN DE HEP ÖYLE KALIR
TURİSTİN BİRİ SORU SORAR DONAR KALIR
BİZ BUNA TARZANCA DERİZ CÜMLE KURMAYI BİLMEYEN İNGİLİZ TÜRKLER
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

391 Görüntülenme18 Takipçi16 Yanıt

Konu Başlıkları