Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yabancı dilin eğitimini mi, yabancı dilde eğitimi mi tartışmalıyız?

Bu konuya birde Oktay Sinanoğlu hocamızdan dinleyelim

  • Paylaş
Bence yabancı dilin eğitimi tartışılmalı çünkü yabancı dilde eğitim vermek istiyorsan eğer ilk önce yabancı dil eğitimin iyi olmalı.

Kendimden örnek verecek olursam eğer bu hazırlık yılımda okulda hiçbir şey öğrenemiyorum. Bana ekstra bir bilgi katmıyor. Bir senemin ingilizce adına boşa geçtiğini düşünüyorum. Kimsenin bir şeyler öğrenmek için okula gittiği yok açıkcası. Sadece ezberliyoruz ve sınavlardan geçmeyi umuyoruz.

Sonra çevremdeki bölümleri %100 ingilizce olan arkadaşlarıma bakıyorum ve arada derslerine girme şansım oldu. Cidden felaket çünkü dersi anlatan hocaların ingilizcesi de iyi değil. ( dersteyken hocanın konuşmasını ingilizce dışındaki bütün dillere benzettim.p.) Bu da doğal olarak eğitim kalitesini düşürüyor. Ne hoca bir şey anlatabiliyor ne öğrenci bir şeyler anlıyor. Durum böyle..:))
  • Paylaş
Yabancı dilin eğitimi . Yıllarca bunun görüyoruz 4. Sİnıftan 12. Sınıfa kadar ingilizce dersi görüyoruz ve hiç birşey bilmiyoruz. Bu hocalardanda kaynaklı
  • Paylaş
İkisinin tartışılması da anlamsız olur. Bahanelerden öte değil çünkü...
Yabancı dil eğitimi için hazır olmayan kişilerin, istemeye istemeye seçtikleri eğitime hergün isyan çabaları ve sonucunda etkilediği arkadaşlarıyla her sene biraz daha büyüyen öğrenmeye karşı bahaneler bütünü bunların tamamı.

Yabancı dilde eğitim ise bazılarının dünya çapındaki hayalleri için başlatılmış bir sistem. 3-5 kuruş maaş alarak hiçbir şey üretmeden, tekdüze giden bir sisteme mahkum olarak etliye sütlüye karışmam diyerek yaşayacak insanların bulaşmaması gereken bir iş.

Yabancı dil eğitimi veya yabancı dilde eğitim size sadece o dili öğretmek için değil, aynı zamanda o dilin sahip olduğu kültür hakkında bilgi sahibi olmanız ve onların yaşayış biçimlerini de kendi dilleri ile inceleyebilmeniz içindir. Anadiliniz eserlerinin, yabancı dil eserleriyle karşılaştırılması, eksikliklerinin giderilmesi ve üzerine bir şeyler katarak geliştirilmesi amacıyla başlatılan bir sistemdir bu. Bugünkü dünya sistemi içinde kimse yabancı dil eğitiminin gereksizliğini savunamaz. Herkes dışa bağımlıdır, en az içe bağımlı olduğu kadar.

Eğitim sistemini (en azından bu şekilde) tartışmak bizim işimiz değil. Biz, sistemi istediğimiz gibi kullanabilme özgürlüğüne sahibiz. İngilizce eğitimi seçmeniz için kimse sizi zorlamaz, Türkçe okuyun. Ama seçtiğiniz andan itibaren tartışmanız gereken sistem değildir, öğreneceklerinizin niteliği, yeterliliği ve sınırlarıdır. Eksik görülenlerin kapatılması için de vahiy beklenmemelidir.

Tanıdığım en iyi eğitmen olan hocamdan bir alıntı yapayım, ders anlatırken bir arkadaşımın konuyu eleştirmesi üzerine söylemişti.
"Kürsünün benden tarafına Allah'tan başkası karışamaz ama senden tarafına herkes karışır. "
Prof. Dr. Hidayet BUĞDAYCI
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

781 Görüntülenme10 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları