Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yabancı firmalarla yapılan Distribütörlük anlaşmalarında dikkat edilecek unsurlar nelerdir?

Distribütörlük anlaşmalarında dikkat edilmesi gereken sayısız öğe vardır. Bunların hepsini doğrudan bu işle uğraşan bir uzmanın yazması daha sağlıklı olur.

Yine de geçmiş yıllardaki distribütörlük deneyimlerimize dayanarak en hayati iki unsuru paylaşmak isterim:

1-) Üretici Firmanın Talep Ettiği Teminat
Neredeyse istisnasız tüm üretici firmalar, distribütörlük verdikleri firmalardan nakdi ya da kıymetli evrak niteliğinde teminat talep ederler. Sektöre ve potansiyel iş hacmine göre bu rakam on binlerce dolardan başlar, milyonlarca dolar seviyelerine kadar devam eder.

Teminatı, üreticiye verirken genelde her firma sadece ödeyeceği rakamı düşünür. Ödeyeceği rakamın distribütörlük kazançları getirisine oranını pek hesaba katmaz. Bu nedenle distribütör, ilerleyen zamanlarda işler iyi gitse bile hedeflediği zaman dilimi içerisinde öngörülen karlılığa ulaşamaz.

2-) Üretici Firmanın Koyduğu Kotalar
Özellikle Avrupa menşeili üreticiler maksimum karlılık hesabı üzerinden distribütör firmaya bir kota koyarlar. Eğer distribütör firma yeterli tanıtım yapamaz ya da stratejik bir hata yaparsa, kotayı tutturamaz. Ancak, sözleşme gereği taahhüt ettiği miktardaki mal veya ürünü sipariş etmek zorunda kalır. İhtiyacından fazla ithalat yaptığından stoklarının çoğunu eritemez ve finansal zorluk yaşar.

Bu ve benzeri daha bir önemli husus vardır. Kişisel tavsiyem alanında uzman bir avukat veya danışman firmayla çalışılmadan distribütörlük anlaşması yapılmaması yönündedir.
  • Paylaş
Anlaşmazlık durumunda hangi mahkemelerin yetkili olduğunu belirtilmeli.
  • Paylaş
Önceden pazar araştırması gerçekleştirmek karlı ve güvenilir bir ortaklık kurmasını kolaylaştıracaktır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1483 Görüntülenme5 Takipçi3 Yanıt