Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yabancı ülkelerde yaşayan Türkler için yapılan haksızlıklar en çok hangi ülkede veya ülkelerde yapılıyor?

Gezip gördüklerime dayanarak, devlet tarafından Türk oldukları için insanlara kötü davranılan tek ülke şaşıracaksınız ama Azerbaycan. Birkaç ülke de gezmedim değil. Bunların arasında bir çok EU ülkesi, Avusturya, Almanya, İsviçre, İtalya, İspanya, Çek Cumhuriyeti, Yunanistan yine Avrupa'dan Hırvatistan'ı sayabilirim. Uygar ülkelerde bizde de farklı olmadığı üzere devlet halka yerliler ve yabancılar olarak bakar ve genellikle bazı ülkelerin bazı ülkelerin halklarına yaptığı pozitif ayrımcılık hariç tüm yabancılarına eşit davranır. Bu ayrımcılık da şöyle olur, mesela Avusturya Türklere özel vize uzatır, İspanya Latin Amerikalılara yeşil kart verir, bir sene kaçak yaşamalarına izin verir ardından oturma müsaadesi verir gibi. Hatta Avustuya'da bir keresinde polisin yerli birinin yerine benim ifademe inandığına şahit oldum ki benim ifadem yalandı, sadece daha iyi bir işim vardı. Yalan derken de büyük bir yalan değil Almanya'da oturduğum halde olur ya vatandaşlık başvurusu yapabilirim diye Avusturya'da ikamet eder görünüyordum ve sözde Avusturyalı ev sahibim orada oturmadığımı beyan etmesine rağmen bana inanmışlardı :) Azerbaycan'da ise devlet her koluyla Türkleri sömürmeye uğraşır, trafikte durdurulursanız rüşvetsiz kurtulamazsınız, bir Azeri kadınla sokakta yürürken Türk olduğunuz tespit edilirse ya rüşvet (Azeri ağzıyla hörmet) ödersiniz ya da sizi sınırdışı ederler. Türklerin devlet eliyle en çok haksızlığa uğradığı ülke Azerbaycan olur böylece.

Tabii sadece devlet olarak düşünmediğimizde Türklere karşı en kötü davranılan ülkeler olarak muhakkak ki Almanya, Avusturya ve İsviçre'yi saymalıyız. Bu üç ülkenin halkı da hem muhafazakar hem de oldukça milliyetçidir. Normal halktan, bakkal, kasap, manav gibi olanından bahsediyorum. Bu üç ülkede de eğer çalışıyor ve işinizi iyi yapıyorsanız, meslektaşlarınız, patronlarınız ya da iş arkadaşlarınız, partnerleriniz, müşterileriniz tarafından kötü bir muamele olmaz ama sokağa çıktığınızda en değersiz insan oluverirsiniz. Bu üç ülkenin halkı zaten yabancıları sevmez bir de deli gibi çoğalıp sosyal sistemi sömürerek yaşayan Türkleri hiç sevmezler. Tabii kültürler de çok farklı, bu ülkelerde yaşayan işçi sınıfı Türkler ilk olarak oraların dillerini öğrenmezler, hani buraya bir yabancı gelse 40 sene sonra hala tek kelime Türkçe öğrenmemiş olsa biz de biraz içerleriz ya, bizimkiler de orada kesinlikle dil öğrenmez, yarli halkı da zaten gavur, namussuz vb şeklinde aşağılarlar. Burada tabii Türkler haksızdır da denemez, çünkü 60'lı yıllarda burada bir baltaya sap olamamış ve olamayacak bir sürü Türkü toplayıp törenlerle ülkelerine getirtip işçi olarak çalıştıranlar da hesabını doğru yapmamıştır. "Ayın deliği olsa aya ilk Türkler ayak basardı" diye bir laf duyup çok gülmüştüm zamanında. Oralara giden Türkler de iyi niyet esaslarına dayalı sosyal sistemin deliklerini bulup onları güzelce sömürürler. Sömürmesinler de demiyorum yanlış anlaşılmasın. Sonuçta bir yerde zengin devletler olmasa onların zenginliğine karşı bir yığın fakir devlet olmazdı. Sosyal sistem sömürüsü de bir nevi eşitleyici faktör.

Sonuçta devletinin bize en kötü davrandığı ülke Azerbaycan Türk Cumhuriyeti, halkının en kötü davrandığı ülkeler de Almanya, Avusturya ve İsviçredir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

488 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları