Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yağmur suyunu musluk suyu olarak kullanmak mümkün müdür? Eğer varsa nasıl bir sistem kullanılmaktadır?

Tabi ki mümkün. Bunun için kullanılan membran sistemleri var. Membranlar endüstriyel elek anlamına geliyor. Bu teknoloji sayesinde atık sular arıtılabiliyor. Çalışma prensibi diyaliz makinelerinin aynısı. Yani kütle taşınımı olaylarıyla istenmeyen maddeler sudan uzaklaştırılabiliyor.
  • Paylaş
4

Tailchute, Demek istediğim evlerde catıya kurulan bir sistemle yağmur suyunu musluk suyuna ceviren bir düzenekti aslında.

Cnsu, bir mühendis adayı olarak komplike düşünmüşüm:)o tip bir düzenek bilmiyorum :S ama biliyorsun ki bu işlerde maliyet önemli olduğu için varsa da tercih edilmiyor olabilir.

Tailchute, bende böyle bir fikir olsa ne güzel olur diye düşünüyorum da. sadece ev için değil de sanayi de fabrikalar da kullanılabilmesi açısından

Cnsu, hımm bu dönem bi ders vardı bizde.kmm tasarımı adında.onda fabrikaları incelemiştik.sanırım yağmur suyu atık su muamelesi görüyordur. evet fabrikalarda su ihtiyacını karşılamak için kullanılıyor atık sular.musluk suyu bu kapsamda mı bilmiyorum ama.

Arıtma teknolojisi ile mümkün olabilir. Bazıları yağmur suyunu temiz sanıp içer, otantik olma adına :) Ama unutulmamalı ki atmosferimiz her gün büyük şehirlerin tozlarıyla, dumanlarıyla ve kimyevi maddeleriyle kirlenmekte. Havanın yapısını, dolayısıyla havadaki su zerreciklerinin yapısını bozmaktadır. Yağmur suyunu tattığınızda o acılığı zaten görürsünüz... :)
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

627 Görüntülenme3 Takipçi2 Yanıt