Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yağmurlu havalarda beton dökmek sakıncalı mıdır?

Beton muhtevası gereği suyun içine karışması ardından üstüne gelen suyu içine almaz, hatta kalıp boşken izolasyon veya direk olarak grobeton üzerine yağmur vb. etmenlerden dolayı birikmiş suyu bile dökülürken şerbetiyle beraber üstüne çıkarır. Mukavemet konusunda eksiklik göstermez. Yağmurlu havalarda dökülecek beton ciddi bir problem teşkil etmemekle beraber priz hızlandırıcı katkıların mikserde önceden karıştırılmasıyla sorun daha da az bir seviyeye indirgenilebilir.
  • Paylaş
Eğer temel dökülecekse çukurda biriken su boşaltılmalıdır, çok fazla su betonun karışımını bozacak, mukavemetini azaltacaktır. Yağmurun miktarı önemlidir; çiseleyen bir yağmur altında beton dökmenin bir sakıncası yoktur ama sağanak yağmur altında dökülmemelidir. Ayrıca yapı bittiğinde görünür kalacak beton yüzeylerde de yağmur iz bırakacağından dolayı döküm sakıncalıdır.
  • Paylaş
Mikser inşaata gelir, laboratuar dan gelen teknisyen numunelerini alır, Mikser betonun donmamasi için bi an evvel boşaltmak ister, denetimci is bitsede gitsem diye bakar, müteahhit denetimci gitse de yoldaki Mikseri gözden kaçırıp betona şu ceksem diye bakar, beton çürük çıksa santral kıyamet koparır,. Vesselam sahte numuneler le dolu inşaata yağmur yağsa ne yagmasa ne. Bu beton daha çok şu kaldırır.
  • Paylaş
1

Nurdan Çiçek (Eyinç), Denetimci sadece isim olarak denetimci zaten Türkiye'de.Para alarak denetim yapılması en başta saçma.Su olsa yine iyi kimyasal ürünler kullanıyorlar betonu akışkan yapmak için.Ve buna bir çok yapı denetim firması sahada izin vermekte.

Malezya'da ki Petronas Kulelerinin yapımını konu alan bir belgeselden şöyle bir detay paylaşmak istiyorum. Temelin betonunu dökerken tropik yağmurlar başlamış buna önlem olarakta inşaat sahasının üstünü komple branda ile kaplamışlar. Baş mühendisin dediğide '' Yeterli miktarda yağmur her zaman iyidir, ancak tropik yağmurlar betonun kalitesini bozacağından dolayı böyle bir riske giremeyiz''

İnşaat

İnşaat

İnşaat

İnşaat
  • Paylaş
Zorlamasınlar kendilerini! Beton Kumaş kullansınlar. İster dolu ister kar yağsın bu kumaş, düşmanından beslenen bir kumaş:))
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

7813 Görüntülenme9 Takipçi5 Yanıt