Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yakın zamanda Türkiye'nin Gazze'ye yollamayı planladığı yüzen elektrik santrali hakkında ne düşünüyorsunuz?

İsrail'in izin vermemesi durumunda santral inadına yollanır ve Mavi Marmara benzeri bir durum ile karşılaşılırsa Türkiye nasıl bir politika izler.Düzenle
Türkiye'nin 12 senedir izlediği ya da izlemek istediği dış politikası büyük oranda belli. Türkiye hemen hemen ülke dışı her insanı diyeceğimiz bir olayda ses çıkarmıştır, kimi zaman etkili kimi zaman etkisiz. Coğrafi ve ırksal anlamda düşünürsek Uygur Türkler'i için çıkardığı ses bir Gazze kadar etkili değildir. Arakan için çıkardığı ses bu günlerdeki Şengal'de yaşanan Ezidiler'in yaşadığı olaylar karşısında çıkardığı sesten fazladır. Yüzen elektrik santraliyle ilgili Bakan Taner Yıldız ''İslami değil insani'' yardım olduğunu söylüyor, fakat verdiğim örneklerle bunlara siyasi çıkar olarak Mısır, Suriye gibi örnekleri vermeden söylüyorum. Bütün bunlara genel olarak bakılınca insani yardımdan çok siyasi ve dünya görüşü olarak İslami bir yardım yapıldığı ortada. İnsani bazda yardım elbette yapılmak istenebilir, önemli olan bunun siyasi boyutları ve Mavi Marmara'da ki gibi olayların yeniden yaşanıp yaşanmayacağıdır. Benim tahminime göre Filistin ile tamamen anlaşılıp santralin gönderilmesi onaylanırsa İsrail buna tepki gösterecektir, bu ya fikrin onaylanmasından sonra ya da santralin demir atma konumuna gelmesi sonrasında uyarı verilerek olabilir. Ortadoğu'da hemen hemen hiçbir ülke kararları tek başına alamıyor. Bu sadece Türkiye-İsrail-Filistin bazlı bir olay da değil. Özellikle bu durum Türkiye-İsrail arasındaki fikir ve eylem çatışmasının nelere yol açacağını bir kez daha gösterecektir.
Özetle bu durum Mavi Marmara olayından farklı bir durum değil. Söylenen ve bilinen ikisi de insani yardım amaçlı eylemler. Eğer İsrail fikir ve politika değiştirmezse tepkisi farklı olmayacaktır ve Türkiye aynı durumla karşı karşıya gelirse, verilen tepkiler ve eylemler de o zamanki tepkinin ötesine geçmeyecektir ve gergin bir sürece girilecektir. Kınamalar, notalar, siyasi anlaşmaların iptali söylentileri, halk içerisinde boykotlar, eylemler...
Türkiye toplumu açısından bakarsak yapılan hemen hemen her şeyde çoğunluğun hislerine ve güdülerine göre bir yol alınıyor. Bu açıdan yapılan yardımın doğruluğu kesin ve meşrudur. Hükümete tam destek verilecektir, eleştiri bazında ufak çaplı eleştiriler de olacaktır muhalefetten ama bu alınan desteğin yanında silik kalacaktır.
  • Paylaş
Gazze'nin şu an yüzen elektrik santrali dışında daha önemli bir şeye ihtiyacı var. O da bu savaşın tamamen durması. Türkiye ve tüm ülkelerin yardımdan önce bu savaşı tamamen nasıl durdurabiliriz'in üzerine düşünmesi ve GERÇEK BİR ÇABA harcayarak bu çabayı hayata geçirmeleri gerekir. Geçici şeyler çözüm değil!
  • Paylaş
Hayırlı bir uluslararası işe kaynak ayırdığımızı buradan okuyup hayretler ediyorum.
  • Paylaş
Önce savaşın bitmesine yardım etsinler.sonra ne gönderirlerse göndersinler.
  • Paylaş
Önce Türkiye kendi elektrikle ilgili sorunlarına çözüm bulmalıdır. Eğer büyük ve modern olarak lanse edilen bir adalet sarayında 3 saat elektrikler kesiliyorsa; tüketicilerden kayıp bedel adı altında haksız ücretler talep ediliyorsa ve en önemlisi elektriğe %9'luk bir zam yapılıyorsa sorun çözümlenmemiş demektir. Gazzeye gönderilmek istenilen santral Türkiye elektirik ağına üretimle katkıda bulunması daha doğru olmazmı sizce?
  • Paylaş
1

Gökçe`n, Olmaz.. Her zaman kendimizi düşünmeyelim, kardeslerimizin buna ihtiyacı var.

Öncelikle ölümün ne rengi.ne dini; ne ırkı ne de dili olur. Hangi ülkenin vatandaşı olursa olsun ya da hangi dine mensup farketmez, savaşlar ve ölümler ancak masumlara zarar getirir. Bu durumdan rant sağlayacak kişiler ise sözüm ona kıdemli dünya liderleridir... !!! Asıl konuya değinecek olursak, öncelikle dünya üzerindeki hiç bir acıya kayıtsız kalamayız fakat, Türkiye de bir dünya devletidir bunu unutmamak lazım!! O yüzden önce kendi kapımızın önünü bir süpürelim bir zahmet! !
  • Paylaş
Kayıp kaçak bedelini aklıma getiriyorum sonra altı şişhane üstü tophane diyorum
  • Paylaş
Kesinlikle destekliyorum müslüman kardeşlerimize Gazze olsun Suriye olsun ya da Irak hepsine elimizden gelen yardımı yapmalıyız...
  • Paylaş