Bilmek istediğin her şeye ulaş

Üniversiteyi geçen sene bitrdim ve 18.01.1985 doğumluyum. Yaklaşık 3 ay önce eski ikamet ettiğim adrese askerlik için kağıt gitmiş, benimse 3 ay sonra haberim oldu. Şimdi ne yapmalıyım veya neler yapabilirim? Ne kadar süre daha tecil hakkım var?

Üniversiteyi geçen sene bitirdi iseniz askerlik şubesine giderek 2 yıl tecil kullanabilirsiniz. Eve gönderilen kağıt bir ihtimal yoklama kağıdı olabilir. Üniversiteyi tamamladığınızda kendiniz gidip şubede işlemlerinizi gerçekleştirmelisiniz.

Benim bildiğim kadarı ile, son değişen yasa ile birlikte, lisans mezunları 2 yıl süre ile askerliği erteleyebiliyorlar. Bu sürenin sonunda eğer bir yüksel lisans programına başlar iseniz yüksek lisans süresince askerliğiniz erteleniyor. Yüksek lisans tamamlandıktan sonra 1 yıl daha askerliği erteleme isteğinde bulunabiliyorsunuz. Ardından doktoraya başlar iseniz yine erteleniyor.

Ayrıca, eğer yurt dışında en az 3 yıl süre ile (sigortalı bir işte) çalıştıysanız, döviz ile askerlik yapabiliyorsunuz.

Bence şubeyi telefonla arayıp son durumunuzun ne olduğunu ve gelen kağıdın ne için gönderildiğini öğrenebilirsiniz. 1985 doğumlu olduğunuz için henüz yaş haddini de (30 yaş) doldurmamışsınız, arayıp durumu öğrenip, tecil işlemleri için gereken evrakları tamamlayarak halledebilirsiniz diye düşünüyorum.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

383 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları