Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yalnızlıkla başa çıkmanın yolları nelerdir?

Herkesin başına gelebilecek bir durumdur. Kötüdür, can sıkıcı böyle bir bunalımlı havalar. O yalnızlık hissinin yaklaştığı o ilk anda paniklememek önemli. Bu ilk aşamayı atlattığınızda devamı geliyor zaten. Ama eğer ' eyvahlar olsun yalnızım, yalnızlık, kimse yok, şu bu' derseniz bu hissi hissetmeniz uzayabilir. (Hiç gerek yok) .

İkinci aşama düşünmek ve düşünmemek; Mesela o yalnız hissettiğiniz günü kafanızda planlayabilirsiniz. İşte bugün şunu yapacağım sonra gelip bunla uğraşırım sonra da şöyle sonra da böyle... İnsan arkadaşlarıyla beraberken ki yaptığı aktiviteleri tek başına iken de gayet yapabilir. Aylak aylak yürüyün yolda, gezin, koşun, sinemaya gidin, yüzün, yemek yiyin, müzik dinleyin, okuyun, gibi gibi... Düşünmemekten kastım beyninizi 'yalnız değilim ben' diye şartlandırmanız.


Baktınız bunlar işe yaramıyor elinize telefonu alın ve rehberinizdeki sizi en çok güldüren bir arkadaşınızı arayın. Gülün, saçmalayın filan sonra kendinizi daha yalnızsız hissedeceğinize eminim.

Amann bazen de yalnızlık en güzeli, uzun bir süre kalabalık ortamda kalma zorunluluğunuz geldiğinde ah o yalnızlığım diyorsunuz.

  • Paylaş
Yalnızlıkla başa çıkabilmenin en büyük ilacı meşguliyettir. Eğer hayatınızda meşgul olmanızı sağlayan bir işiniz, hobiniz veya herhangi bir etkinliğiniz var ise yalnız geçirdiğiniz zamanlar azalır. Bu tür düşünceler aklınızdan uzaklaşır. Meşguliyetten sonra diğer basamak sosyalleşme durumudur. Arkadaşlarınızla geçirdiğiniz zamanlar da yalnızlıktan kurtulmayı sağlar.
  • Paylaş
  • Yazmak: İçinizdeki sıkıntıları bir deftere ya da bir bloga yazın.
  • Mutlu eden şeyleri yapın: Yalnızken yaptığınızda da sizi mutlu edecek şeyler mutlaka vardır.
  • Yeni hobiler bulun: Ertelediğiniz, zaman bulamadığınız ama hep yapmak istediğiniz şeyleri yapın.
  • Paylaş
Kişinin kendisiyle olan ilişkisini geliştirmesi,kendine yönelip,kendini geliştirmesi yalnızlık hissinin oluşturduğu boşluğun kolayca dolmasını sağlayabilir. Kendine değer veren, kendisiyle özel alanları olan kişiler yalnız kaldığı zamanları yalnızlık olarak değil de kendine ayırabildiği zaman olarak değerlendirir,buna kıymet verir ve hatta buna ihtiyaç duymaya başlar. Çünkü kişinin yalnız kendisiyle birlikte olduğu zamanları aslında en özgür olduğu anlarıdır. Bu kişinin öz saygısını da arttıracaktır. Yeni bir şeylerle ilgilenmek,merak etmek,farklı şeyler yapmak da yalnızlığı yok eder. Bunun yanında gerçek anlamda yalnızlığı yok etmek için yeni sosyal aktivitelere katılmak yeni ortamlara girmek önemlidir.
  • Paylaş
Yalnızlığı kabullenmektir. Onunla yaşamayı öğrenmek ve durumun tadını çıkarmaktır. Yalnızlığı sorun olarak görmemektir. Bu düşünceleri benimsedikten sonra da en başa dönmemek için meşgul olacak bir şey bulup yalnızlığı pek fazla düşünmeden yaşamaktır.

Zordur ama zorunludur yalnızlık bazılarımız için.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2120 Görüntülenme9 Takipçi5 Yanıt

Konu Başlıkları