Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yamaç paraşütü tecrübelerinizi paylaşır mısınız?

yamaç paraşütü tecrübelerinizi paylaşır mısınız nasıl kullanılır Düzenle
Küçük bir araştırma yaparak daha net bilgilere ulaşabilirsiniz ancak ben aklımda kaldığıyla ve dilimin döndüğü kadarıyla bilgi vermeye çalışayım.

Yamaş paraşütü temel olarak iki kısımdan oluşur. Birincisi kanat, ikincisi harness (koltuk diye düşünebilirsiniz). Bu iki kısım karabina adı verilen sağlam (çelik olabilir ama emin olamadım şimdi) metal parçalar sayesinde birbirine bağlanır. Kask, dizlik, dirseklik gibi güvenlik ekipmanları kuşanıldıktan sonra harnessınızı sırtınıza takar (ayaktayken sırt çantasına benzer) ve kanadınızı mümkün olduğunca rüzgarı tam karşıdan alacak şekilde tepeye serersiniz. Harnessın (en önemlisi) bacak ve göğüs kolanları bağlandığından emin olunduktan sonra hazır olunur ve rüzgara karşı tüm hızınızla koşmaya çalışırsınız. Kanatların hücüm (ön) kenarı açık, firar(arka) kenarı kapalı olduğundan kanat havayla dolar ve yeterli hıza ulaştığınızda kanat sizinle beraber havalanır. Burada yeterli hız 25 km/h dir. Bu hızla ancak Usain Bolt koşabildiğinden sizin rüzgara da ihtiyacınız olacaktır.

Güvenli bir şekilde havalandıktan sonra harnessa oturulur. Bundan sonra kanadı kontrol etmek için iki temel yöntem var. Birincisi ağırlık: harness oturduğumuzda genişçe bir koltuk şeklini aldığından dolayı bacak bacak üstüne atarak ya da balkondan sarkar gibi ağırlığınızı bir yana kaydırarak kanadın o yöne dönmesini sağlayabilirsiniz. Ölçüsünü öğrendikten sonra oldukça etkili ve kolay bir yöntemdir. İkinci yöntem ise frenlerdir. Frenleri harnesstan çıkıp kanatların arka uç taraflarına doğru giden ipler olarak tanımlayabiliriz. Sağa dönmek isterseniz kanadın sağ frenini çekersiniz. Siz freni çektiğinizde ipler kanadın sağ tarafını çektiğinden dolayı kanadın sağ tarafı kapanır ve uçarlığını yitirir ancak sol taraf uçmaya devam ettiğinden siz de sağa dönmüş olursunuz. Frenler yamaç paraşütü hakimiyeti açısından en önemli araçlardır. Fren tokluğu hassas bir konudur. Frenleri hangi ölçüde çekerseniz kanat ne kadar döner farkında olmalı ve bunu etkili kullanmalısınız.

Uçuş süreciyle ilgili ayrıntılara burada ben daha fazla girmeyeyim. Uygun irtifaya indikten sonra iniş planlaması yapılır. Yine mümkün olduğunca rüzgarı karşıdan almaya çalışarak yavaş bir şekilde kanadı yere indirebilirsiniz. Kanadı kuş gibi yere kondurmak her zaman kolay olmayabiliyor ancak süzülüş açısını yakaladıktan sonra inişte de biraz koşarak başarılı bir şekilde inişinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Yamaç paraşütü oldukça zevkli ve heyecan dolu bir spordur. Ben herkese tavsiye ederim. Dışarıdan çok tehlikeli görünmesine rağmen doğru eğitim ve hassasiyetle beraber tehlikeyi minimuma indirmek mümkündür. Benim verdiğim bilgiler yüzeysel ve sadece giriş niteliğinde olup uçuşa başlamak için kesinlikle yeterli değildir. Profesyonel destek alarak ciddi bir teorik çalışma ardından da pratik başlangıç eğitimleriyle uçmaya başlayabilirsiniz.

Rüzgarınız bol olsun :)
  • Paylaş
30

Belgi Saygı, Şu ana kadar cesaret edemezdim ama bu yorumdan sonra yamaç paraşütü yapabilirim gibi geldi :) Teşekkürler @bazarov

Bazarov, Tepeye ciktiginda yine dizlerin titreyecektir :) ama yine de cesaret edebilirsen mutlaka cok seversin. Tek ucmak belki daha korkunc gelebilir ama tandem ucarken inan endiselenicek hicbir sey yok. Tandem dedigim baskasi pilot sen sadece yolcu.

Ece Naz Sonat, Bazarov üstattan da takdiri kazandık ya... :P
Şu an yazma modumda değilim ama, güzel soru göremedim. :) :)

Bazarov, Su andan itibaren korumam altina aliyorum seni satasan olursa gel beni bul :)

Ece Naz Sonat, Dostum burada bana senden başka sataşan yoktu :) :)

Bazarov@lorquina ben ne zaman satastim sana iftira atmasana..

Belgi Saygı, Koruma işini üstüme almamakla doğru mu yapıyorum :)

Ece Naz Sonat, :) :) Koru beni Bazarov, gelen kutumun halini bir ben biliyorum :) :) Yine de herkesi seviyorum burada :)

Belgi Saygı, fena uykum kaçtı şimdi paraşüt imkanım olsa, yani şu anda bir saniye beklemem sanıyorum.

Bazarov@belgisaygi ece begenmememden dert yandi da ondan dedim sen de yaz seni de destekleyelim :) @lorquina korumaktan vazgectim gelen kutun begensin seni :)

Ece Naz Sonat, Görülmüyor diye biliyorum ben öyle bir şey yok...

Belgi Saygı, tamam teşekkürler.

Bazarov@belgisaygi sana yakin serdivanda var yani adapazarinda yani sakaryada :) ama tandem ucuruyorlar mi kim ucuruyor nasil oluyor bilmiyorum

Ece Naz Sonat, Olmadı gel Bursa'ya bizim gençlerle uçarsın ben de tekrar gitmiş olurum hem :) :)

Belgi Saygı, Eskişehir bana daha güvenilir geldi sanki ama bilemedim. Sen daha iyi bilirsin. Tabii bu saatte gidebilmem için kapımın önünde olması gerekiyor o da ayrı :))

Belgi Saygı, Olur zaten bir Bursa ziyaretim farzdı ne zamandır. Birkaç günlük boşluk yaratabilirsem hepsi bir arada olabilir.

Ece Naz Sonat, Süper olur :)

Bazarov, Hos zaten su an sezon kapali oldugundan hicbir yerde ucamazsin ya geyik yapiyoruz iste. Ama illa bir yere gideceksen öludenize git altinda turkuaz deniz varken harika oluyor.

Belgi Saygı, Tamamdır. Gelebilirsem sana da haber veririm :)

Belgi Saygı, off o da süper ama asıl bu sene Kaş'da gördüm orası da süper bir tercih olabilir. Hem dalış için de mükemmel. İyi ki uykum kaçmış, ne güzel oldu :) Teşekkürler

Bazarov, Yagmur yok mu kardes bursada nereye ucuyorsunuz. Ama havalar guzellesince ucma olursa ben de yanci olurum bak :)

Belgi Saygı, Ama Bursa'ya geleceğim @lorquina uçamasam da uygun olursak sohbet ederiz.

Belgi Saygı, Ooo süper güvenilir kişiler yanımda :) Çocuk gibi şen oldum

Bazarov, Ben su an yarinki is performansimdan yiyorum ustelik bu mobil uygulamasi da cok zevksiz ben birazdan kacarim simdiden iyi geceler dileyeyim.

Belgi Saygı, İyi geceler olsun :)

Ece Naz Sonat, İyi gecelerrr Bazarov.
Beklerim her zaman Belgi, iki lafın belini kırarız, inploid ekibine kapımız her zaman açık :):)

Belgi Saygı, Tamam aldım sözümü :) Bilseydim daha önce de görüşebilirmişiz. Daha geçenlerde gelmiştim :)

Ece Naz Sonat, Hadi ya olsun yakınız gelirsin yine :) :) Ben de kaçayımmm geç oldu iyi geceler :)

Belgi Saygı, İyi geceler :)Çok güzel bir deneyim, uçmayı seviyorsanız kesinlikle denemelisiniz. Eğitimini alıp kendi başıma uçmayı düşünüyorum ben. Bir de bir kere yapmak yetmiyor hiç.
  • Paylaş
7

Bazarov, Ne kadar uslu efendi bir ucus bu. Hic aksiyon yok muydu? Bir de neresi orasi?

Ece Naz Sonat, Bu videoyu insanları korkutmamak için yapmışlar sanırım zira sonu çok çılgın bitti. :) :) Ama sakinimdir aynı zamanda pilot olduğum için hava bizim işimiz :P :)
Bursa'da bir yer burası da.

Bazarov, Ne pilotusun? Yamac parasutu degil herhalde.

Ece Naz Sonat, PPL lisansım var. :) Yamaça da el atmayı düşünüyorum tabi ki.

Bazarov, Hadi ya cok guzelmis. su an gozume girdin bak :) vaktin varsa git tabii bursada bircok kulubun oldugunu duymustum.

Ece Naz Sonat, Off artık beğenirsin yanıtlarımı :) :) İspanya'dayken almıştım Türkiye'de hiç kullanmadım daha ama planlar planlar var hep işte :)

Bazarov, Su an cok takdir ettim seni hemen yaz bisiler begeneyim yoksa yarina soguyabilirim :)
Lisansi aldiktan sonra ucma imkaninin olmasi da onemli tabii ama olsun cok onemli bir adim atmissin bile.