Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yan flüt ve ney ilk üflemede zor ses alınan müzik aletleridir. Bunun sebebi nedir ve nasıl aşılır?

Nefesli sazlarda ses, nefesin rezonansa girmesiyle elde ediliyor. bir çok nefesli sazda bu rezonans işlemini sazın uç kısmındaki kamış, metal, plastik gibi, malzelerden yapılmış dilleri titreştirerek elde ediyoruz. ney ya da yan flüt gibi sazlarda ise bu rezonans sağlayan yardımcı malzemeler yok bildiniz dümdüz boru şekildeler. bu sebeple sazın rezonansa girdiği ve ses ürettiği açıyı bulmak ve uygun şiddette nefesi üflemek için o saz için deneiymli olmak gerekiyor bu sebeple ilk üflemelerde bu aletlerden ses almak zordur.
  • Paylaş
İlkönce müzik aletinizi seveceksiniz sonrada çoook çalışacaksınız. Ciddi bir zaman ve çalışma gerektiriyor.  
  • Paylaş
Bira içiyorsanız bira şişesi yoksa meşrubat şişelerinden aynı şekilde ses çıkartmaya çalışabilirsiniz ama en iyisi o enstrümanı alıp sakin bir şekilde ondan sesi çıkartmaya çalışmanızdır. Ağız mızıkası, blok flüt ve melodika hariç bütün nefesli sazlardan ses çıkarmak zordur. Yan flüt, klarinet ve didgeridoo çalıyorum ve üçü de ayrı tekniklerle çalınmasına rağmen üçünden de ilk sesi çıkartmak aynı şekilde zor.
  • Paylaş
Yan flütte flüte üfleme açısı bile önemli , flütten ses çıkarabilmek için başın dönene kadar denemen gerekiyor.Ayrıca nefes egzersizleride yapman gerekiyor.
  • Paylaş