Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yandex arama motoru google'a gerçek bir rakip olabilir mi?

Ben büyük bir rakip olduğunu düşünüyorum ama internette bu konuyla alakalı araştırma yaptığımızda genel olarak başarısız olacağını düşünenler var.Bence bu önyargı ve google sevgisinden başka bir şey değil siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuzDüzenle
Evet olabilir. Ama bu lokasyon lokasyon olur. Yani tüm arama hacmi bakımından Google'a gerçek bir global rakibin daha çok yol alması lazım. Mesela Orkut Brezilya'da %73 gibi bir kullanıma sahip, ayrıca Hindistan'da da %50 civarında. Facebook gibi bir devi alt etmiş durumdalar. Kapalı perde diye nitelenen ülkeleri hariç tutuyorum ama özellikle Yandex'in Türkiye'deki çalışmaları çok başarılı, taraftar tarayıcıları, street view gibi uygulamaları güzel. Yani Yandex ayrı pazarlarda ayrı rekabet koşullarına dayanmak zorunda. Çünkü bir de Bing gerçeği var.
 • Paylaş
1

Dursunali Şimşek, Beklentimiz bu yonde iyi bir ekip çalışması bekliyoruz

Google piyasa ilk girdiğinde de de karşısında yahoo gibi bir dev vardı. internet kullanıcıları ışığı gören kelebekler gibi çalışıyor bakarsınız 3 ayda yandex ten başka birşey konuşmuyor oluruz hiç belli olmaz. ancak şu bir gerçekki google gittikçe kompleks bir hale geldi ve beni itmeye başladı.
 • Paylaş
1

Hakan, 2012 de böyle demişim, bu arada makinamı yandex belasından kurtarmam gerekti bir kaç defa programların içine gizlenerek kurulmaya çalışması, abuk subuk eklentiler yüklemeye çalışması sinir etti beni. Rusça, ingilizce ve Türkçe olarak e-mail bile attım yandex e mahkeme ye vermekle bile tehdit ettim piyasada yer kapmak için kullanıcı boşluklarını ve yetersizliklerini kullanarak yüklenmeye çalışmalarını ticari ahlaksızlık olarak görüyorum.

Webmasterlar için sunulan "Yandex Metrica" servisi kullanmayan varsa kesinlikle denemelisiniz.Site istatistiklerini ve ziyaret bilgilerini çok detaylı bir şekilde görebiliyorsunuz.
 • Paylaş
Arama motoru servisinde rakip olabileceğini sanmıyorum, fakat diğer maps, trafik vs. gibi servisleri dikkate alınmalı diye düşünüyorum.
 • Paylaş
Yandex Mail, GMail için tehdit oluşturabilir belki. Ama arama motoru olarak pek dikkate alınacak kadar rakip çıkacağını sanmıyorum.
 • Paylaş
Arama motoru olarak hala google kullanıyor olsam da yandex istanbul, ankara, izmir panorama hizmetini başlatmasıyla haritalar özelliği sayesinde google'a iyi bir rakip olduğunu düşünüyorum. harita.yandex.com.tr/-/cnv1m4jk
 • Paylaş
Yandex'in bir çok hizmetinin kayda değer olduğunu düşünüyorum. İlk başlardaki virüs gibi kullanıcının onayını almadan yayılma politikasını uygulamamış olsaydı çok daha emin adımlarla yükselmiş olacaktı. İlk başlarda ki yanlış politikalarından dolayı yandex'i çok fazla güvenli bulmuyorum hatta bir nebze kendilerini dolandırıcı olarak görüyorum. Umarım insanlar üzerindeki bu algılarını zaman içerisinde değiştirebilirler.
 • Paylaş
XD xaxaxa millet bu kadar tartışmayın yandex farklı bir firma olsada google ın alt yapısını kullanan bir firmadır : D : D ihihihi diyeceğim şu ki güzel sorular sorun araştırıp sorun hatta diyelim ki sormaya kalktınız firmaları bir araştırın veya yandex.com whois kayıtlarına bakın DNS olarak google İP adreslerine bakar hihihi : D komik soruymuş : D yıllar sonra yine geldim ortalığı biraz karıştıracağım. Saygılar . . .
 • Paylaş
Yandex çok sinir bozucu bir şey ya. Ben arama yaparken Yandex'de arama yapıyor bilgisayar kendiliğinden ve onu bir türlü düzeltemedim. Yandex'de Google kadar çeşit çıkmıyor (bilgi açısından).
 • Paylaş
Yandex'i fazla inceleyemedim ancak e-postası çok güzel. Diğer e-postalarınızı Yandex'e yönlendirip tek elden postalarınızı kontrol edebiliyorsunuz.
 • Paylaş
1

A. T. Koray, Benzer özellik zaten gmail'de senelerdir mevcut; hatta muhtemelen daha yandex'in adı konuşulmaz iken bile aktif kullanılan bir özellikti. GMail'e giriş yaparak 'Ayarlar' menüsü altından 'Hesaplar' seçeneğine girerek pek çok farklı veya aynı sağlayıcıdan mail almanız ve mail atmanız mümkün.

"Arama motoru sayfasında haber başlıklarının, Ankara haritasının, hava durumunun, Murat Boz'un ne işi olur!" denilip derhal sayfadan çıkılır.
 • Paylaş
3

A. T. Koray, Tamamen göreceli bir konu. Şahsi google sayfam, sadece arama motorunu içermek yerine gündelik ihtiyaç duyduğum ve eskiden site site dolaşmamı gerektiren pek çok özelliği içinde barındıran bir açılış sayfası formatında. Nispeten daha basit işler için interneti kullanan kullanıcıların sade bir arama sayfasını tercih etmesi daha doğal ama çekirge gibi o sayfadan başkasına sıçrayan kullanıcılar bu bahsettiğiniz tür arayüzlere daha sıcak bakıyorlar.

Sevgiseli, Hava durumu, haber başlıkları benim laptobumun masaüstünde araçlar olarak zaten mevcut. He bir de Murat Boz'u masa üstü yaptım mı tamamdır o iş! :) Google iyidir iyi. :)

A. T. Koray, Windows 7 ile birlikte gelen araçlar benim için kullanışsız, masaüstüm her daim temiz olmalı, ben ikon ya da kısayol da bulundurmam; ayrıca performansı düşürmeleri nedeni ile de tercih etmiyorum. Kendi adıma performans önemli bir konu zira aynı anda birkaç farklı ve sistem kaynaklarını tüketen uygulamayı aktif halde çalıştırmam gerekebiliyor.

Google vs Yandex karşılaşmasına gelirsek; Google kraldır. Bilişim sektörünü tek eline alan Microsoft'a kafa tutmayı başarıp da, bu derece büyüyen bir firma bu sektörle ilgilenen herkesi kendine hayran bırakmıştır. Ancak bu demek değildir ki google'a rakip olan firmalar ot toplayacaklar. Yandex'in ana sayfasında sunduğu bu basit uygulamalar hem masaüstümü temiz tutarken hem sistem kaynaklarımı rahat bırakırken hem de ihtiyaç duyduğumda o bilgilere hızla erişebilmemi sağlayabiliyorlar. Yeme de yanında yat misali.

Kişisel fikrim;
Yandex, Baidu gibi ülkesel arama motorları, başka ülkelerde yerel arama konusunda uzmanlaştıkça google'ı altedebilme ihtimalleri olacaktır.
Dar segmentteki arama motorları ise (ayakkabı, araba, kitap vb.) her zaman google'ı altedebilecek, öne çıkanlar ise zaten google, ms gibi devler tarafından satın alınacaktır.
Yine de google genel aramada hiç bir zaman yahoo, lycos veya altavista kadar kolay lokma olmayacaktır.

Diğer taraftan; şu an yandex'in gördüğüm üstünlükleri Istanbul gibi büyük şehirlerde sunduğu panaroma ve trafik gibi ek hizmetler.
Geçenlerde Istanbul'da bir firmanın şubesini adres bilgisi üzerinden görmek için Yandex Panaroma'yı kullandım, sonrasında elimle koymuş gibi buldum.
Bildiğim kadarı ile google street view ile sokak kayıtları yapamamiştı İstanbul'da, Yandex nasıl yaptı, nasıl izin aldı bilemiyorum.

 • Paylaş
2

Serkan İnce, Sadece İstabul değil Ankara ve İzmir 'de panorama servisine eklenmiş çok hoş ve kaliteli bir uygulama

Gezifesto, Ekte arama motorları konusunu özetlemiş bir link var. işinize yarayabilir.
webrazzi.com/2012/06/25/arama-motorlarinin-dunu-bugunu-ve-yarini/

Hatırladığım kadarıyla Yandex Türkiye'de 2011'in 4. çeyreğinde piyasaya girdi ve TV reklamıydı, netteki reklamlardı derken pazar payını az da olsa büyütmeye başlamıştı. Gerçekten arama sonuçları temiz ve bence yeterli nitelikte. Tabi şu an için. Hem kim bir anda koca bir devi yerinden edebilir ki? İlerleyen zamanlarda Türkiye pazarında Google'a gerçek bir rakip olacağı kanaatindeyim. Zaten Yandex.ru servisleri Türkiye'de tamamen yerelleşirse.... Emin olun Google'a rakip olabilir.
 • Paylaş
Yandex Google'a rakip olabilir hatta veri tabanını biraz daha güçlendirirse Google'ı sollayabilir. Google'ın Flash Player'ı çok harcadığı, hata verdiği videoları bile Yandex gayet hızlı çalıştırıyor. Ayrıca arkadaşın dediği gibi harita olayını çok geliştirmiş. Geçen baktığım okulun içine kadar gösterdi. Google Türkiye'yi çok önemsediğini iddia ediyor ama Türkiye haritası çok ayrıntısız. Bence Yandex'in artık hak ettiği ilgiyi görmesi gerekiyor.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2273 Görüntülenme21 Takipçi14 Yanıt