Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yandex, bulut tabanlı ücretsiz veri depolama servisi Yandex.Disk'i hizmete açtı. Kullananlar Yandex.Disk servisi hakkında ne düşünüyor? SkyDrive'dan ne gibi üstünlükleri veya eksiklikleri var?

Kullananlar Yandex.Disk servisi hakkında ne düşünüyor? SkyDrive'dan ne gibi üstünlükleri veya eksiklikleri var?Düzenle
Görüşleri almadan önce henüz denemeyenler için basit kurulum hakkında kısa bilgi vermek istedim. Yandex. Disk'te her kullanıcının 11 Gb kapasitesi var. Belge, müzik, dosya, resim, program veya istediğiniz birçok şeyi diske yükleyerek internet bağlantınızın olduğu her yerden bu dosyalara erişebilir ve bunları sosyal ağlar üzerinden istediğiniz kişilerle paylaşabilirsiniz. Ayrıca Yandex. Disk her tür dosya formatını destekliyor. Windows, iOS, Android ve diğer işletim sistemleri içinde uyum sağlıyor.  

Bu adresten  disk.yandex.com.tr/download/  yandex disk uygulamasını bilgisayarınıza Türkçe olarak indirebilirsiniz.
Yandex

Kurulum aşamasında karşınıza  3 pencere gelecektir. Hepsine next diyerek sonlandırıyoruz.
Yandex

Yandex

Uygulama başlat menüsü saatin yanında icon olarak görünecektir. Çalıştırdığınızda mail adresi ve şifrenizle giriş yapıyorsunuz.
Yandex

Buradan bir dizin yolu belirterek o klasör içinde ki dosyaların tamamının disk'e atılmasına izin verebilirsiniz.
Yandex

Artık diske istediğiniz bir dosyayı atabilirsiniz. Eğer belgelerinizi başkalarıyla paylaşmak istiyorsanız sağ alt köşede bulunan 'kişisel dosya' seçeneğini genel olarak değiştirebilir ve gizlilik ayarlarınızın bir kısmını yapılandırmış olabilirsiniz.
Yandex
  • Paylaş
Mail arayüzünde bir tab olarak kullanılması bir artı olmuş ve oradaki arayüz oldukça yeterli. Kurulum dosyasının Rusça olması bir eksi ancak maile girip Dosyalar kısmında en alttaki indirme linkine tıklayınca bu kez Tr olan versiyonu iniyor. Üzerine kurarsanız da dil problemi çözülmüş oluyor. Ancak malesef Windows context menülerdeki Rusça kısımlar değişmiyor:

Yandex


Bunun dışında 11GB'a kadarlık bir alanla başlamaları da bir artı.
Yandex hala tam olarak hayatımıza aktif kullanım olarak girmedi ama hamleleri bu şekilde giderse zoru başarabilirler gibime geliyor.

Bu arada SkyDrive'dan artıları nedir demişsiniz ancak Dropbox da bu tartışmanın içine konulmalı gibime geliyor.
  • Paylaş
2

Mustafa Sert, Haklısınız. Yazdıktan sonra farkettim sadece skydrive değil öncelikle dropbox ve google drive için karşılaştırma yapmak gerekiyor.

Serkan Kiose, Ha bir de Google Drive var hatta doğru :)

Doğrudan kulanıcı geri bildirimleri çok daha değerli tabii ancak bilgi olması açısından, aşağıdaki linkte yandex'in de dahil olduğu bir karşılaştırma var.
en.wikipedia.org/wiki/comparison_of_online_backup_services
  • Paylaş
Şuan 10 GB ücretsiz veri depolama alanı veren başka bir site yok bildiğim kadarıyla ve ben Yandex.Disk kullanıyorum hem diğerlerine bakarak Skydrive olsun Google Drive olsun daha hızlı ve kullanışlı bir masaüstü uygulaması sağlıyor....
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1428 Görüntülenme6 Takipçi4 Yanıt