Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yandex, Google vs. arama motorları olmasaydı internet nasıl bir yer olurdu ve istediğimiz siteye nasıl ulaşırdık?

Bildigim kadarıyla arama motoru olmasaydı aradıgın bilgiyi bulman için saatler ayırman gerekebilirdi. Çünkü arama motorlarının kulladıgı algoritmalar sayesinde en dogru ve hızlı şekilde getiriyor.
 • Paylaş
1

Onur Yaman, Bu soru tıpkı elektrik olmasaydı ne olurdu gibi bir soru. Yada otomobiller olmasaydı ne olurdu gibi bir soru oluyor. Otomobil olmasaydı at ve eşekler ile yolculuk edecektik. Arama motorları olmasaydı da (burada arama motorları otomobil oluyor) at ve eşekler ile hareket edecektik. 1 dakikada bulduğumuz sonuçları kitaplar yardımıyla 1 saatte bulabilirdik yada bildiğimiz sitelere ulaşarak bulabilirdik. Arama motorları bir ihtiyaç olduğu için keşfedildi ve piyasaya sürüldü. Tıpkı elektrik ve otomobiller gibi.

Sevgiler Onur YAMAN, SEO uzmanı.

Bir nesneler kümesinin içinden aramayı kolaylaştırdığı düşünülen bir aletin kaldırılması nesnelerin gerçekliğini ortadan kaldırmaz. Dolayısıyla arama robotu kavramının bütünüyle ortadan kalkması bile veri bazlı bir şebeke olan internetin varlığı için bir tehdit oluşturmaz.

İnternet bir samanlık, arana bilgi iğne olsun: Siz iyi olduğun kabul ettiğiniz bir büyüteç kullanıyorsunuz. İşe de yarıyor, kolayca görebiliyor ve kısa denilebilecek sürede iğneyi veya iğnemsi şeyleri (!) bulabiliyorsunuz ama yine o samanlıkta arıyorsunuz.

Birisi büyütecinizi aldı elinizden, arama robotları yok artık. Oturup ağlamak olmaz elbette. Hatta belki de büyütecin varlığı, arama yapmak için daha inovatif fikirlerin yeşermesine mani idi. Çünkü radikal gelişimler için önce ihtiyaç halinin oluşması gerekir ama büyüteciniz iyi kötü iş görüyor diye, bu ihtiyaç gölgelenmişti şimdiye kadar.

Oysa belki de daha iyi bir alet, yöntem vardır samanlıktaki gerçek iğneleri şıp diye bulmak için.
Mesela... Samanlıkta mıknatısla iğne aramak! Olamaz mı? :)

Biraz farklı gözlerle bakmaktır, yaşama geliştiren ve bilimi, medeniyeti ilerleten güdü. Bilimsel olarak hiçbir şeyin son ve en iyi yöntem olduğu ispatlanamaz. Sadece bir süreliğine en iyi olduğu kabul edilir, ta ki birileri "kral çıplak, işte bu da elbise! " diye yeni bir ürün ortaya koyuncaya kadar.

Peki kimler mi diker kralın yeni elbisesini? Öncelikle ön yargılarını bırakıp krala alıcı gözle bakanlar :)
 • Paylaş
1

Ahmet Dede, Büyüteç olmasaydı daha iyi bir şey bulunabilirdi mi diyorsunuz yani :)

Google, yandex olmasaydı başka bir arama motoru olurdu : -)
 • Paylaş
Altavista
 • Paylaş
Arama motorları olmasaydı sorusundan daha önemlisi bence şu; arama motorları yeterli mi? Digg, delicious, stumbleupon gibi servisler bu yetersizliğin sonuçlarıdır. Çünkü bazen insanlar ne aradıklarını ifade edemez veya henüz bilmezler. Diyelim yeni bir tekno girişim satın alması oldu, ne yapacağız? Her gün girip arama mı yapacağız? Hayır, bunu yazan blogları takip edeceğiz.

Mesela ilginç ve yeni müzikler keşfetmeyi seviyorsanız da arama motorları size pek yardımcı olmayacaktır. İnsanların bilgiye olan ihtiyaçları çok farklıdır ve İnternet'te bilgi de çok dağıtık biçimde yer almaktadır. Hatta bir kitapta okuduğuma göre, Google yetkilisi arama motorlarının arama ihtiyacının sadece %2, %3 gibi bir kısmını karşılayabildiğini söylemişti.
 • Paylaş
Hala ekolay ve mynet gibi sitelerde zaman öldürüyor olurduk herhalde
 • Paylaş
Google olmasaydı İnternet olmazdı gibi bir şey.
 • Paylaş
Arama motorları olmasaydı internet'te bir şey aramamız gerektiğini, arayabileceğimizi, ulaşmak istediğimiz bir şey olup olmadığını bilir miydik ki ? İnternet tarihini bilmediğiniz sürece bu tip sorular sizin kafanızı kurcalar :)
 • Paylaş
Ansiklopediye benzeyen rehberler hazırlar, bu rehberlerdeki konu başlıklarına ve fihristte bulduğumuz anahtar kelimelere bakarak sitelere giderdik.
 • Paylaş
Şu an aya yada başka gezegenlere gitmek için bir toplu taşıma aracı yada hususi araç yok. Hayat devam ediyor.
 • Paylaş
Internet sitelerinin adreslerini ezberleyip yazmamiz gerekirdi. (hsjdysbdys.com.tr/galeri) gibi.
 • Paylaş
Bu kadar tembel olmazdık.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

286 Görüntülenme14 Takipçi12 Yanıt