Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yandex hangi ülkenin ürünüdür ve kimler tarafından desteklenmektedir?

Arama Motoru
Yandex’in tarihi 20 yıl önce başladı. O dönemde şirketin kurucuları Arkadia adlı bir işletmede çalışırken Yandex’in ilk arama teknolojilerini geliştirdi. Bu dönemde bir grup önemli programcı Rus dili morfolojisine dayanan bir dizi arama programı geliştirdiler. Söz konusu programlar arasında The International Classifier of Patents (Uluslararası Patent Sınıflandırıcısı) ve Bible Search (İncil Arama) vardı. Bu ikincisi daha sonra Yandex’in arama motoru oldu.
“Yandex” İsmi (1993)
“Yandex” ismini şirketin baş kurucularından ikisi, Ilya Segalovich ve Arkady Volozh koydu. O sıralarda Ilya yeni teknolojinin temelini tanımlayacak farklı kelimeleri deniyordu. Sonunda Rusça birinci tekil şahıs zamiri “я” “Ya” kökünden "Yandex" ismini türettiler. Bu isim önceleri "Y(et) + A(nother) + (i)NDEX" (bir dizin daha) ifadesinin kısaltması olarak kullanılıyordu. Günümüzde "Yandex" ismi Rusça konuşulan ülkelerde web aramasıyla eş anlamlı olarak kullanılmaktadır. Milyonlarca kişi internette ve özel web hizmetlerinde istediği bilgiye erişmek için her gün Yandex'i kullanılıyor.
yandex.ru (1997)
Yandex.ru arama motoru resmi olarak 23 Eylül 1997’de Moskova Softool sergisinde ilk kez kamuya duyurularak kullanılmaya başladı. Rus dili morfolojisine dayanan Yandex arama motorunun 1997 sürümü kelimeler arasındaki uzaklığı dikkate alıyor ve bir web belgesinin arama sorgusuyla ilgi düzeyini belirlemek için karmaşık bir algoritma kullanıyordu. Yandex kullanıma açıldıktan 3 yıl sonra Rusya’daki en büyük arama motoru oldu.
İçerik Bazlı İlk Şerit Reklam (1998)
1998 yılında Yandex’te ilk içerik bazlı reklamlar gösterilmeye başladı. İçerik bazlı reklamlar kullanıcıların arama sorgularıyla eşleştiriliyordu. Bu tür reklamlar, reklamların doğrudan hedef kitleye gösterilmesini sağlıyordu. İçerik bazlı reklamlar il olarak Yandex’in kullanıcılarının sorularına yanıt verme görevinin bir parçası olarak kullanıldı. Ardından şirketin ana iş modeli olarak gelişti.
Bağımsız Bir Şirket Olarak Yandex (2000)
Yandex, 2000 yılında bağımsız bir şirket olarak tüzel kişilik kazandı. İlk yatırımcılar Yandex’in önceli olan CompTek'in paşdaşlarıydı. Ayrıca, Ru-Net Vakfı şirket hisselerinin yüzde 35'i karşılığında 5 milyon dolar ödeyerek katılım sağladı. Yandex'in hissedarları arasında, şirketi CEO olarak yöneten Arkady Volozh’la birlikte baş yazılım geliştiricileri ve diğer yöneticiler vardı.
  • Paylaş
Rusların diye biliyordum, az önce araştırdım doğruymuş.

Ayrıntılı bilgi isterseniz:
en.wikipedia.org/wiki/yandex
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

3439 Görüntülenme5 Takipçi2 Yanıt