Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yanıcı ve yakıcı gaz ne demektir?

mesela yakıcı bir gaz olarak oxygen. yakıcı olması ne demektir. yani ısı ile kendi kendine alev almaz mı demektir. ama ateş görünce etkisini arttırır mı demektir. Düzenle
Bir gazın ya da bir maddenin yanabilmesi için elementin alabileceği en büyük değerliği almaması gerekir. Yanma olayı oksijen ile reaksiyona girmektir. Oksijen olmadan yanma olayı gerçekleşemez. Bu nedenle oksijen yakıcı bir gazdır. Örneğin CO gazı yanabilir çünkü C burda 2+ değerliğini almıştır ve C nin alabileceği en büyük değerlik 4+ dır. CO2 gazında ise C 4+ değerliği aldığı için bu gaz yanamaz.
  • Paylaş
1

Unluckypod, teknik ve güzel bi cevap.

Yakıcı gaz yanma ya da oksitlenme ki o da bir yanma reaksiyonudur esnasında tepkimenin sürdürülebilirliği için dışarıdan ihtiyaç duyulan gazdır. O olmazsa yanma olmaz, olduysa da yakıcı gaz kesildiyse yanma sona erer. O nedenle ki köpüklü yangın söndürücülerle yanan maddenin oksijenle ilişkisi kesilir ve ateş söndürülür. Yanıcı gaz ise yanma esnasında asıl yanan yani edilgen olan gazdır. Yanma için yakıcı gaza ihtiyaç duyar. Yanıcı gazın örneği de hidrojendir. Havadaki oksijen gaz halindeki hidrojeni yakar ve su oluşur.
  • Paylaş