Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yanığın acısını azaltmak için neler yapabilirim?

Yanıklar için SILVERDIN isimli ilaç oldukça etkili. İlacın endikasyonları şunlar:
 • Yanık yaralarının enfeksiyonlardan korunmasında,
 • Gram-pozitif ve gram-negatif mikroorganizmalar ve funguslarla enfekte olan yanıkların tedavisinde,
 • Diğer cilt lezyon ve yaralarının profilaksi ve tedavisinde endikedir.
 • Paylaş
1

Hakan Köse, Silverdin cidden çok etkili ve iyi bir krem bence de. Geçtiğimiz günlerde eczaneden sıcak su dökülmesi sonucu yanık tedavisi için gittiğimde verdiler ve kısa süre içinde etkili oldu. Eczacı 2 tane krem verdi, biri yanığın tedavi edilmesini, diğeri ise acının azalmasını sağlayacak 2 krem.

 1. Yanan bölgeye sıcaklık azalıncaya kadar soğuk su dökülmelidir. Daha sonra bu bölgeye yumurta akı uygulayabilirsiniz. Çünkü yumurta akı vitamin dolu bir plesanta olduğu için kollejen sayesinde yenileme işlemini yapacaktır. ( iki saat aralıklarla)
 2. Rendelenmiş patatesi de yanık üzerine koyabilirsiniz.
 3. Eczanelerde yanık bölgeler için kremler de satılmaktadır.
Aslında yanıklarında dereceleri bulunmakta, aşırı bir yanık ise müdahalenin doktorlar tarafından yapılması gerekir. >BURADAN< yanık dereceleri ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.
 • Paylaş
Konser, parti gibi kalabalık ve dar mekanlarda illaki bir çoğumuzun başına gelmiştir; sigara yanığı.
Bu gibi hafif yanıklarda %100 etkili bir yöntemdir, tavsiye ederim.
Tarif:
 • Yanan bölge ıslatılır (su, tükürük blaa blaa)
 • Islatılmış bölgeye tuz serpilir
 • Islaklığı emen nemli tuz kuruduğunda (5-10 dakika) acınızda tamamen geçmiş olacaktır. Ayrıca izde kalmıyor.
Geçmiş olsun :)
 • Paylaş
10

Winterwitch, çin işkencesi gibi bu ya :P

Ayhan Şimşek, ıslatıp tuzlamak mı, bence tam amerikan fest fuud anlayışı :)

Winterwitch, afdagdfhgfjf :D mc donalds amcanın gözüne taş mı geldi ne :P şimdi göze gelen taş için napıcaz :P

Ayhan Şimşek, ahah, altta kalanın canı çıksın! kamon pogo

Winterwitch, yihuuu severim bu şarkıyı :D flashback oldu şimdi bak :P
..ve ayhan şimşek mc donaldın gözüne taş attıktan sonra acısının geçmesi için acıya yine acıyla karşılık verdi. şimdide hamburgerlerle patateslerle kovalıyor zavallı adamı :P

Ayhan Şimşek, ahaha sem amcanın mek danıldı varsa unutmasın ki bizimde tuz gölümüz var :P

Winterwitch, sem amca az önce şöyle dedi i want your tuz gölü :P şöyle birde poster hazırlattı reclaimingfutures.org/sites/blog.reclaim... :P

Ezgi Belen, Allah binkere razı olsun şu saatte öle bi acıfan kurtuldumki bayağ hafifletti valla.trsekkrler

Ayhan Şimşek, bu nedenle çanta da tuz taşınır artık :)

Yanık gerçekleşir gerçekleşmez soğuk suya tutuyoruz ve hemen evde doğal olarak hazırlamış olduğumuz kantaron yağını sürüyoruz. Mucizevi bir yağ kantaron yağı. Anında acıyı, kızarıklığı alıyor ve yanığın etkisini azaltıyor. (Defalarca gözlemlenmiş ve denenmiştir.) Zaman geçtikten sonra sürerseniz acıyı azaltıp iyileştirmeyi hızlandırır ancak yanık çok derinleşmiş olabileceğinden doktordan antibiyotik ve ağrı kesici etkili kremler almanız şarttır.
 • Paylaş
Yanık vakaları 1., 2. ve 3. derece olmak üzere değişmektedir.

1. derece yanıklarda sadece cilt yüzeyi zarar görür ve hızlı, pratik bir şekilde ilk yardım yaparak hiç acı çekmeden müdahale etmek mümkündür.

Öncelikle bir kaba soğuk su konmalı ve içine buz parçaları ilave edilmelidir. Yanan bölge tamamen bu sıvının içinde tutulmalıdır.

Yanan bölge el veya ayaksa bu şekilde son derece doğru bir ilk yardım uygulanmış olunacaktır.

Yanan bölge bu ilk yardım şekline uygun değilse aynı buzlu soğuk su karışımına bir tülbent, bir bez yardımı ile sık aralıklarla bu suda yıkayarak ve yanan bölgeye bezi örterek ilk yardım yapmak gerekmektedir. Daha sonra yanığın acısı dinmiş ise gerekli pomadlar uygulanmalıdır.

Yanıklar eğer 2. ve 3. derece ise mutlaka hasta en kısa sürede bir hastaneye götürülmelidir. Unutulmamalıdır ki insan bedenin %20'si 2. veya 3. derece yanığa maruz kaldıysa hasta risk sınırındadır ve vakit kaybı çok kötü sonuçlar doğurabilir.
 • Paylaş
Yeteri kadar güzel cevaplar verilmiş bu nedenle biraz farklı açıdan bakalım soruya. Yanığa müdahale edecek imkanlardan yoksunsak yanık acısını nasıl azaltırız. Misal bir kamp yada piknik ortamında gerçekleşen bir yanık vakası olduğunu düşünelim.

Yanık hararet sonucu oluşan bir travma bu sebeple önceliğimiz yanığın oluştuğu yerde harareti düşürmeliyiz, bunun en basit yolu ıslak bir bezle tampon yapmak tabi bu arada yanığın derecesine göre ıslak tampon yapma şekli değişecektir. Hafif deri yanıklarında uzun süreli tampon yapabiliriz ancak ağır yanıklarda bu çok doğru olmayacaktır çünkü kullandığımız su ve bezin hijyenik durumu enfeksiyona sebep olabilir. Yanık vakalarında enfeksiyon olması durumu daha kötü yapar. En yakın sağlık merkezine gidene kadar acıyı azaltmak için soğuk tampon dışında yanık yerine en yakın uygun bir yerden bastırıp bırakarak kan akışını değiştirip acıya sebep olan sinir hücrelerini şaşırtmak acıyı nispeten azaltır. Burada kesik yaralarında yapılan kanı durdurmak için yapılan müdahaleden bahsetmiyorum yanlış anlaşılmasın sadece yanığa en yakın damara hafifçe elle müdahale ederek kan basıncını değiştirmekten bahsediyorum.

El, kol, ayak gibi ulaşılması kolay bölgelerde hastanın kendi kendine kaslarını gevşetip sıkması da acıyı nispeten azaltır ayrıca bilinç düzeyinin stabil kalmasına yardımcı olur. Yanık çok önemli ve hemen sağlık merkezine gidilemiyor ise hijyene sadık kalmak şartıyla söğüt ağacı yaparağını kaynatarak elde edeceğiniz solüsyon acıyı azaltıp yanıkta temizlik yapmanıza faydalı olacaktır. Burada dikkat etmeniz gereken solüsyonun ılık olması ve temiz olmasıdır.
 • Paylaş
Saf zeytinyağı varsa yanan bölgeye uygulanabilir.Yoksa soğan rendesi suyu da sürülebilir.
 • Paylaş
Saunada bacağımı buhar çıkaran zımbırtıya yapıştırmam sonucu tüm ailemin doğal ilaç arayışına girdiğinden birkaç birşey kaldı aklımda=) . Saf zeytinyağı kullanabilirsiniz, aloeverayı ortadan ikiye bölün içini sürün ve balda sürebilirsiniz. Bir de denemsemde elmanın kabuğununda işe yaradığını söylüyorlar.
 • Paylaş
Buzla soğuk baskı yapıldıktan sonra yumurta akı ile yanık bölgenin kaplanması en pratik çözüm sanıyorum. Yumurta akı kuruyup kendiliğinden dökülene kadar yanık bölgede kalmalı.
Yumurta akı acıyı hafifletmiyor fakat yanan yerin su toplamasını, kabarmasını tamamen engelliyor.
Yumurta akı döküldükten sonra da lokal anestezik bir krem kullanırsanız bir kaç saat içerisinde hiçbir şeyiniz kalmaz: (tabi bu ufak tefek ve orta boyuttaki ev yanıkları için, derinin çok büyük bir yüzeyi yandıysa hemen hastaneye)
 • Paylaş
Sıcak su dökülmeleri gibi yanma olaylarında önce soğuk su tutun ardından ıslattığınız yanık bölgeye toz şeker serpin hem acısını alır hem de kabarmasını önler....
 • Paylaş
Seneler önce ütü ile elimi yakmıştım, baya baya ütünün buhar delik izleri belli oluyordu elimde. Evde anneannemle beraberiz, dedim elimi yaktım dedi hemen soğuk süte koyalım. Ne süt mü oldu olacak tereyağı da koyalım derken, elim soğuk sütün içinde 15 dakika kaldı. 30 dakika sonra elimde yanma, acıma, kaşınma hiçbir şey yoktu. Sadece ütünün izi o kadar ve yanık 1 hafta içerisinde geçti. Şu anda hiç bir iz yok. Kısaca sütü tavsiye ederim efendim (evet sağlıkçıyım yanıklarda kesinlikle süt diyorum, soğuk olanından).
 • Paylaş
Patatesi ortadan ikiye kes onu yanığa bastır veya yogurt son olarak da bal mumu ve zeytinyağı karışımı uygula.
 • Paylaş
Diş macunu iyi geliyor... Çok ilkelce görülse de denedim oldu.
 • Paylaş
Net bir yanittan ise sorunuz icin tesekkur etmek istedim. Derecesi onemli tabi ki fakat doktorum bana, Avene Cicalfate krem onerdi. Ihtiyacim oldugu bu donemde de oldukca renkli ve guzel yanitlar gelmis. Tesekkurler. :)
 • Paylaş
Yoğurt illaki yoğurt surmelisin aynısı kayınımda da olmuştu işe yaradı : -D
 • Paylaş
1

Fat Ma, yoğurt olmaz hastaneye git doktor ne yaparsa o

Yanık bölgesine tuz dökülebilir.. .
 • Paylaş
9

Fat Ma, azaltmak için miii :o yaraya tuz basmak diye bile bir deyim varkennnn aa

Demet Yakut, Patatesi ortadan ikiye kes onu yanığa bastır veya yogurt son olarak da bal mumu ve zeytinyağı karışımı uygula.

Abdullah Gürel, çocukken ayağıma çay demliğiboşalmıştı çok kötü birşey

Jandıl Demir, Bu yanlış bilgi ben prof doktorum

Abdullah Gürel, tmm profum bilgi için

Jandıl Demir, Dökülebilir ama tuz boşa gider çünkü tuzun yararı olmaz

Abdullah Gürel, profum bilgiyi güvendiğim bir yerden almıştım bizleri aydınlattınız için teşekkürler demek ki yanılma payı olabilirmiş

Jandıl Demir, Evet tuz orayı acılaştırır etkisi çok azdır

Abdullah Gürel, ama bir süreliğine giderir mi profum

Ya çok tuhaf gelebilir ama daha önce tecrübe eden birisi gres yağının yanıkların iz kalmamasında, acısını geçirmede çok çok iyi geldiğini söylemişti. Bana da çok tuhaf gelmişti.
 • Paylaş
Yağ sürmek işe yarıyor. Tabi etrafta ilaç yoksa
 • Paylaş
Git markete güneş kremi al sür bu kadar kolay
 • Paylaş
SOĞUK SU TABİİ Kİ
 • Paylaş
1

Cansu Akin, Kesinlikle patates rendelemek

Buz koyabilirsin. Bir de yanık kremi uygula.
 • Paylaş
Yanık tedavisi uygulayın.
 • Paylaş
Soğuk uygulamak lazım. Tabii en önemlisi yanık kremi. Evinizde yada aracınızda mutlaka ilk yardım çantası bulundurun.
 • Paylaş
Saf aloevera jeli sürmen en faydalisidir
 • Paylaş