Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yanında çalıştığınız işverenin davranışlarına bakarak, kendinize 'bu salak adam nasıl olur da böyle bir iş yerini çalıştırabiliyor da, ben onun yaptığını yapamıyorum' diye sorduğunuz oldu mu?

Oldu tabi... Olmaz mı... Hemen arkasından bir soru daha sordum... Neden onun yaptığını yapmamayı seçiyorum...
  • Paylaş
3

Şaman, Yanıtınız var mıydı? Neydi?

Dr. Özge Mergen, O donem tek basima bir yeri isletmenin, insan calistirmanin, basariyi korumanin sorumlulugunu alamayacagima, vergi borcuna bogulacagima, bir is kursam da batiracagima dair korkularim ve inanclarim oldugu icin yapmamayi seciyordum.. bu inanclarimi calisinca onumde bir engel kalmadi..

Şaman, Teşekkür ederim, güzel bir açıklama olmuş. Özellikle başarıyı korumanın sorumluluğu kısmı hoşuma gitti. C:

Ben Şahin Akdeniz (@HwOaRaNG) arkadaşımızın yorumuna tam katılmıyorum, bir kısmı doğru olabilir ama geriye kalan eksikleri ben tamamlayım;

Kişilerin zekasından ziyade işletme sahiplerine dikkatle analiz ederseniz eğer, meslekte yetişmiş, fırsatları değerlendirmiş ve herşeyden önce özgüveni olan cesaret sahibi kişilerdir. Kendini o iş için yeterli görebilirsin ama aynı fırsatlar ve imkanlar elinde olmadığı için yapamassın. Belki çevre kaynaklıda olabilir, çevreci geniş ve kabul görmüş kişiler işinde başarıya rahat ulaşır.

Merak ettiğim bir şey var, "salak" tanımını patronunuza neye göre yakıştırdınız?
  • Paylaş
Herkes birbirinin yaptığını yapabilseydi, sanırım meslek grupları diye bir şey söz konusu olamazdı... Herkese doğuştan bir yetenek bahşedilmiştir...
Mesela, beni gönderin en pahalı bir eğitim kurumuna.
Kaç yıl eğitim verirse versin, beni asla sıkı bir Borsacı yapamaz.
Bir yere kadar olur fakat daha ilerisi asla.
Ya da Messi, Ronaldo gibi örnekler.
Çoğu insanda bu gibi egolar mevcuttur.
O adama 'Neden? ' salak denildiğine de bağlı.
Adam düzgün cümle kuramıyor olabilir,
Adam monoton bir hayat yaşıyor olabilir,
Adam belki de okuma yazma bilmiyor da olabilir,
Ama bu o adamın Zeki olmadığı anlamına gelmez.
  • Paylaş
Girişimcilik paradan ziyade planlama, risk yönetimi ve cesaret ister. Bir girişimci her daim risk almak zorundadır. Bir çok işi her isteyen sıfıra yakın sermayeyle kurabilir, cesareti mevcutsa, yol yordam biliyorsa, müşteri portföyü varsa vb. Eğer risk almıyor da sorumluluğunuzu çalışan olarak patronunuza yüklüyorsanız yanlış düşünüyorsunuzdur, o salak olarak gördüğünüz adam sizden çok daha fazla iş bilir ve cesaret sahibidir, bunu da ancak kendiniz iş yaptığınızda anlayabilirsiniz. Bir çalışan için böyle bir değerlendirme tamamen abesle iştigaldir.
  • Paylaş
Evet oldu. Onun nasıl bir iş yeri yönettiğini gördüm. Ben ondan daha iyisini yapabileceğimi bildiğim ve kendime güvendiğim için bu işi kendim yapacağım. Gerekli sermaye için çalışıyorum bu aralar. Ondan her yönüm ile daha iyi olacağımı biliyorum.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1401 Görüntülenme10 Takipçi6 Yanıt