Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yanlış yapmanın hayatımızdaki yeri ve önemi nedir? Bilgi birikimimizi nasıl etkiler?

Hangimiz annemiz ve babamızın ya da başka birinin tecrübelerinden yararlandık. Eminim ailelerimiz hepimize yapmamız ya da yapmamamız gereken bir çok şey söylemiştir. Biz ne yaptık? Kendi bildiğimizi. Hata yapmak kişiyi geliştirir, olgunlaştırır ve büyütür. Yeter ki hatalarımızın farkına varalım ve ders çıkartalım.
 • Paylaş
Hata yapmak aslında doğru yapmaktır. Hata yapmayan insan hiç bir şey yapamaz. İnsanlar hata yaptıklarında kendilerine kızarlar ama yapılan hatayı kabullenmek ve sonuçlarına katlanmak gerekir. Bu yaşamanın verdiği kaçınılmaz bir gerçektir. Hata yapmamak neredeyse ölü olmak demektir. İnsan belki 5000 kere yaptığı bir şeyi 5001. kez yaptığında yanlış yapabilir. Hata yapmak öğrenmenin en etkili yoludur. Bunu normal karşılamak ve ders çıkarmak gerekir.
 • Paylaş
Ben matematik öğretmeniyim ve hata kelimesinini içselleştirmiş biri olarak söylüyorum... Öncelikle 'hata yapmak' bir eylemdir ve bunun o anki yorumlamasını kişi hemen sezemeyebilir. Önce eylem yapılır. Sonra bu eylem belirli formlara göre değerlendirilir. Şayet toplumun genel kabul ettiği şeye yakınsa 'doğru' yapılmış olur. Yanlışsa da 'hata' olarak kabul edilir... Aslında burada en önemli olan şey, o kişinin 'bir eylem' yapmasıdır. Doğrusu -yanlışı- hatalısı-eksiksizliği aslında bir sonuçtur... Hata yapanlara dediğim şu oluyor: Hata yaparak hem yanlışı öğrenmiş oluyorsunuz hem de doğru şekilde nasıl çözüleceğini...
hata
 • Paylaş
Yanlış bir kere yapılır ikincisi tolere edilebilir üçüncüsü aptallıktır...
 • Paylaş
4

Şaman, dördüncüsü zevzeklik, beşincisi salaklıktır, altı, yedi, sekiz devam da edilebilir. C:

Gülçin Gürsoy, yok artık üçten sonra insan oturup düşünmeli yanlışı yapan başkası ise görüşmesin artık onla :))

Şaman, Umarım hocam öğrencilerinize karşı da bu kadar katı değilsinizdir. C:

Gülçin Gürsoy, :) birazcık diyelim :)

Doğruya ulaşmak için yanlış yapmak gerekir. Hiç kimse bu kadar mükemmel değildir. Elbet yanlışlarımız olacak ama önemli olan o yanlışlardan ders çıkarıp doğruya ulaşmayı tekrar denemektir. Bilgi birikimiz bence birazda buna bağlıdır. Yanlışın ne olduğunu bilmeden bir şeye doğru diyemeyiz. Yin ile Yang felsefesinden yola çıkabiliriz. Yanlışların ve hataların farkına vardıkça bu bizde bir bilgi birikimi yaratır.
 • Paylaş
Yanlış yapıldığında, başarılamadığında tekrar denenmelidir. Yanlış yapmak veya başarısızlık, daha zekice başlama fırsatından başka birşey değildir.
Başarının algoritması
Psikoloji
 • Paylaş
Hayati sonuçlar doğurmadığı sürece yanlış yapmak çoğunlukla faydalıdır.


Tabi bu cümleyi bir ata sözü ile sağlamlaştırmak lazım :))

EŞŞEK BİLE AYNI ÇUKURA İKİ KERE DÜŞMEZ. :)
 • Paylaş
3

Solsoledo, Ama bir de tarih tekerrürden ibarettir diye de birşey var... :)

Hakan, Walla haklısın yersinios her gün canlı olarak görüyoruz :)

Hayatımızdaki yanlışlar bizi doğrulara götürür ama farkındalık önemli .
 • Paylaş
Aslında hayat yaptığımız hataların, yanlışların toplamından ibarettir, çünkü yaptığımız her eylem başka bir durumu, sonucu doğurduğu için; yapılan yanlışlardan sonra başka yanlışlar ya da doğru sonuçlar doğabiliyor. Bu nedenle bütün bu eylemlerimiz hayata dahildir. Doğal olarak da hayatta az eylemde bulunmuş bir kişiye göre daha çok eylemde bulunmuş bir kişinin bilgi birikimi aynı olmayacaktır. Tabii bu durum o kişinin kendisi ile de ilgilidir. Yaptığı eylemlerin sonuçlarını nasıl içselleştirdiğiyle ilgilidir.
 • Paylaş
Hata yapmak ne kadar doğrulara götürsete: Bazen fena halde utandırıyor.
Bazen günlerce düşündürüyor, bazen isyan safhasına getiriyor.

Ve en büyük sorun bazan karşındaki yaptiğığı hatayı görmeyip üstüne seni azarlamaya çalışması. Tam bir delilik
 • Paylaş
Yanlışsa da kendi seçiminin yanlışı olsun.
 • Paylaş
Yalnış yapmak müthiş bişi alenen ders cıkarmaya birebir ama cıkarana
 • Paylaş
1

Deniz Altincihis, Yanlislar olmadan bulunamaz dogrular avantajini kesfederiz yanlislarin.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2132 Görüntülenme20 Takipçi12 Yanıt

Konu Başlıkları