Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yanlışlıkla bir sefere mahsus küflü ekmek yemenin zararı var mıdır?

bildiğim kadarı ile küflü yiyecek tüketmek ileriki zamanlarda kansere bile sebebiyet verebiliyormuş.Düzenle
Sağlıklı bir insan küflü ekmek yediğinde herhangi bir sorun olmaz . Fakat midesinde gastrit, ülser veya hasar varsa küflü ekmek ile alınan mantar küfleri (mantarların küf ve maya formu vardır) kan dolaşımına geçerek sistemik bir hastalık oluşturabilirler. İmmünsistemi sağlam kişilerde, midesinde rahatsızlığı olmayan kişilerde herhangi bir sorun oluşturmaz. Fakat buradan küflü ekmek yiyebiliriz algısı oluşmamalıdır.
  • Paylaş
Öldürmez belki ama insanların bağışıklılık sistemini yerle bir eder, eğer birinin kısa zamanda atlatmış olduğu bir hastalık varsa bunun tekrarlamasına yada bağışıklılık sisteminin çökmesinden kaynaklı bazı rahatsızlıklara neden olur.
Tabi bu bahsettiğimiz şey vücudumuzun baş edemeyeceği kadar küf yendiğinde ortaya çıkar.
Küf mantarının bazı kanserleri tetikleyebileceği söz konusu ancak bu bahsettiğim gibi dolaylı yoldan.Sonuçta Kanser vücudumuzun bağışıklılık sistemiyle doğrudan alakalı olan bir durum
  • Paylaş
Ekmeğin bayatlaması ve küflenmesi üzerine oluşan aflatoksin adlı enzim (bizim için bir toksin) karaciğer kanserinin en büyük sorumlusu olarak görülüyor. Bunun yanı sıra mide ve bağırsak kanserlerini de tetiklediği belirtiliyor. Bu nedenle kesinlikle küflenen tüm yiyecek maddelerinin kesinlikle tüketilmemesi gerekiyor.
  • Paylaş
2

Unluckypod, peki bunun miktarı var mı? yoksa çok az bile yesek yine de kanser yapıcı özellliği var mı? ve panzehir niteliğinde herhangi bir ürün, ilaç vs var mı?

Emre Akyürek, Aflatoksini oluşturan Aspergillus flavus küfüdür.Ülkemizde gıda maddelerinde bulunmasına izin verilen düzey 5ppb'dir .Yani 1000 tonda 5 grama karşılık gelir. Bir kere içtiğiniz sigaranın kanser yapma oranı gibi bir durumdur yani sıkıntı oluşturmaz kanser için. Uzun vadede vücuda sık sık alınımıyla birikimle oluşturulacak bir etkidir. Panzehir niteliğinde bir ürün bulunmamaktadır. Tarımda üretimde zaten bunun oluşmasının önüne geçilmektedir. Sizin yapmanız gereken küflendiyse tüketmemek. Salçanın bir kısmı küflenir,kaşıkla küflü kısmı alıp atarız kullanmaya devam ederiz. Bir sorun oluşturmaz bizim için. Bu tabikide doğru bir davranış değildir. Ama içiniz rahat olsun kanserlik bir durum yok, bir daha tüketmeyin yeter.