Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yapay sinir ağları ile C# da sıcaklık tahmini nasıl yapılır?

Elinizde kod varsa ve paylaşabilirseniz sevinirim..Düzenle
C# ya da başka bir programlama dili farketmeksizin bu tarz YSA problemlerinde ana işlemler genel olarak aynıdır. Yapılacakları genel hali ile şu şekilde sıralayabiliriz:
  1. Öncelikle yapay sinir ağınızın türünü belirlemeniz gerekir (Back Propagation Networks en genel kullanılanlarındandır bu tarz problemlerde).
  2. Giriş ve çıkış katmanı ile gizli katmandaki nöron sayısını belirlemelisiniz (oynamalar yaparak performans artışı sağlayabilirsiniz).
  3. Ağınızı eğitmek için belirli bir veri setine ihtiyacınız var. Eğitim (öğrenme) verisi ve test verisi. Eğitim verisi ile ağınızı yapmak istediği işlem için eğitmeniz gerekir. Test verisi ile de eğitimin sonucundaki ağ yapısının işlev görüp görmediğini test edersiniz.
Bu işlemlerden sonra artık ağınıza gelen her giriş değerine karşılık size bir çıkış değeri sunmaya başlayacaktır, yani tahmini sıcaklık değeri. Sizin probleminizde; sıcaklığa etki eden bir çok parametrenin bulunduğu bir eğitim verisine ihtiyaç duyacaksınız. Yani; nem, rüzgar, bulutluluk, o anki sıcaklık, vs. gibi giriş verilerine karşılık olan o anki sıcaklık verisi giriş-çıkış ilişkisini yakalamak için kullanılacaktır. İşin asıl önemli kısmı doğru ağ, nöron sayısı ve eğitimi oluşturabilmektir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

924 Görüntülenme5 Takipçi1 Yanıt