Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yapay zeka, hangi boyutta gerçek kılınabilir?

Yapay Zeka diyerek kendimizi kısıtlıyoruz aslında. Yapay insan zekası anlamı taşıyor bu terim. Oysa her durumda insanı taklit etmek, doğayı taklit etmek gerekmez. Eğer araba yaparken ceylanların ayaklarını taklit etseydik otomobiller şimdiki hızlarına çıkamayabilirlerdi.

Burada önemli olan zeka kavramı. Zekanın da muğlak tanımları var. Belki geliştirebileceğimiz teknoloji insan zekası dediğimiz şeyden daha yaratıcı olabilir. Yapay değil de adına başka bir şey diyebiliriz. Ama öncelikle yapay zeka denince insana benzemesi gerekir gibi bir düşünce var. Yapılan konuşma botları bizle kanka olsun istersek bu biraz gereksiz olabilir.
 • Paylaş
insanı her oyunda yenebilen bir satranç oyunu yapıldığında terminatör filmi gerçek olabilir artık
 • Paylaş
1

Uğurcan Bastık, the TURK örneğin:)

11. boyutta, sicim kuramına göre.
 • Paylaş
soruyu açmak lazım aslında biraz... gerçek kılınmaktan kasıt, yapay zekanın kendini üretebilmesi midir? nihayetinde, herşey iki satır yazılım. bu açıdan, her ne kadar gerçekler acı olsa da, yapay zeka'nın insan zekası ile karşılaştırılabilecek bir kavram olmadığının altını çizmek isterim. daha çoook uzunca bir süre, robotların hakimi parası ve bilgisi olan insanlar olacak.
 • Paylaş
2

Redeye, Çok sözcüğü kaç yıla tekabül ediyor?

hesaplama süresi/hesap kabiliyeti işin bir ucunu oluştursa da, durum biraz daha karmaşık tabi... beyindedörtayarbozon'un son cümlesi de buna işaret ediyor... beynin algı mekanizması ve bilgi değerlendirme süreci henüz çözülemedi... yapay zeka olarak adlandırılan algoritmalar ise, henüz primitif seviyede denilebilir... biraz fütürizm yapalım... teknoloji bu günkü hızıyla devam ederse, belki bir yüzyıl sonra insan zekası ile dijital(?) zekayı karşılaştırabiliyor olabiliriz... belki hala o noktanın fersah fersah uzağında olacağız.
 • Paylaş
aynı şeyleri söylerken bir noktada buluşacağız galiba ha gayret :) bende aynı şeyleri biliyor ve söylüyorum ancak bu tür yaşamsal hesapları sadece insan yapmıyor. misal köpekler avcılıktan kalan güdüleriyle arabalara ve motorsikletlere saldırırlar değilmi. işte o zaman çok ince bir hesap yaparlar gelip mal gibi tekerin altına girmez ama arada 2-3 cm varken 20-30 km süratle yanınızdan koşarlar. yada havadaki bir kartalın yüz km/saatle yere dalış yapıp yere çarpmadan minnacık fareyi kapıp tekrar uçması gibi. yani yaşayan tüm canlılar benzer hesapları yapacak beyin kapasitesitesine sahip, bu artı bir özellik değil insan için. ama hayvanlar 3 basamaklı 3 sayıyı toplayamaz :) fişi çekilene kadar yapay zeka insandan iyidir :)
 • Paylaş
Çoğu alanda Yapay Zeka standard zeka seviyesindeki insanoğlunu geçmiş durumdadır, IBM Watson yazılımını biraz incelerseniz konunun nereye geldiğini görebilirsiniz, en son Jeopardy yarışmasında tüm insanları yenmiş ve kırılması zor bir rekora imza atmıştır. Söyleneni anlama ve konuşma özelliklerine sahiptir. Ama tekrar belirtmekte fayda görüyorum standard zeka seviyesi günlük yaşam süreçlerinden bahsediyoruz, birşeyleri icat etmek, teoremler hipotez testleri bilim ilerleme gibi konulardan bahsetmiyoruz.
 • Paylaş
Dışardan alınan bilgilerin tamamen kapatılması kendi düşüncesini üretip uygulamaya koyması ile...
 • Paylaş
gerçekle gerçeksi arasındaki fark kadar gerçek olabilir. çünkü sonuçta her türlü bir enerji kaynağına ihtiyaç duyacak. yani gerçeğe en yakın halinde bile insanoğlu kırmızı kabloyu kestiğinde fısssssssssssssss :)
 • Paylaş
Konuyu açar mısın?
 • Paylaş
Üstteki cevabım sorunun biraz hatalı olduğunu belirtmek için verilmiştir. Yapay zeka zaten görece gerçekliğimize göre vardır ve sürekli geliştirilmektedir. Merak ettiğiniz yapay zekanın insan beyni ile yarışabileceği ise matematiksel olarak @Fatih_Gündoğan'ın dediği gibi uzun bir süre mümkün olamayacaktır. Reel değerler vermek gerekirse yapay zekanın, insan zekasına benzer hareket ettirilmeye çalışıldığını varsayarsak, insan beyni saniyede katrilyonlarca hesap yapabilir ve şu anda bu hesap kabiliyetine erişen bir makine sistemi yoktur. Ancak gelecekte olması muhtemeldir. Elbette bu hesaplama seviyesine erişmesi yapay zekanın insan zekasına eşdeğer olacağı anlamına gelmez.
 • Paylaş
nasıl yaaa saniyede katrilyonlarca :) yaşam a dair otomatik hesaplarımı kastediyorsun... tanıdığım en akıllı yada zeki adam bile 3 basamaklı 3 sayıyı 15 saniyeden önce toplayamamıyor. ha otomatik hesapları diyorsan mesela bir kaza anınada yapılan hesaplar neticesinde kazayı engellemek için frene basma yada manevra yapmak gibi. onu hayvanlarda yapıyor. insnan özgü değil. yapay zeka adı üztünde yapay hiç de göreceli birşey değil. gerçek hayata yaptığı katma değer insandan fazlaysa yapay zeka daha iyi ve nesneldir diyebiliriz.
 • Paylaş
1

Redeye, Yani toplam hesap verilerini işleyerek tüm yapının geleceği için söz sahibi olabileceğini mi kabul etmeliyiz?

vereceğim rakamlar afakidir:) hareket etmek için, denge sağlamak için, nesneleri 3 boyutlu algılayabilmek için, size fırlatılan bir tenis topunu havada yakalayabilmek için yapmanız gereken bilmemkaçyüzmilyonbin hesaplama vardır azizim:) iki seçim arasından birisini tercih edebilmek için, yukarıdakilerin hepsinin toplamı kadar, analiz/sentez yapabilmek için hepsinin birmilyonla çarpımı kadar hesap gerekir:) ilham dediğimiz şey için, ne gerekir düşünemiyorum bile:) insan makinasının tüm detaylarını, hesap kabiliyetini ortaya çıkartmak başlı başına bir dünya zaten. böyleyken böyle:) 3 basamaklı 3 sayının çarpımı meselesi değil hesaplamalar, hayatı idame ettirme meselesi... beyinin bu fonksiyonlarının bir kısmı evet, hayvanda özellikle primatlarda da var.. "gerçeklik" dediğimiz de bu zaten. yoksa basit bir hesap makinası, 5 haneli üç sayısı milisaniyeden kısa sürede çarpabilir zaten:)
 • Paylaş
ben diğerlerini okumadım ama katılmıyorum. yapay zeka insan beyninin bi çeşit simülasyonudur.yapay zekayı başarılı kılan şey yazılımı uygulamaya koyan cihazın insan bedenine gore daha kusursuz olmasıdır
 • Paylaş
Çok güzel bir tartışma. Ama çok önemli bir noktayı kaçırıyoruz. Yapay zeka asla tam anlamıyla mümkün olamaz; nedeni de şudur: -Yapay zeka insan beynine benzetilerek yapılmıştır evet; ama hesaplama açısından belki onu geçebilir. Karar verme yetisini de daha çabuk kullanabilen ve görünüşte insan beyninden üstün bir yapay zekanın yapıldığını düşünelim. Ama yapay zeka mutlaka olasılıklardan seçim yapmak zorundadır. Olasılıklar ve sonuçlarını değerlendirir ve buna göre en uygun seçimi; en rasyonel seçimi yapar. Ama ruhtan yoksundur. İnsan ise en iyi sonuçlara sahip olasılığı seçmek zorunda değildir. Onun kendi iradesi ve ruhu vardır. İşte yapay zeka asla buraya ulaşamaz. Ve bu konuyu sevenlerin hepsine Ghost in the Shell'i izlemelerini tavsiye ediyorum.
 • Paylaş
3

Sevgiseli, Japon animelerini pek sevmiyorum ama bulursam izlicem tavsiyen üzerine

Göksu Ermen, yukarıda yazanları bir daha okumanı tavsiye ederim, kimse yapay zekanın insan zekasına erişebileceğini iddia etmedi zaten. Ghost in the Shell animasyon filminde ise yazdıkarının tam aksine yapay zekanın insan zekasına erişebileceğini hatta geçebileceğini anlatmaktadır.

Ahmet Torun, Biliyorum. Ben zaten bu konuya meraklı kişilerin izlemesi gereken bir film olduğunu söyledim. Yukarıdaki arkadaşlara da kötü bir şey demiyorum canım; sadece kendi görüşümü belirtmek istedim. @Sevgiseli: Japon animelerini sevmiyorsan Studio Ghibli'nin filmlerini hiç izlememişsin demektir. Yürüyen Şato'yu bir izle, ondan sonra devamı gelir zaten. Daha fazla anime tavsiyesi için şu sayfamı takip edebilirsiniz. www.facebook.com/.../113528948713891

Ama ben bir film de ağlayan robot görmüştüm! buda mı yalandı... :) hep kandırıyorlar bizi yaaa. olmaz ki bu kadar.
 • Paylaş
ocw.mit.edu/.../yapay zeka hakkındaki ümitlerinizi bir miktar kırar umarım:)
 • Paylaş
Yapay zekadaki oyuncak ayıdan istiyorum ben.Gerisi beni alakada etmez.
 • Paylaş
Yapay zekanın kökeni sonuç itibariyle "0" ve "1" dir. Duygu başka, zeka başka..
 • Paylaş
Soru cidden hatalı... Yine de yapay zeka en basitinden bir çok bilgisayar oyununda zaten kullanılıyor. Çeşitli durumlarda çeşitli kararlar verebilme yetisidir ki PES'deki topa sahip olan oyuncunuz hariç diğer tüm oyuncular yapay zekalarıyla oynarlar keza araba yarışlarındaki diğer sürücüler de... Bu zakanın insan zekası kadar kıvrak hale gelmesi de sadece teknolojiye bağlıdır. Bu da daha hızlı işlemcilerle bir gün mutlaka mümkün olacaktır, sonuçta insan beyni sabit kalırken işlemciler sürekli gelişiyorlar.
 • Paylaş
Yapay zekanın hangi boyutta gerçek kılınamayacağını söyleyebilirim sadece. O boyut yapay zekanın insan zekası gibi çoklu ve yaratıcı bir zekaya sahip olamayacağıdır. Zira benim yapay zekaya sahip bir 'makineye' soracağım herhangi bir sorunun cevabı, önceden programlanmış cevaplar silsilesi olacaktır. Yani işin özü yapay zekanın gerçek kılınamayacağı boyut 'maddesel' olmaktan uzak olan 'yaratıcı zeka' boyutudur.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1225 Görüntülenme14 Takipçi21 Yanıt

Konu Başlıkları