Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yapay zeka ne kadar ileri gidebilir?

Yapay zeka kendi kendine öğrenebildiğine hatta Google'a da bağlanabildiğine göre sınırı bellek ve işlemci kapasitesinden başka bir şey olmayacaktır ki onlar da istenildiği kadar arttırılabilir. Asimow'un yasalarının nasıl eksiksiz uygulanabileceği, nasıl robotların o yasalara itaat etmelerinin sağlanabileceği gibi konularda kafa yormalıdır insan. Makine Deep Blue'dan bu yana insandan çok daha zeki olabileceğini zaten kanıtladı.
  • Paylaş
İnsanlığın önüne geçip, tüm evreni keşfedeceklerine ve hatta büyük çöküşe kadar varlıklarını devam ettirebilecekleri düşüncesindeyim. Yani onlar geleceğin tanrıları.
  • Paylaş
Kapasite olarak soruyorsanızŞaman (@chamacon) 'nın söylediklerine katılıyorum.
Tehdit olarak ne kadar ileri gidebilir diyorsanız, bu yapay zekanın geliştirme yöntemine bağlı olarak değişebilir. Bir kuralın koyulup, kaldırılabildiğini de öğrenecekler sonuçta. Aynı çocuk gibi onlarda en keskin duyu organları ile öğrenecekler. İnsan yavrusunda bu çoğunlukla gözlemdir. Yapay zeka da ise sanallaştırma/canlandırma, kurgulama yetisi olacaktır. 100 kere yere çöp atma deseniz de, sizin yere çöp attığınızı gördüğü sürece o çocuğa yere çöp atmaması gerektiğini öğretemezsiniz. Bu nedenle, insan temelli ve insan benzeri bir yapay zeka gerçekten çok tehlikeli olacaktır ve tahmin edebileceğimizin çok ilerisine gidebilirler. Dolayısıyla bu yeni canlılara özgü yeni kurallar oluşturmamız gerek.
Uzun bir süre kapalı devre sistemlerde tutmamız gerekecek sanırım. Kontrolden çıkması durumunda neler olabileceğini bugünden kestirmesi çok zor çünkü bir takım bayrağı olan şirketler (devlet diyemiyorum onlara çünkü değiller!) bu gücü daha önce atomda olduğu gibi silah yapmak için veya diğer ülkeleri/insanları sömürmek için kullanmak isteyeceklerdir. Yani belki de ilk defa böyle bir şeyi tam kapasitesine eriştirmeden önce nasıl yok edeceğimizi öğrenmemiz gerekecek.

Yine bunun nedeni de yine kötü insanlardan kaynaklanmaktadır. Bir avuç insan benzeri yaratık, bütün dünyanın başına dert olmaya devam ediyor. Toplumlar bilinçlenmediği sürece de bunun barış içinde bir çözümü gözükmüyor. Umarım en kısa zaman da insanlar sorgulamayı öğrenirler.
  • Paylaş
'İleri gidebilir'den kasıt 'geliştirlebilirlik' ise cevabım 'tahminlerinizden öte' olacaktır. Muhtemelen 'açık kaynak kodlu' olacak (belki de vardır) yazılımlara 'birçok' insanın katkıda bulunmasıyla bu geliştirme sürecinde bir 'güç' oluşacaktır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

90 Görüntülenme7 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları