Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yapılması gereken işleri daha sonraya bırakma alışkanlığından nasıl kurtulabiliriz?

Bu soruyu cevaplamadan önce insanlığın medeniyet tarihinden bahsetmemiz gerekiyor.

İnsanlar zeki olduğunu düşünmeyi severler. Atomu parçalayan da aya ayak basan da bu zekanın ürünleri olduğu düşünülünce haksız oldukları söylenemez. Ancak aynı zeka verilen ödeve/işe teslim gününde yeni başlıyor genellikle.

İnsanlık olarak hepimizin ilkel canlıdan evrim geçirdiğimiz düşünülür. Her ne kadar zekaya ve bilince sahip olsak da bu ilkel canlıların mirasından hiç bir zaman tam olarak kendimizi koparamamışızdır. Beynimizin düşünce ve bilinç ile ilgili kısmına Üst Benlik , dürtülerimizle hareket eden beynimizdeki ilkel sürüngene Alt Benlik olarak isim verirsek. Bu iki oluşumun toplamını beynimiz olarak düşünebiliriz.

Alışkanlık

Alt benlik bundan milyonlar yıl önce evrim geçirdi. Beynimizdeki bu ilkel sürüngen bizim korkma, acıkma, aşık olma, arzulama gibi ilkel ve dili olmayan düşüncelerimizi harekete geçiriyordu. Zamanla üst benlik kontrolü ele aldı ve alt benliğe söz geçirmeye başladı. Alt benlik bir çocuk gibi üst benliğin her dediğini dinliyordu. Bunun sonucu olarak beyin bir sistem geliştirdi ve alt benliğin davranışları kısıtlanarak yapısı değiştirildi.


İşte üst benliğin geliştirdiği bu sisteme medeniyet diyoruz. Bu sistemin sayesinde yemek ve barınma daha uygun hale geldi. Zorunlu eğitim, tek eşlilik, kanun ve adalet, çevre bilinci gibi kavramlar da gene aynı sistemin hayatımıza girmesinden sonra ortaya çıktı.

İşleri daha sonraya bırakma alışkanlığına gelecek olursak, karar verirken üst benliğin karar verdiğini düşünüyoruz ama aslında gerçek karar vericimiz beynimizdeki sürüngen yani alt benlik. Ancak duruma şöyle yaklaşabiliriz. Alt benliği bir çocuk olarak düşünürsek bizden sürekli bir şeyler isteyen çocuğu nasıl kandırabiliriz? Sözle ve onu ikna ederek.Bu durumu alt ve üst benliğe uyarlarsak işleri zamanında yapabilmek için şunları yapmamız gerekiyor: • Mantığı bir kenara bırakın. Bir şeye karar verdiğinizde mantık aramadan girişmeliyiz işe. Eğer mantığımızı dinlersek alt benlik işi daha sonra yapmamıza bizi ikna edebilir.
 • Koşulları en uygun hale getirin. Eğer açken,sinirliyken ve uykuluyken iş yapmaya çalışırsak alt benlik isyan edip bize engel olabilir. Bu yüzden iş başlamadan önce koşulları en uygun hale getirmeliyiz.
 • Disiplin yakalamaya çalışın. Kendimize işten sonra hedef ve ödül koymalıyız. Bu şekilde olaya yaklaşmak işe başlamak için gerekli motivasyonu sağlamamıza yardımcı olacaktır.
 • Duyguları harekete geçirin. Alt benlik genellikle duygulara karşılık verir. Kendimizi o işe odaklamak için duyguları harekete geçirmeliyiz. Örnek olarak müzik dinlemek duyguları harekete geçirip bizim işe yoğunlaşmamızı sağlayabilir. Bu konuda Benim favorim 'Eye of the Tiger' müziği.
 • Başlamak için kendinizi zorlayın. Belki de en önemli nokta işe başlamak.. Eğer başlarsak çok önemli bir eşiği aşmış olacağız. Bir şekilde işe başlarsak alt benlik de düşüncelerinde değişikliğe gidecektir.
 • Bir süreliğine kendinizi çevrenizden dışlayın. Eğer çalışırken başka işlerle de uğraşırsak verimimiz çok düşecektir.Mesela herhangi bir yerde Facebook logosunu görürsek Fcebook'da dolaşmak alt benliğe çok daha cazip geleceği için kendi işimizi bir süreliğine boş verebiliriz. Bu yüzden iş bitene kadar kendimizi bazı şeylerden soyutlamalıyız.

  Eğer gerçekten yapacağımız işin farkına varırsak, işleri sonraya bırakma alışkanlığmızı kontrol altına almamız çok daha kolay olacaktır.
 • Paylaş
1

Gonca Köse, Cevap çok güzel olmuş gerçekten teşekkürler.:)

Daha sonra cevap vereceğim :))
 • Paylaş
3

Harun Yalçın, Bu zamana kadar gördüğüm açık ara en yaratıcı yanıt buydu site içerisindeki

Hakan, Sağolun.

O işleri zamanında yaparak. .
 • Paylaş
O anda yapacağın işi kendine karşı sorumlu hissetmenle bence bu iş hallolur. Unutma nasıl düşünürsen öyle gerçekleşir
 • Paylaş
Daha sonra yaptığım zaman daha büyüceğini, daha fazla bir şey yapmak zorunda kalacağım düşündüğümde direk yapmaya başlıyorum.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1568 Görüntülenme14 Takipçi5 Yanıt