Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yardımcı hemşirelik nedir? Bu yönetmelik sizce uygulanmalı mıdır?

Lisans bölümünden mezun olanlar "hemşire" olarak nitelendirilirken meslek lisesi mezunu olup da bu göreve atananlara "yardımcı hemşire" nitelendirmesi yapılacak. Bence güzel bir sistem çünkü elbette ikisinin bilgisi, yeteneği çok farklı olacak. Ayrıca birisi daha çok çalışıyor olacak. Bu nedenle çok çalışan daha iyisini hak edecek. Ayrıca söz konusu mesele insan sağlığı ki insan sağlığı ciddi bir meseledir ve iyi bilenler tarafından yönlendirilmelidir.
  • Paylaş
Yardımcı hemşirelik sağlık meslek lisesi çıkışlı hemşirelere uygulanacak bir uygulama olacak. Ancak bildiğim kadarı ile bu uygulama özel sağlık meslek liselerine getirilen bir uygulama olacak. Ülkemizde hemşire açığının fazla olması nedeniyle 5 yıllık bir süre ile sağlık bakanlığı meslek liseleri aracılığı ile hemşire yetiştirip bu açığı kapatmaya çalışmıştır. Bu açık kapanmayınca bu süre uzatılmıştır ve hala bu sistem devam etmektedir. Zaman zaman ebelik mezunlarına belli bir çalışma sonrası hemşirelik yetkisi de verilerek bu açık kapatılmaya çalışılmıştır. Uygulamanın güzel bir uygulama olacağını düşünüyorum. Kesinlikle maksadım lise mezunu arkadaşların mesleğinde yetersiz olduğunu belirtmek değildir. Son derece uygulama ve bilgi konusunda yeterli donanıma sahip olarak mezun oluyorlar. Ancak özel liselerin ortaya çıkmasıyla artık bu durum ticarete dönüşmeye başlamıştır. Liseden başlanarak üniversiteye kadar uzanan ticari bir sistem bulunuyor. İnsan sağlığının bu kadar kolay ve ufak yaşlardaki çocuklara emanet edilmesine karşıyım. Her alanda ticaret yapmayı başarabiliyorlar, bu alanda da gerçekleşiyor ve bu can ticaretinin üzerini kapatmak amacıyla yardımcı hemşirelik statüsünü ortaya attıklarını düşünüyorum...
  • Paylaş
Efendim bu avrupada uygulanan bir sistemdir ve ülkemizde uygulanmaya başlaması biraz zor olacak gibi gözükmektedir. Avrupa'da sistem şöyledir; hemşire olmak isteyen kişi üniversitede 4 senelik ya da 2 senelik bölüm için sınava girer. 4 senelik üniversite mezunu olan kişi hastaların medikal konuları ile ilgilenir, 2 senelik üniversite mezunu olan kişi ise hastanın sadece bakımından sorumludur, ilaç odasına dahi girmesi yasaktır. Amerika da ise çok daha farklı, o başka bir sefere kalsın. Ülkemizde uygulanması zor çünkü, sistemin oturması ve ünvan kargaşası en az 5 sene sonra tam anlamı ile yerleşir. Hastanelerin bu sisteme alışması ne kadar süre alır orası bilinmez, kısaca bekleyip göreceğiz.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

971 Görüntülenme4 Takipçi3 Yanıt