Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yarış bisikletleriyle normal bisiklet arasında ne fark vardır? Her ikisi de düz yolda saatte 50 km. hız yapmıyor mu?

Yarış derken, ne yarışı, tırmanma mı, sürat mi, down hill mi? Yarış bisikleti denen ince tekerlekli bisikletler 100km'nin üstüne çıkabilirler. Normal derken? City Bike, Tracking Bike, Mountain Bike?

Bu bisikletler daha havalı görünürler ama sürat olarak yarış bisikletlerinin yanına yaklaşamazlar ama daha geniş ve profilli tekerlek yüzeyleriyle dağda, kırda, ormanda sürülebilirler. En ideali nedir dersen, eğer şehirde kullanacaksan bence City Bike almalısın, bunların hem büyük tekerlekleri vardır yani oldukça hızlı giderler (50km'ye çıkartır mı seni ya da ne kadar o hızda daynırsın bilemem) hem de lastikleri profilli olduğundan bozuk çamurlu yollar, yeşil alanlarda da kullanabilirsin.

Bir de madem böyle sormuşsun, kötü bisikletler gücünün çoğunu sürtünme ile tüketirler yani hızlanmak yerine bol bol ısı üretirsin bu nedenle eğer imkanın varsa yenisini alırken bir 1000TL'yi gözden çıkarmalısın. Tabii öyle bir bisikleti kullanılmış halde sahibinden, gittigidiyor ya da hehangi bir ikinci elciden üçte bir fiyatına da alabilirsin.
  • Paylaş

Bisikletle berebar sürücü ağırlığı nın 75 kg olması durumunda bile 1 saatte 50 km mesafe gitmek için dümdüz bir yolda 1 saat boyunca 2.7 hp (beygir gücü) güç harcamak gerekiyor. Bu açıdan bakarsak normal bisikletin ağırlığı yarış bisikletine göre daha fazla olacağından daha fazla güç gerekecektir. 2.7 beygir gücü 75 kg sabit ağırlıkla üretebilecek bir insan olabilmesi mümkün değildir. Bu sebeple teknik olarak iyileştirilmiş bisikletler ile yarış bisikletini kıyaslamak mümkün değildir. Kaldı ki normal insanların bir saat boyunca 50 km hız yapabilmesi insanlık dışıdır :))

işte size pist hız yarışı dünya rekoru bilgileri:


Cali’deki yaklaşık 7000 sporseverin önünde 62.916 km/s ortalama hız ile 42.914 saniyelik dereceleriyle Büyük Britanya'ya ait rekorunu geliştiren Almanya'nın 1 numaralı takımı Rene Enders, Maximilian Levy ve Stefan Nemke'nin yanı sıra Almanya'nın ikinci takımı da ikinci sırayı aldı.
  • Paylaş
daha ince tekerlekleri var hız açısından uzun mesafelerde daha çok performans alıyorsun
  • Paylaş
Normal bisikletler daha yorucu. Bir arkadaş demiş hız konusu da büyük önem. Daha hafif yarış bisikletleri.
  • Paylaş
hafif bisikletlerin normal bisikletlere oranla yokuştan inerken filan savrulma tehlikesi daha fazla olmazmı ? Normal bisikletlerin daha yorucu olması normal bisikletten yarış bisikletine geçen biri için performans bakımından yarar sağlamaz mı ?
  • Paylaş
@badminton öğrenmek için soruyor olamaz mı sence?
  • Paylaş
bence ogrenmek icin daha farkli sorulabilir. ikiside duz yolda 50km yapmiyormu deyince sanki asagilamak amaci ile soruldugu anlasiliyo.
  • Paylaş
bence bu konuyu sil cunku hicbisey bilmedigini gosteriyo ;)
  • Paylaş
1

Talha Arslan, Bilmemek değil öğrenmemek ayıp ;)

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2852 Görüntülenme6 Takipçi8 Yanıt

Konu Başlıkları