Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yaşadığınız yerde sokakta satılan popüler yiyecekler nelerdir?

Sokaklarda satılan şeylerden yemeyerek ama hep de canım çekerek büyüdüm diyebilirim.
Annem bu konuda oldukça titizdi.
Küçük bir sahil kasabasında büyüdüm, denize gittiğimizde o kadar çok satıcı geçerdi ki, ben ve kardeşim hepsinden isterdik ama annem her seferinde almazdı...

Süt mısır, Kağıt helva, pamuk şeker ve çıtır simit benim favorilerimdendir.
YiyecekYiyecek

Yiyecek

İstanbula geldikten sonra öğrendiklerim ise ;

yine çocukluğumdan alaska dondurma ve boza


Yiyecek

Yiyecek

Büyüyünce öğrendiklerim ise tavuk pilavcılar ve halka tatlısı


Yiyecek

Yiyecek
  • Paylaş
Ben en çok kış akşamları duyulan "booozaaaaaa" sesiyle bütün mahalleyi eline bir tas alıp sokağa sürükleyen bozaları özlüyorum.

Yiyecek
  • Paylaş
Çekirdek, tavuk- pilav , köfte ekmek
  • Paylaş
Kumru
Yiyecek

Boyoz

Yiyecek
  • Paylaş
Tükrük köftesi...
Ankara'da Dil ve Tarih, Coğrafya Fakültesi'nde öğrenciyken, el arabasında köfte satan bir köfteci vardı. Akşam beşten sonra ya Sıhhiye Köprüsü'nün altında ya da Abdi İpekçi Parkı'ndaki el heykellerinin orada olurdu. O nasıl bir köfteydi anlatamam. Yanından geçerken üzerine köftenin yağı damlamış ızgaranın kömürü mis gibi kokardı. Artık ne etindense o yediğimiz köfte, yarım ekmek alır, içine de bol soğan ve maydanoz koydururdum. Mangalın isi, köftenin tadı, soğanın kokusu birbirine karışır o ekmekte, yemeye doyum olmazdı. Neredeyse bütün kış eve giderken alırdım... Bu açıkta satılan köftelere tükrük köftesi denmesi artık bir şehir efsanesi miydi, yoksa gerçekten yaparken ellerine tükürürler miydi bilemem artık! Ama gerçekten çok güzeldi. . .
  • Paylaş