Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yaşadığınız yerin sizi doğduğunuz yer gibi hissettirmesi için sizce kaç sene geçmelidir?

3-5 sene gibi bir sürecin yeterli olacağını sanmıyorum. Eğer küçük bir şehirde yaşıyorsanız şehri daha çabuk öğrenirsiniz alışma süreciniz daha kısa olacaktır. Ama İstanbul gibi bir şehirde yaşıyorsanız,doğdunuz yer gibi hissetmeniz bence neredeyse imkansız.
  • Paylaş
Hiç bir yer doğduğum yer gibi hissettirmez, çünkü doğduğum yerde kar 2 metre olmadan kış gelmezdi, doğduğum yerde el ele tutuşmak nikah gibiydi, doğduğum yerde asla yalan yoktu, doğduğum yerde rüşvet haramdı, doğduğum yerde Atatürk dendiği zaman ulu önder derlerdi. Hiç bir yer doğduğum yer sivas gibi olmadı.
  • Paylaş
@hakkan haklı bence de hiçbir yer insanın doğduğu yer gibi hissettirmiyor. Yaşadığınız şehri çok sevseniz de doğduğunuz şehre ait şeyler arıyorsunuz. Ben mesela kış geldiğinde portakal bahçelerinde açan mis gibi kokan nergis alırım, sıkıldığımda deniz kenarı ararım ve kendimi gölet kenarında veya parkta ağaç dibinde bulurum. Ve bazen insan doğduğu şehre gittiği zaman bile çocukluğundaki şehri arar! Mekanlar ve şehirler insanın yaşadıklarıyla anlam kazanıyor.
  • Paylaş
Bence önemli olan orada ne kadar çok anımız olduğu bu yüzden daha çok hatırladığımız çocukluk anılarımızın geçtiği yeri doğduğumuz yer gibi hissedebiliriz.  
  • Paylaş
Doğduğum yer yıllardır yaşadığım yer sanırım 20 yıl kadar geçmesi gerekli :)
  • Paylaş
Etrafınızdaki insanlar ve yaşadığınız hayata göre değişir.Tabi çok uzaktaysanız ve yaşadığınız yerle doğduğunuz yer arasındaki kültürel farklar varsa oraya ayak uyduramadığınız sürece doğduğunuz yer gibi hissedemezsiniz.
  • Paylaş
Doğduğumuz yer pek bir şey ifade etmez ama büyüdüğümüz yer etkilidir. Ben Ankara doğumluyum ve orada da büyüdüm sayılır. Bir yerde bir Ankara havası duyduğumda hiç de halk müziği meraklısı olmasam da o müziği seçerim ve o duyduğum üç beş nota hoşuma gider. Yıllarca yaşadığım başka hiçbir şehirle böyle bir bağ kuramadığım için isterse 30 sene geçsin hiçbir yer doğup büyüdüğüm yer gibi hissettirmeyecektir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

648 Görüntülenme9 Takipçi7 Yanıt

Konu Başlıkları